Artėjant naujiems metams, Lietuvos vairuotojai raginami suskubti ir pasitikrinti sveikatą. Nuo sausio 1 dienos įsigaliosianti tvarka susies vairuotojo pažymėjimo galiojimą su medicininės pažymos galiojimo terminu. Tie, kurie laiku nepasitikrins sveikatos, rizikuoja netekti teisės vairuoti.
„Regitros“ duomenimis, nors per pastaruosius metus sveikatą pasitikrino ženkli dalis vairuotojų, vis dar nemažai – apie 115 tūkstančių – asmenų, kuriems tai padaryti būtina iki metų pabaigos. Pastebima, kad aktyviausiai sveikatą tikrinasi 40-55 metų amžiaus vairuotojai, o pasyviausiai – 25-30 metų amžiaus grupė. Taip pat atsakingiau į šį reikalavimą žiūri moterys.
„Regitros“ atstovai ragina visus vairuotojus pasirūpinti savimi ir artimaisiais, kad galėtų ir toliau saugiai dalyvauti eisme. Draudimo bendrovės „Gjensidige“ atstovė Viktorija Katilienė atkreipia dėmesį, kad sukėlus eismo įvykį su negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu, draudikas gali pareikalauti grąžinti išmokėtas sumas. Taigi, laiku nepasitikrinus sveikatos, gresia ne tik administracinė atsakomybė, bet ir finansiniai nuostoliai.
Kodėl svarbu tikrintis sveikatą?
Pasak klinikos „InMedica“ šeimos gydytojos Veslavos Buzan, daugelis vairuotojų sveikatą tikrinasi tik formaliai, neatlikdami išsamaus profilaktinio patikrinimo. Gydytoja pabrėžia, kad vairuotojams svarbu ne tik atlikti privalomus tyrimus, bet ir informuoti gydytoją apie visus esamus ir buvusius sveikatos sutrikimus. Ypač tai aktualu vyresniems nei 50 metų vairuotojams, nes su amžiumi didėja rizika susirgti ligomis, kurios gali turėti įtakos vairavimo gebėjimams.
Vairuotojo pažymėjimas gali būti neišduotas sergant epilepsija, turint regėjimo sutrikimų, judėjimo sistemos negalavimų, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, psichikos ligų ar priklausomybių. Pažymos neišdavimo priežastimi gali tapti ir atsisakymas atlikti tyrimus, informacijos slėpimas ar melavimas apie sveikatos būklę.
Kaip pasitikrinti medicininės pažymos galiojimą?
Vairuotojai, norintys sužinoti medicininės pažymos galiojimo terminą, tai gali padaryti „Regitros“ vairuotojų portale. Prisijungus prie sistemos ir patvirtinus tapatybę, galima peržiūrėti medicininių pažymų informaciją.
Kiek galioja medicininė pažyma?
Primename, kad neprofesionaliems vairuotojams iki 65 metų amžiaus medicininė pažyma galioja 10 metų, nuo 66 iki 79 metų – 5 metus, o vyresniems nei 80 metų – 2 metus. Profesionalių vairuotojų medicininės pažymos galioja trumpiau.
Kur kreiptis?
Norint pasitikrinti sveikatą ir gauti vairuotojo medicininę pažymą, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.