Nė vienas iš mūsų neturi keistis, kad apsisaugotų nuo smurtautojų ir manipuliatorių. Tačiau jei pastebėjote, kad tokie žmonės vis atsiranda jūsų gyvenime, verta atkreipti dėmesį į tuos jūsų asmenybės bruožus, kurie gali juos pritraukti.
SMURTAUTOJAI IR MANIPULIATORIAI
Bet kurioje smurto ir prievartos situacijoje kaltas yra smurtautojas, o ne auka. Ir vis dėlto, kai kurios mūsų savybės ar nuostatos gali pritraukti žmones, kurie yra linkę manipuliuoti ir smurtauti.
SAVYBĖS, GALINČIOS PRITRAUKTI SMURTAUTOJUS IR MANIPULIATORIUS
Jūsų savigarba priklauso nuo kitų žmonių nuomonės
Jūsų savęs vertinimą daugiausia lemia tai, kaip jus vertina kiti. Jūs tarsi iki galo nesuprantate, kas iš tikrųjų esate, ir nesuvokiate savo vertės – tiek santykiuose, tiek gyvenime apskritai.
Jaučiatės taip, lyg santykiuose turėtumėte mažai ką pasiūlyti
Jei nepasitikite savimi ir savo gebėjimais, vargu ar pritrauksite savimi pasitikintį partnerį. Svarbu suvokti, kad nepaisant visų savo netobulumų, turite neginčijamų privalumų ir galite daug duoti potencialiam partneriui. Suvokdami savo vertę, atrasite žmogų, kuris taip pat vertina save ir savo savybes.
Esate smurtą išgyvenęs žmogus, kuris giliai širdyje tiki, kad nusipelnė, jog su juo taip elgtųsi
Neigiama patirtis visada tam tikru būdu veikia dabartinį mūsų gyvenimą, tačiau tik nuo mūsų priklauso, ar praeitis lems mūsų ateitį. Jei praeities nesėkmių svorį kaskart atsinešate į naujus santykius, ar turėtume stebėtis, kad jie žlunga!
Atminkite – jūs galite pasinaudoti šia patirtimi, kad augtumėte ir tobulėtumėte bei išmoktumėte svarbių pamokų.
Tikitės, kad kiti žmonės pasikeis į gerąją pusę (net jei jie to neketina daryti)
Suaugusieji retai keičia nusistovėjusius elgesio modelius – ypač kai kalbama, pavyzdžiui, apie chronišką melą. Melavimas dažnai tėra rimtesnių problemų, tokių kaip narcisizmas ar priklausomybės, pasekmė. Vienintelis būdas išeiti iš šio užburto rato – asmens pripažinimas kad jis turi problemų ir nustoti savo elgesį nuolat teisinti melu.
Jei tikitės, kad kiti pasikeis dėl jūsų, vargu ar pavyks užmegzti sveikus santykius. Beveik nė vienas nenori keistis dėl kitų. Tikriems rimtiems pokyčiams reikia gilaus savo problemų suvokimo ir stiprios motyvacijos.
Esate įsitikinęs, kad kiekvienas nusipelno dar vienos galimybės (vėl ir vėl)
Taip, galite vieną kartą suteikti skriaudėjui galimybę pasitaisyti. Tačiau jei jo nedoras elgesys kartojasi vėl ir vėl, o jūs vis užmerkiate akis į tai, kas vyksta, pateisindamas jo veiksmus, vargu ar galima tikėtis tokių santykių gerovės.
Jūs netikite, kad nusipelnėte ko nors daugiau
Galbūt visur, kur tik nueinate, jaučiatės kaip atstumtasis ir pradedate manyti, kad nesate vertas laimės ir sėkmės (o taip, žinoma, nėra). Jei giliai širdyje esate įsitikinęs, kad nusipelnėte blogo elgesio, tikėtina, kad su tokiomis nuostatomis ir susidursite.
Gyvenime pirmiausia matote neigiamus aspektus
Panašūs dalykai pritraukia panašius dalykus. Jei jūsų požiūris į gyvenimą yra daugiausia neigiamas, tai jaučiama jūsų tarpusavio santykiuose ir pritraukia prie jūsų tokius pat (ar net dar labiau) neigiamus žmones.
KOKIA IŠEITIS?
Trauminis prisirišimas prie smurtautojo paprastai atsiranda dėl jo elgesio nenuspėjamumo ir kontrastų: žiaurumas ir prievarta kaitaliojasi su meilės, prieraišumo ir rūpesčio apraiškomis.
Tokios „emocinės sūpuoklės” dažnai sukuria stiprų ryšį, kurį labai sunku nutraukti.
Kartais prievartos auka, išgyvenusi eilę tokių santykių, pamažu pradeda suvokti, kad ji nėra kalta dėl to, kas vyksta, ir kad savybės, kurios traukia smurtautojus, yra praeities traumų rezultatas, o ne „prakeiksmas” ar gyvenimo nuosprendis.
Labai svarbu nekaltinti savęs, o stengtis pasimokyti iš neigiamos patirties. Mylėdami ir rūpindamiesi savimi bei stengdamiesi išgydyti įsisenėjusias traumas, atrasite kelią į šviesų gyvenimą.