Palėptą manipuliaciją gali būti sunku atpažinti net pačiam ją praktikuojančiam asmeniui…
PROBLEMA
Kai kurias manipuliacijos rūšis labai lengva pastebėti, pavyzdžiui, kai pardavėjas bando įtikinti jus pirkti prekę, patikindamas, kad tai paskutinė prekė už mažesnę kainą. Tačiau labai dažnai žmonių mintys, jausmai ir elgesys yra paveikiami slaptai ir netiesiogiai. Ir labai sunku pastebėti tokį užslėptą manipuliavimą net tam, kuris nesąmoningai taip elgiasi su kitais.
Tai reiškia, kad manipuliuojame kitais žmonėmis automatiškai – tai tiesiog įprotis. Be to, net jei tai vyksta sąmoningai, galime apgaudinėti save, kad vadovaujamės gerais ketinimais, pavyzdžiui, manyti, kad atviras liaupsinimas yra būtinas norint padidinti savo manipuliacijos objekto savivertę… Kad ir kaip bebūtų, tokiame bendravimo su kitais būde nėra nieko gero.
POŽYMIAI
Jūs slaptas manipuliatorius, jei:
Pasirenkate, kokia informacija dalinsitės, o kokia – ne
Pavyzdžiui, jei norite nueiti į tam tikrą restoraną, bet nesate tikri, ar jūsų partneris to norėtų, perskaitysite jam (jai) visus gerus atsiliepimus apie tą vietą, bet praleisite visus neigiamus komentarus. Kontroliuodami, kokią informaciją asmuo turi, galite gauti tai, ko norite.
Trokštate pritarimo ir dėl jo padarytumėte bet ką
Jums labai svarbu įtikti kitiems žmonėms ir priversti juos jaustis gerai. Kitų pritarimo gavimas tikriausiai yra nesąmoninga strategija siekiant savo tikslų, pavyzdžiui, įgyti aukštesnį socialinį statusą, gauti finansinės naudos ar pakelti savo savivertę. Šie slapti motyvai verčia jus pataikauti ir pan.
Visada stengiatės būti „malonus”
Jums nepaprastai svarbu, kad žmonės manytų, jog esate geras žmogus – malonus, dėmesingas, rūpestingas, nesavanaudiškas, sąžiningas, atsakingas. Nors, iš dalies, nuoširdžiai stengiatės atitikti šį įvaizdį, tikrieji jūsų elgesio motyvai anaiptol nėra tokie „balti ir pūkuoti”.
Tiesa ta, kad norite atrodyti mielas ir malonus dėl savų interesų, nes tokiam žmogui visada lengviau gauti tai, ko jis nori.
Dėl to jums dažnai tenka slopinti neigiamas emocijas, nuolatos „vilkėti“ šypseną ir apsimesti, kad jaučiatės puikiai, nors iš tikrųjų toli gražu taip nėra.
Visada atidžiai renkatės žodžius
Norėdami gauti tai, ko norite, turite tiksliai apgalvoti, ką ir kaip pasakyti, kaip pateikti informaciją taip, kad ji pasitarnautų jūsų tikslams ir padarytų norimą poveikį. Pavyzdžiui, nenorite praleisti atostogų partnerio tėvų namuose, tačiau tiesiai pasakyti jam, kad jums nepatinka jų draugija, reiškia jį įžeisti. Taigi jūs kruopščiai manipuliuojate faktais, sureikšmindami atstumą, kelionės iššūkius ar sunkumus ieškant, kas galėtų prižiūrėti jūsų katę.
Jūsų elgesys smarkiai keičiasi priklausomai nuo to, kas jus supa
Pavyzdžiui, esant žmogui, kuriam norite padaryti gerą įspūdį, galite palikti didelius arbatpinigius padavėjui, ko niekada nedarysite, jei būsite vienas. Arba darbe atiduodate visas jėgas, jei žinote, kad kolega ar viršininkas jus stebi, ir atsipalaiduojate jiems nesant.
Dažnai liaupsinate aplinkinius
Jūs naudojatės komplimentais, kad ką nors gautumėte iš kitų, ir šio metodo griebiatės visada, kai tik jums to reikia, nes žmonės yra stebėtinai priklausomi nuo liaupsinimo. Jums gali atrodyti, kad sakote komplimentus visiškai nuoširdžiai, tačiau jei pažvelgsite į save šiek tiek giliau, iškart suprasite, kad nieko panašaus nesakytumėte, jei jums ko nors iš jo nereikėtų.
Dažnai jaučiatės įžeistas
Pagrindinis užslėptos manipuliacijos šalutinis poveikis yra pasipiktinimas ir susierzinimas, kai ji nepavyksta. Tai natūrali pasekmė, jei, nepaisant visų gudrybių, negavote to, ko norėjote. Svarbu tai suvokti, nes priešingu atveju atiduodate savo emocijų ir nuotaikos kontrolę kitiems žmonėms, kurie arba daro tai, ko norite, arba ne.