Aš – „amžinas tėtis ar mama“, tu – „amžinas vaikas“: kodėl prisiimame šiuos vaidmenis?  

Amžinas tėtis ar mama

Santykiuose kartais nutinka taip, kad vienas iš partnerių sprendžia visas iškilusias problemas, paskirsto namų ruošos darbus (ir galiausiai daugumą jų atlieka pats), inicijuoja sudėtingus pokalbius, planuoja keliones, prisiima visą atsakomybę… O kitas dažniausiai atlieka pasyvų vaidmenį, mielai deleguodamas visas šias nemalonias užduotis. Tarsi vienas partneris būtų amžinasis tėtis ar , o kitas – amžinas vaikas.

 

POŽYMIAI

Septyni požymiai, kad jūsų santykiuose susiformavo ši, nieko gero neduodanti, dinamika:

 

Jaučiate, kad jei nuspręsite padaryti pertrauką, viskas sugrius

Jaučiate, kad jums tenka didžiulė atsakomybės našta už viską, kas vyksta šeimoje, jūs laikote ant savo pečių, o tiksliau – galvoje, visus procesus – kas, ką ir turi daryti, kur nuvežti ir paimti, ką pirkti, už ką mokėti ir pan. Nešti šį nematomą pasauliui psichologinį, emocinį ir kognityvinį krūvį laikui bėgant darosi vis sunkiau.

 

Jūs dažnai piktinatės savo partneriu, jaučiate nusivylimą, pykstate dėl neteisybės

Jus erzina, kad jis gana patogiai jaučiasi situacijoje, kai atsakomybė tenka jums, ir visas jūsų pastangas laiko savaime suprantamu dalyku.

 

Dažnai susierzinate reaguodamas į, atrodytų, visiškai nekaltas pastabas

Tai didžiulės vidinės įtampos, kurią jaučiate būdamas vienintelis „suaugęs“ šeimoje, požymis.

 

Praradote ryšį su savimi

Jūs nebesuprantate, kas esate ir ko jums iš tikrųjų reikia, nes partnerio ir kitų narių poreikiai visada svarbiausi.

 

Sumažėjęs intymių santykių potraukis

Jūs nebenorite palaikyti intymių santykių su savo partneriu, nes, pirma, esate per daug pavargęs, vilkdamas visą pareigų naštą, ir, antra, todėl, kad pasąmoningai suvokiate jį ne subrendusį, suaugusį, jums lygiavertį žmogų, o kaip dar vieną nuo jūsų priklausomą vaiką.

 

Jūs nesugebate džiaugtis dabartimi

Psichologinis, emocinis, kognityvinis krūvis, kurį patiriate kiekvieną gyvenimo minutę, nepalieka vietos lengvumui, žaismingumui, spontaniškumui, džiaugsmui ir linksmybėms, trumpai tariant, viskam, kas sudaro laimę.

 

Pamiršote savo poreikius ir norus

Prisiminkite, kada paskutinį kartą ką nors darėte tik dėl savęs, laisvalaikį skyrėte tik sau, užuot mintyse užsiėmęs logistika ir kitais šeimos reikalais?

 

PATARIMAI

Išsiaiškinkite, kodėl taip elgiatės

Norint pakeisti šią nesveiką situaciją, svarbu išsiaiškinti, kodėl santykiuose prisiėmėte vienintelio atsakingo suaugusiojo vaidmenį. Galbūt tokia buvo jėgų pusiausvyra jūsų tėvų šeimoje? Ar taip elgėtės ir ankstesniuose santykiuose, ar tik šiuose? Galbūt, pats to nesuvokdamas, tam tikra prasme gaunate naudos iš vaidmens, kurį atliekate?

 

Pasikalbėkite su partneriu

Be to, visuomet yra ir antroji santykių pusė. Pamėginkite atvirai ir sąžiningai pasikalbėti su savo partneriu apie tai, kas vyksta, kodėl jis nusišalina nuo atsakomybės, ar pareigos šeimoje galėtų būti paskirstytos teisingiau ir pan. Beje, pasvarstykite, kad galbūt jums abiem vertėtų kreiptis į specialistą, kuris padėtų susidoroti su iškilusiomis problemomis.

Išeiti iš AMP versijos