Kai jums skauda gerklę, juk nesijaučiate geriau dėl to, kad jau ir anksčiau ją skaudėjo. Taip pat yra ir su nerimo priepuoliais – nesvarbu, kiek kartų juos patirsite, susidoroti su kitu panikos priepuoliu vis tiek bus taip pat sunku. Ką daryti? Kaip galite sau padėti?
Nerimas – neverta jam pasiduoti
Britų rašytojas Matt Haig beveik dešimtmetį sirgo sunkia depresija. Siekdamas išvengti nerimo priepuolių ir įveikti panikos atakas, jis išbandė visus įmanomus ir net nelabai patartinus metodus: alkoholį, jogą, meditaciją, knygų skaitymą ir podkastų klausymą. Jis naršė po socialinius tinklus ir žiūrėjo naujus televizijos serialus. Tačiau beveik visi būdai, padedantys nukreipti dėmesį, traukė jį vis giliau ir giliau į neviltį.
Tik po daugelio metų jis suprato, kad tai, ką jis darė, buvo visuotinė gyvenimo perkrova. Informacija, emocinis ir fizinis poveikis, kurį mums daro šiuolaikinis pasaulis, tik didina nerimą, provokuoja stresą, psichinį išsekimą, psichikos sutrikimus… Todėl tai netinka.
Pateikiame frazes, kurios Matt Haig padeda išlaikyti ypatingą erdvę aplink save, kurioje jis gali tiesiog kvėpuoti ir mėgautis buvimu – be išorinių dirgiklių. Galbūt jos padės ir jums?
MATT HAIG: „KAI NEGALIU SUSIDOROTI SU NERIMU, SAKAU SAU…”
Viskas gerai.
Net jei tai nėra gerai ir niekaip negalite to paveikti, nebandykite to kontroliuoti.
Jaučiatės nesuprastas. Visi jaučiasi taip pat. Nesistenkite, kad žmonės jus suprastų. Stenkitės suprasti save, ir niekas kitas nebus svarbu.
Priimkite save. Jei negalite būti patenkinti savimi, bent jau priimkite tai, kas esate dabar. Negalite pakeisti savęs, jei nežinote, kas esate.
Nebūk kietas. Niekada. Niekada nesistenkite būti šaunūs. Negalvokite apie tai, ką galvoja šaunūs žmonės. Ieškokite kitokių žmonių. Gyvenimo prasmė nėra būti kietam.
Raskite gerą knygą. Sėskite ir skaitykite. Gyvenime būtinai pasitaiko akimirkų, kai esate pasimetęs ir sutrikęs. Skaitymas – tai kelias atgal į save. Atminkite tai. Kuo daugiau skaitysite, tuo geriau žinosite, kaip rasti išeitį iš bet kokios sudėtingos situacijos.
Neužsisklęskite savyje. Tegul jūsų vardas, lytis, tautybė, orientacija ar „Facebook” profilis jūsų neklaidina. Būkite daugiau nei tik duomenys apie jus. Kinų filosofas Lao Dzu yra pasakęs: „Kai išsilaisvinu iš to, kas esu, tampu tuo, kuo galiu būti.”
Neskubėkite. Lao Dzu taip pat sakė: „Gamta niekada neskuba, bet visada suspėja.”
Mėgaukitės internetu. „Neikite“ į internetą, jei tai nėra malonu. (Paprastas pasakymas, bet kaip sunku jo laikytis.)
Atminkite, kad daugelis žmonių jaučiasi lygiai taip pat. Tokių žmonių labai lengva rasti internete. Tai vienas iš labiausiai terapinių socialinės žiniasklaidos amžiaus aspektų – galimybė rasti savo skausmo atgarsį, rasti žmogų, kuris supranta.
Yodos žodžiais tariant: „Nesistenkite. Atlikite tai. Arba ne.” Bandymas nėra gyvenimas.
Trūkumai daro mus unikalius. Priimkite juos. Nesistenkite „išfiltruoti” savo žmogiškosios prigimties.
Pirkite mažiau. Neleiskite rinkodarai ir reklamai įtikinti, kad laimė yra komercinis sandoris. Kaip kartą pasakė amerikiečių čerokių kaubojus Vilas Rodžersas: „Per daug žmonių leidžia sunkiai uždirbtus pinigus dalykams, kurių jiems nereikia, kad padarytų įspūdį žmonėms, kurių jie nemėgsta.”
