Išmintis – itin vertinama savybė. Jei norite sužinoti, kokie požymiai leidžia teigti, kad prieš jus – išmintingas žmogus, šis straipsnis kaip tik jums.
Išmintingo žmogaus požymiai
NORAS TYRINĖTI IR MOKYTIS
Austrų psichologė Judith Glück ir jos kolegos atliktų tyrimų metu nustatė, kad išmintingi žmonės nuoširdžiai domisi gyvenimu ir siekia jį suprasti giliau. Jie sugeba priimti skirtingas nuomones, nes jas suvokia ne kaip grėsmę, o kaip būdą praturtinti savo supratimą apie pasaulį. Sunkiais laikotarpiais šios savybės padeda jiems geriau suprasti situaciją, visapusiškai ją apsvarstyti, atsižvelgiant į visas detales ir niuansus.
Tokiems žmonėms labai svarbu nuolat tobulėti, įsitraukti į savęs ir pasaulio pažinimą, remtis tiek savo, tiek kitų patirtimi. Išmintis – tai atvirumas naujoms žinioms, kurios praplečia akiratį ir padeda geriau suprasti save ir savo patirtį, įskaitant ir pačią sunkiausią bei nemaloniausią.
NUOŠIRDUS DOMĖJIMASIS IR RŪPINIMASIS KITAIS
Išmintingi žmonės gerai jaučia kitų žmonių emocijas ir rodo nuoširdų įsijautimą į kitų problemas – tai padeda jiems bet kokioje situacijoje geriau suprasti ir įvykių kontekstą, ir detales, ir rasti veiksmingus sprendimus.
Išmintingi žmonės taip pat žvelgia ne tik į savo asmeninius poreikius ir interesus, bet ir į bendrąjį gėrį. Kiekvienoje situacijoje jie stengiasi pasiekti kuo palankesnį visiems kompromisą. Jų altruizmas veikia ne tik artimiausią aplinką – tokiems žmonėms rūpi ir visos visuomenės bei žmonijos problemos.
Kaip rodo tyrimai, gebėjimas įsijausti į kito žmogaus mintis bei jausmus leidžia priimti išmintingesnius sprendimus. Tačiau jei pernelyg įsijausime į atskirų žmonių problemas, galime prarasti bendrą vaizdą. Todėl iš tiesų išmintingas žmogus sugeba rasti aukso vidurį tarp bendrų ir individualių problemų sprendimo.
GEBĖJIMAS VALDYTI SAVO EMOCIJAS
Išmintingi asmenys pasižymi nepaprastu emociniu atsparumu. Tai nereiškia, kad jie visada išlieka ramūs – tiesiog jie labai gerai supranta ir geba reguliuoti savo emocijas net ir įtemptomis akimirkomis. Jie pasižymi labai išvystytu emociniu intelektu: puikiai atpažįsta ir supranta tiek savo, tiek kitų žmonių išgyvenimus. Net ir sudėtingiausiose situacijose jie išlaiko humoro jausmą ir nepasiduoda baimei, pykčiui ar kartėliui.
Mokslininkai šį įgūdį vadina „išmintinga proto būsena”. Atvirumas naujiems dalykams be neapgalvotų vertinimų, rūpinimasis kitais ir savikontrolė – leidžia išmintingam žmogui išlaikyti aiškų mąstymą ir prisitaikyti prie bet kokios situacijos.
SUKAUPTA DIDELĖ / ĮVAIRI GYVENIMO PATIRTIS
Tikrai išmintingi žmonės ne tik kaupia gyvenimišką patirtį, bet ir moka ją analizuoti bei iš jos pasisemti svarbių pamokų – tiek iš asmeninės patirties, tiek iš kitų žmonių pastebėjimų. Tai leidžia jiems daug giliau suprasti save ir kitus.
Tokios asmenybės gerai supranta gyvenimo nenuspėjamumą ir neapibrėžtumą: jos suvokia, kad negali visko kontroliuoti, ir yra pasirengusios prisitaikyti prie kintančių aplinkybių. Kartu jos yra pakankamai nuolankios, kad pripažintų savo žinių ribotumą ir visada būtų pasirengusios išmokti ko nors naujo.
GEBĖJIMAS REFLEKTUOTI SAVE
Išmintingi asmenys geba ir nori atlikti savianalizę. Savo žodžių, minčių ir veiksmų analizė padeda jiems nustatyti savo šališkumą, neobjektyvumą ir ribotumą, taip pat pasimokyti iš praeities klaidų ir geriau suprasti save.
Gebėjimas nuodugniai analizuoti save leidžia jiems nešališkiau pažvelgti į bet kokią problemą. Pavyzdžiui, bandydamas padėti draugui išspręsti jo problemas, išmintingas žmogus pirmiausia paklaus savęs, ar jo paties šališkumas nedaro įtakos jo patarimams. Juk jo tikslas – rasti sprendimus, kurie geriausiai tiktų draugui, o ne jam pačiam.
Išvada
Išmintis – tai savybė, kurią galima ugdyti ir lavinti. Noras išmokti naujų dalykų, gebėjimas įsijausti, gebėjimas reguliuoti savo emocijas – visos šios savybės padeda mums tapti išmintingesniems.