Alyvos – geras pasirinkimas norint sukurti gyvatvorę savo kieme. Jos greitai auga, nereikalauja ypatingos priežiūros bei suteikia kraštovaizdžiui spalvingumo ir ypatingo aromato.
Svarbiausi dalykai kuriant alyvų gyvatvorę
Rinkdamiesi gyvatvorei tinkamą alyvų veislę, turėtumėte atsižvelgti į krūmo dydį ir formą, žiedų spalvą ir aromatą, taip pat į bendrą augalo atsparumą šalčiui ir ligoms. Taip pat svarbu atsižvelgti į savo vietovės klimatą ir dirvožemio tipą, nes skirtingos alyvų veislės gali geriau augti tam tikromis sąlygomis.
Tiesa ta, kad alyvų gyvatvorę ganėtinai lengva prižiūrėti: kad ji būtų sveika ir gyvybinga, tereikia ją periodiškai genėti ir tręšti. Tačiau prieš sodindami turite tinkamai paruošti dirvą. Ji turi būti gerai drenuota, joje turi būti daug organinių medžiagų, o pH – 6,5-7,5. Tam į dirvą reikėtų įmaišyti komposto, durpių arba sendinto mėšlo. Prieš sodinant taip pat rekomenduojama patikrinti dirvožemio pH ir atitinkamai jį pakoreguoti kalkėmis arba siera.
Sodinant alyvų gyvatvorę labai svarbu pasirinkti tinkamus tarpus tarp krūmų. Priklausomai nuo veislės, rekomenduojamas 50-100 cm atstumas. Sodinant reikėtų iškasti duobę, kurios plotis būtų dvigubai didesnis už šaknų dydį ir pakankamai gilią, kad tilptų augalo šaknys. Pasodinę gyvatvorę turėtumėte kruopščiai palaistyti ir aplink kiekvieno krūmo pagrindą pridėti mulčio sluoksnį, kad būtų sulaikoma drėgmė ir slopinamos piktžolės.
Svarbu žinoti, kad alyvas reikia reguliariai laistyti vegetacijos metu. Kasmet tręšdami subalansuotomis trąšomis, skatinsite sveiką augimą ir gausų žydėjimą. Genėti reikėtų vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžioje, kai alyvos nuvysta. Taip pat reikėtų pašalinti nudžiūvusias, pažeistas ar ligotas šakas ir formuoti gyvatvorę norima forma.
Rekomenduojama reguliariai apžiūrėti augalus. Jei reikia, alyvas nuo ligų ir kenkėjų galima apsaugoti organinėmis arba cheminėmis priemonėmis.
Jei jūsų alyvų gyvatvorė peraugusi ar apleista, neskubėkite šalinti krūmų. Gyvatvorę galima atgaivinti ir sugrąžinti jai grožį genint, t. y. šalinant nudžiūvusias ar pažeistas šakas ir formuojant augalą, kad jis sveikai augtų. Svarbu alyvas genėti tinkamu metų laiku, geriausia vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje. Nukirpkite senas, sausas, nebeatrodančias patraukliai šakas, palikdami jaunas šakas, iš kurių ateityje bus formuojama gyvatvorė.
Pašalinę viską, kas nereikalinga, atrinkite storiausius ir sveikiausius ūglius, o silpnus pašalinkite. Aplink išpurenkite dirvą, tręškite kompleksinėmis trąšomis ir sezono metu gerai laistykite. Paprastai alyvos auga labai greitai, todėl gyvatvorei atkurti prireiks tik šiek tiek laiko.
Kokius augalus sodinti šalia alyvų gyvatvorės?
Norėdami sustiprinti alyvų gyvatvorės kvapą ir estetinį patrauklumą, šalia pasodinkite kitų kvapnių gėlių ar krūmų, pavyzdžiui, rožių ar bijūnų, kurie papildytų alyvų spalvą ir kvapą. Arba rinkitės visžalius augalus, pavyzdžiui, tujas, kurios ištisus metus suteiktų gyvatvorei struktūrą ir spalvą.
Renkantis papildomus augalus svarbu atsižvelgti į dirvožemio sąlygas, saulės poveikį ir laistymo poreikius.