Vaismedžius reikėtų genėti ankstyvą pavasarį, kad vėliau jie duotų gerą derlių. Kovas yra geriausias laikas sodo augalams prižiūrėti. Sodininkai rekomenduoja nugenėti medžius, kol dar nesusiformavo pumpurai.
Medžius reikia genėti dėl kelių priežasčių: norint suformuoti estetišką vainiką, pagerinti vaisius, padidinti augalo atsparumą šalčiui ir kontroliuoti augimą.
Genėjimo įrankiai turi būti aštrūs ir apdoroti dezinfekavimo priemone. Jaunų medelių pirmaisiais trejais metais nereikia stipriai genėti. Svarbu tik pašalinti pažeistus ir ligotus ūglius. Su kitais medžiais būkite atsargūs, kad nesunaikintumėte pumpurų.
Obelų genėjimas
Pirmą kartą obelys genimos po pasodinimo. Kamienas nukerpamas iki 90 cm. Jei yra šoninių ūglių, nupjaunama iki ketvirtadalio viso ilgio. Jei jų nėra, genėti reikėtų kitą pavasarį. Suaugusius medžius reikėtų apgenėti daugiau. Plačiau apie obelų genėjimą skaitykite čia: Kada ir kaip genėti obelis?
Kriaušių genėjimas
Kriaušės šakas reikėtų genėti iki šoninio ūglio, kad nesusidarytų per daug posūkių. Jau antraisiais augimo metais augalas formuoja kelių vėduoklinių skeletinių šakų, esančių žemiau už centrinį augalo kamieną, pakopas.
Vyšnių genėjimas
Nerekomenduojama genėti vyšnios vainiko, geriau jį retinti. Besiskleidžiantį vainiką galima suformuoti trumpinant stiprias šakas iki pumpuro, kuris auga į išorę. Po metų reikėtų pašalinti tuos ūglius, kurie auga stiebo užuomazgoje, o skeletines šakas patrumpinti iki stipraus pumpuro. Ateityje vyšnią reikia retinti ir šalinti sausas bei ligotas šakas. Tai pat verta žinoti – Vyšnių tręšimas pavasarį: pagrindinės taisyklės
Slyvų genėjimas
Po pasodinimo kamieną patrumpinkite iki 75 cm, kad medis būtų gerai susiformavęs. Kitais metais reikia nupjauti konkuruojančias šakas. Visus ūglius, kurie užstoja vainiką, reikia iškirpti žiedu, o nušalusias ir pažeistas šakas pašalinti. Šakas nuo slyvos pašalinkite, kai medžiui sukanka 4 metai.
Persikų genėjimas
Medžio vainikas turi būti žemas ir dubens formos. Po pasodinimo persiką reikėtų genėti 20 cm virš skiepijimo vietos. Senas šakas galite gausiai pašalinti. Pirmojo pavasarinio genėjimo metu sutrumpinkite ūglius iki trijų pumpurų. Tuomet reikia nupjauti iki 20 centimetrų ilgio šakas, kurios neduoda vaisių.
Abrikosų genėjimas
Centrinę šaką reikia patrumpinti iki 75 centimetrų, o šonuose esančias smulkias ataugas sumažinti žiedu. Po metų porą skeletinių šakų reikėtų patrumpinti iki 20 cm, o centrinę šaką sumažinti taip, kad ji būtų 15 cm aukščiau šoninių šakų.