Birželis – gana varginantis mėnuo sodininkams ir ūkių savininkams. Birželio mėnesį sodininkai daugiausia užsiima augalų sodinimu, ravėjimu, laistymu, purškimu ir tręšimu. Pirmojo vasaros mėnesio pabaigoje jau skinamas pirmasis daržovių ir braškių derlius. Kad sėjos darbai būtų sėkmingi, o derlius būtų gausus, planuokite darbus sode, atsižvelgdami į mėnulio kalendorių.
Ką sodinti birželį – sėkmingos dienos įvairioms kultūroms
Kad pasėliai gerai įsišaknytų po pasodinimo, rekomenduojama juos sėti ar sodinti šiam augalui palankiomis dienomis. Štai ką galite sėti ar sodinti pirmąjį vasaros mėnesį:
- pomidorai, baklažanai ir saldžiosios paprikos – birželio 6, 8, 19-22, 24, 27 d.;
- agurkai – birželio 6, 16, 19-22, 24, 27 d.;
- svogūnai ir česnakai – birželio 6, 15, 19-22, 24, 27, 29 d.;
- kopūstai – birželio 1-3, 5, 6, 10, 11, 19, 20, 23-26 d.;
- cukinijos, moliūgai – birželio 1-3, 5, 6, 10, 11, 19, 20, 25 d.;
- bulvės – birželio 6, 12-13, 17, 19-22, 24 d.;
- kukurūzai – birželio 1-4, 9, 12, 18-22 d.;
- žirniai, pupelės – birželio 1-3, 5, 6, 10, 11, 17, 19, 20 d.
Mėnulio sėjos kalendorius 2023 m. birželio mėn. pagal dienas
Birželio 1-3 d. palankios sodinti visų rūšių kopūstus, taip pat svogūnus, žoleles, cukinijas, pupeles. Taip pat galite sodinti vienmetes gėles, rožes, laukines rožes, avietes, gervuoges. Leidžiama tręšti mineralinėmis trąšomis. Galite pjauti ir skiepyti medžius – žaizdos lengvai gyja.
Birželio 4-oji – pilnaties diena. Sodo darbai nevykdomi.
Birželio 5-6 d. – sodinami svogūnai, aitriosios paprikos, šparagai. Geros dienos sodinti vijoklines gėles, vynuoges ir braškes. Galite sodinti vaismedžius ir graikinius riešutus. Leidžiama tręšti fosfatinėmis trąšomis ir naikinti piktžoles, tačiau negalima laistyti ir pjauti augalų.
Birželio 7-9 d. – nevaisingos dienos. Sėti ir sodinti nerekomenduojama. Galite skiepyti ir genėti augalus, purenti dirvą, kovoti su piktžolėmis ir apkarpyti braškių ūsus.
Birželio 10-12 d. yra derlingos sėti ar sodinti bet kokius augalus, ypač vaistažoles ir prieskonius. Laistymas turi būti labai saikingas. Svogūnines gėles galima sodinti į gėlyną ir įberti mėšlo. Tręšti ir apdoroti augalus galite natūraliomis priemonėmis, bet ne cheminėmis.
Birželio 13-16 d. – sėklų mirkymas, sodo laistymas ir tręšimas, bulvių sodinimas, piktžolių naikinimas. Daigų retinimas, gnybimas. Galite purenti dirvą. Pasėliams dienos nederlingos, nors galima sodinti rožes ir avietes.
Birželio 17-19 d. yra jaunaties dienos. Su jau pasodintais augalais geriau nieko nedaryti. Galite sodinti gėles ir visžalius krūmus.
Birželio 20-21 d. labai tinkama sodinti bet kokias daržoves ir vaismedžius, taip pat sodinti bet kokias gėles. Leidžiama tręšti bet kokiomis trąšomis ir apdoroti augalus bet kokiais chemikalais. Jei atsiranda amarų, galite purkšti sodą.
Birželio 22-24 d. – leidžiama sodinti bet kokias daržoves. Geros dienos naikinti piktžoles ir daržovių kenkėjus. Persodinti augalų ir sodinti medžių nereikėtų, nes šiuo metu augalų šaknys yra pažeidžiamos. Laistymas turi būti labai saikingas.
Birželio 25-oji – nederlinga diena daržovėms sodinti, taip pat tręšti, laistyti, persodinti ir daiginti sėklas. Galima suarti ir purenti dirvą, balinti ir pjauti medžius, šalinti sergančias šakas. Taip pat galite nuimti pirmąjį braškių ir jaunų bulvių derlių.
Birželio 26-27 d. – sėjami agurkai, melionai, arbūzai, žiediniai kopūstai, baklažanai. Geros dienos uogakrūmiams, vynuogėms ir rožėms sodinti. Silpnus daigus galima išretinti. Nerekomenduojama medžių skiepyti ir apdoroti pesticidais.
Birželio 28-30 d. ne itin derlingos daržovių sėjai, bet galima sėti ar sodinti žalumynus, salotas, gėles. Galimas skiepijimas, genėjimas ir vejos pjovimas. Galite gausiai laistyti augalus, kovoti su lervomis ir šliužais, purkšti sodą nuo ligų.