Dažniau eikite miegoti prieš vidurnaktį.
Net ir beprotišku metu – per Kalėdas, šeimos šventes, įtemptą darbo grafiką darbe – pasistenkite rasti ramybės akimirkų. Pridėkite kablelį prie savo dienos.
Užsiimkite joga. Sunku būti pavargusiam, kai kūnas ir kvėpavimas kupini energijos.
Sunkiais laikais laikykitės dienotvarkės.
Nelyginkite blogiausių savo gyvenimo akimirkų su geriausiomis kitų akimirkomis.
Įvertinkite dalykus, kurių labiausiai pasiilgstumėte, jei jų staiga neliktų.
Neužspauskite savęs į kampą. Nesistenkite kartą ir visiems laikams išsiaiškinti, kas esate.
Pasivaikščiokite. Bėkite. Šokite. Valgykite skrebučius su žemės riešutų sviestu.
Nesistenkite jausti to, ko iš tikrųjų nejaučiate. Nesistenkite būti tuo, kuo negalite būti. Tai jus sužlugdys.
Ateities nėra. Planai ateičiai – tai tik planai kitai dabarčiai, kurioje planuojate ateitį.
Kvėpuokite.
Mylėkite dabar. Nedelsiant! Mylėkite be baimės. Gyvenimas laukiant meilės nėra gyvenimas. Mylėkite nesavanaudiškai.
Nekaltinkite savęs. Šiuolaikiniame pasaulyje beveik neįmanoma nesijausti kaltam, nebent esate sociopatas. Mus apima kaltės jausmas. Vaikystėje išmokome kaltės jausmo, kad jaučiamės blogai, nes valgome, kai pasaulyje tiek daug žmonių badauja… Privilegijos kaltė. Kaltė aplinkai dėl to, kad vairuojame automobilį, skraidome lėktuvais ar naudojame plastiką.
Kaltė dėl to, kad perkate daiktus, kurie gali pasirodyti neetiški. Kaltė dėl neišsakytų ar neteisingų norų. Kaltės jausmas dėl to, kad nepateisinate kieno nors lūkesčių ar neužimate kieno nors kito vietos. Dėl to, kad negalite daryti to, ką gali kiti, kad sergate, kad gyvenate.
Ši kaltė yra nenaudinga. Tai niekam nepadeda. Pasistenkite dabar padaryti ką nors gero, nesigilindami į tai, ką kažkada padarėte blogai.
Pažvelkite į dangų. (Jis gražus. Jis visada gražus.)
Leiskite laiką su gyvūnais.
Būkite nuobodūs ir to nesigėdinkite. Tai gali būti naudinga. Kai gyvenimas tampa sunkus, siekite kuo nuobodesnių emocijų.
Nespręskite apie save pagal tai, kaip jus vertina kiti. Kaip sakė Eleonora Ruzvelt: „Niekas neprivers jūsų jaustis prastesniais be jūsų sutikimo.”
Pasaulis gali būti liūdnas. Tačiau nepamirškite, kad šiandien įvyko milijonas nepastebėtų gerumo veiksmų. Milijonas meilės darbų. Egzistuoja tylus žmogiškas gerumas.
Nekankinkite savęs dėl chaoso galvoje. Tai normalu. Visa visata yra chaosas. Galaktikos dreifuoja visur. Ir jūs tiesiog derinatės su kosmosu.
Jei blogai jaučiatės psichologiškai, elkitės su tuo kaip su bet kokiu fiziniu negalavimu. Astma, gripas, bet kas. Darykite tai, ką turite daryti, kad pagerėtų. Ir nesigėdinkite to. Negalima vaikščioti lūžusia koja.
Leiskite sau pralaimėti. Abejokite. Jauskitės pažeidžiami. Pakeiskite savo nuomonę. Būkite netobulu. Leiskite sau neskubėti.
Kai trokštame to, ko mums nereikia, jaučiame tuštumą, kurios anksčiau nejautėme.
Viskas, ko mums reikia, yra čia. Žmogus yra tobulas vien todėl, kad yra žmogus. Mes patys esame savo tikslas.