„Mano partneris – geriausias mano draugas” – girdime iš laimingų sutuoktinių ar partnerių, kurie kartu gyvena jau daug metų. Jie mano, kad draugystė su partneriu yra raktas į ilgus ir šiltus santykius… Kodėl taip yra ir ar iš tiesų ji vaidina svarbų vaidmenį romantiškose istorijose?
KAIP SKIRIASI POŽIŪRIS Į DRAUGUS IR PARTNERIUS?
Pasirodo, kad būtent draugystė padeda sėkmingiau spręsti problemas, kurios iškyla tarp partnerių. Mokslinis eksperimentas, kurį sudarė 112 tyrimų, patvirtino – romantiniai santykiai tampa stipresni ir gilesni, jei partneriai vienas kitą palaiko ir gerbia pirmiausia kaip draugai.
Tyrimai
Psichologė ir psichoanalitikė Diane Barf nusprendė patikrinti, ar draugystė gali padėti sustiprinti dviejų žmonių sąjungą. Ji paprašė kelių porų penkiais-septyniais sakiniais apibūdinti, ko jos tikisi iš savo draugų. Tada jie turėjo aptarti šiuos lūkesčius su savo sutuoktiniu / partneriu. Dalyviai turėjo atsakyti į dialogo klausimus: kodėl jie to tikisi iš savo draugų? Kas nutiktų, jei jų draugas neįvykdytų „reikalavimų” ir juos nuviltų? O kas būtų, jei šių norų autoriai patys neatitiktų reikalavimų?
Rezultatai
Diskusijos metu partneriai atrado, kad jų sąrašai daug kuo panašūs, bet kai kuriais aspektais ir skirtingi. Diane Barf paprašė jų aptarti šiuos panašumus ir skirtumus be kritikos ar vertinimo. Dažniausi skirtumai buvo tik formuluočių skirtumas: partneriai apibūdino panašius norus ir reikalavimus, bet skirtingais žodžiais. Kartais skirtumų priežastis buvo kai kurios bendros idėjos apie „vyrišką” ir „moterišką” požiūrį į draugystę. Moterys dažniau nurodė, kad draugai turėtų dalytis problemomis ir kalbėtis apie jas tarpusavyje, o vyrai manė, kad viską reikia pasilaikyti sau.
Tada psichologė paprašė partnerių aptarti, kaip jų apibūdintos draugystės taisyklės galėtų būti taikomos romantiniuose santykiuose. Paaiškėjo, kad reikia atidžiai ir sąžiningai pažvelgti į save ir savo ryšį su kitu. Pavyzdžiui, daugelis pastebėjo, kad su mylimaisiais buvo elgiamasi ne taip rūpestingai ir pagarbiai kaip su draugais.
KAIP PANAUDOTI ŠIAS ŽINIAS GYVENIME?
Keletas punktų iš draugystės „kodekso”, kuriuos galima panaudoti meilėje:
- Draugai yra sąžiningi vienas kitam, tačiau sąžiningumas nereiškia smerkimo ar žiaurumo.
- Draugai saugo vienas kitą.
- Draugai palaiko vienas kitą siekiant tikslų – tiek asmeninių, tiek profesinių.
- Draugai netarnauja vienas kitam ir nepataikauja vienas kitam.
- Draugai išklauso ir išgirsta vienas kitą.
- Draugai gali nesutikti vienas su kitu, net ginčytis, bet jie nežemina vienas kito.
- Draugai gerbia vienas kito ribas.
Neprivalome gyventi pagal šį sąrašą. Tačiau turite sutikti: jo punktai yra pagrįsti ir apibūdina kokybiškus, malonius santykius.
Susikurkite savo taisyklių rinkinį, o tada išbandykite, kaip jos veikia jūsų draugystės ir meilės santykiuose. Juk gana keista, kad dažnu atveju su draugais elgiamės atlaidžiau ir maloniau, gerbiame juos labiau nei savo partnerius! Pabandykite ištaisyti tokią neteisybę.