Žmogui būdinga priimti bet kokį sprendimą remiantis savo interesais ir į pasaulį žvelgti „iš savo varpinės”. Tačiau tarp „sveiko” ir „toksiško” egoizmo yra itin plona riba.
Egoizmas
Asmeniui, kuris yra susitelkęs tik į save, įvairių problemų kyla ne tik tarpasmeniniame, bet ir dalykiniame bendravime. Kokios frazės išduoda, kad prieš jus – visiškas egoistas?
„NEMATAU PAGRINDO MANE KRITIKUOTI”
Egoistai labai sunkiai priima kritiką ir bet kokį konstruktyvų grįžtamąjį ryšį. Jie visada tokį grįžtamąjį ryšį, net jei tai diskusija apie projektą darbe, interpretuoja kaip asmeninį išpuolį. Jiems sunku susitaikyti su tuo, kad jų atliktą darbą būtų galima atlikti dar geriau.
Todėl egoistai dažnai įsižeidžia, kai kritikuojami jų veiksmai, ir bet kokius pasiūlymus taisyti padėtį priima labai skaudžiai.
„MANO IDĖJA YRA GENIALI”
Nesvarbu, kokie vidutiniški gali būti pasiūlymai ir idėjos iš tikrųjų, egoistai visada įsitikinę, kad jie yra nepaprastai vertingi. Juos įžeidžia, jei kas nors bent suabejoja jų pasiūlymų genialumu.
„MUMS PAVYKO TIK DĖL MANĘS”
„Jei ne aš, nieko nebūtų įvykę” – šiuos žodžius galima išgirsti iš žmogaus, kuris yra pernelyg susitelkęs į savo asmenį. Ir visai nesvarbu, ką veikiate – kepate zefyrus prie ežero ar mėnesio pabaigoje aptariate darbinio projekto efektyvumą. Pagrindinį vaidmenį spektaklyje egoistas visada skiria sau.
Taip pat tokiam žmogui sunku džiaugtis kitų žmonių laimėjimais – jiems atrodo, kad tai neužtarnauta pergalė.
„KODĖL TU VISADA BANDAI MANE KONTROLIUOTI?”
Egoistai labai nemėgsta spaudimo iš išorės, prastai suvokia hierarchinius santykius ir nurodymus. Tai apsunkina jų darbą įmonėje, nes bet kokį nurodymą „iš viršaus” jie suvokia kaip paprastą pasiūlymą. Arba lyg bandymą primesti savo nuomonę ir pažeminti.
„JEI NESUTINKI SU MANIMI, VADINASI, MANĘS NEGERBI”
Egoistams nepaprastai svarbu būti pripažintiems dėl savo kompetencijos, intelekto, patirties. Todėl, susidūrę su kitokiu požiūriu, į tai žiūri ne kaip į galimybę ko nors išmokti, o kaip į kito žmogaus neišmanymo patvirtinimą. „Yra mano nuomonė ir klaidinga nuomonė” – tai apie egoistą.
KAIP „PASTATYTI“ EGOISTĄ Į VIETĄ?
Keletas strategijų, padėsiančių pasipriešinti egoistiškam elgesiui.
- Nustokite bendrauti
Egoizmas yra toksiškas – verta įvertinti riziką, jei planuojate toliau su juo ar ja bendrauti. Kartais lengviau pašalinti asmenį iš savo socialinio rato, nei bandyti jį perauklėti. Sutikite, tai lengviausias būdas. Yra ir sunkesnių.
- Nustatykite aiškias ribas
Jei egoistas pradeda tiesiogine prasme jus žeminti, pabandykite užduoti jam šiuos klausimus:
„Kodėl manai, kad toks elgesys išeis į naudą mūsų santykiams ir (arba) įmonei?”, „Jei visada darysime taip, kaip tu sakai, man greitai nusibos”, „Jei ir toliau elgsiesi taip pat arogantiškai, netrukus liksi visai be draugų”.
Vienaip ar kitaip galėsite leisti asmeniui suprasti, kad jo veiksmai ir žodžiai jums neatrodo adekvatūs.
- Pasikalbėkite apie riziką
Galite pabandyti pasikalbėti su asmeniu apie neigiamas nuolatinio tokio elgesio pasekmes. Pavyzdžiui: „Jei nuolat atkakliai laikysitės tik savo požiūrio, nesugebėsite įvertinti kolegų pasiūlymų pliusų ir minusų”. Arba: „Jei bet kokią kritiką visada priimsite asmeniškai, nuolat nusivilsite, sugadinsite santykius su komanda ir greitai perdegsite”.
Svarbu atminti, kad žmogus į tokį raginimą gali reaguoti visiškai nenuspėjamai – būkite pasirengęs bet kokiam rezultatui.