Ką turi daryti sutuoktiniai, kad jų santuoka būtų tvirta ir stabili?
Skyrybos: kaip jų išvengti?
Vestuvės paprastai laikomos meilės kulminacija, tačiau iš tikrųjų nemaža dalis santuokų baigiasi skyrybomis. Dažniausios priežastys – neištikimybė, finansinės problemos, emocinio artumo tarp sutuoktinių trūkumas, nuovargis vienas nuo kito bei kasdieninės rutinos.
Kaip teigia psichologas John Gottman, norint užkirsti kelią tokiems įvykiams ir padaryti santuokas „atsparias skyryboms”, yra viena veiksminga strategija – kad ir kaip vyrai ir žmonos norėtų „nusigręžti” vienas nuo kito, jie turėtų priversti save elgtis visiškai priešingai.
Tai reiškia, kad į bet kokį partnerio bandymą užmegzti bendravimą reikia reaguoti aktyviai ir teigiamai, skiriant nuoširdų dėmesį ir paramą. Tai gali būti bet kas: klausimas, gestas ar kt.
Pateikiame penkis veiksmingus būdus, kaip šį nuo skyrybų apsaugotą požiūrį įdiegti ir į savo santuoką.
Kasdieninis „pasitarimas / aptarimas”
Pasirinkite tinkamą laiką – prie rytinės kavos puodelio, vakarinio pasivaikščiojimo metu arba lovoje prieš miegą – pasidalyti vienas su kitu tuo, kas vyksta jūsų gyvenime, papasakoti vienas kitam, kaip praėjo diena, aptarti aktualias problemas ar tiesiog pasikalbėti. Šis ritualas turėtų tapti svarbia jūsų kasdienybės dalimi. Tokia rutina padės jums sužinoti apie vienas kito gyvenimą, patirtį ir mintis, o emocinis ryšys tarp jūsų tik sustiprės.
Aktyvus klausymasis
Tai reiškia, kad kai vienas iš partnerių ką nors sako, kitas tuo metu skiria jam visą savo dėmesį. Toks aktyvus klausymasis leidžia suprasti partnerio emocijas ir ketinimus, slypinčius už to, ką jis sako.
Svarbu palaikyti akių kontaktą, sakyti patvirtinančias pastabas, pavyzdžiui, „Suprantu”, „Tai prasminga” ir pan. Kai partneris baigia kalbėti, pravartu pakartoti jo kalbos esmę, kad parodytumėte, jog atidžiai klausėtės ir viską teisingai supratote, pvz: „Atrodo, kad darbe jautiesi labai pavargęs”. Taip patvirtinsite jo jausmų teisingumą, išvengsite nesusipratimų ir sustiprinsite jūsų tarpusavio emocinį ryšį.
Empatijos rodymas
Kai partneris dalijasi su jumis savo emocijomis, nesvarbu, ar tai būtų laimė, liūdesys, susierzinimas, pakili nuotaika ar kt., pasistenkite suprasti jo požiūrį ir reaguokite empatiškai. Pavyzdžiui, jei jūsų partneris nusiminęs po sunkios darbo dienos, užuot pasiūlę jam kokių nors skubių sprendimų, pasakykite ką nors panašaus: „Tai skamba tikrai baisiai. Man labai gaila, kad visa tai išgyveni”. Toks atsakymas parodys, kad ne tik išklausėte, bet ir pasidalijote partnerio emocijomis.
Rytinis ir vakarinis dėkingumo išreiškimas
Kiekvienos dienos pradžioje ir pabaigoje raskite akimirkų padėkoti už ką nors, ką jūsų partneris padarė, arba pasakyti jam, kaip labai juo žavitės. Tai gali būti kažkas labai paprasto ir kasdieniško. Ši praktika duoda teigiamą toną jūsų santykiams ir stiprina jūsų tarpusavio ryšį.
Mažų paslaugų darymas
Tai gali būti kažkas labai paprasto, pavyzdžiui, pagaminti pusryčius ar mėgstamą patiekalą po sunkios dienos, padaryti tai, ko jūsų partneris nemėgsta daryti ar kt.
Tokie praktiniai veiksmai parodo, kaip jums rūpi vienas kito gerovė, kaip palaikote vienas kitą nieko neprašydami mainais, kokie dėmesingi esate ir ką esate pasirengę padaryti, kad palengvintumėte bendrą gyvenimą. Visa tai suteikia santuokai emocinio artumo ir abipusės pagarbos.