Autizmo spektro sutrikimą gydytojai apibrėžia kaip požymių ir simptomų visumą, rodančią neurodivergentinę, lėtai progresuojančią būklę, kuri turi įtakos vaiko socialinei raidai, bendravimui su kitais ir jo kalbai.
Paprastai autizmo simptomai pastebimi iki 3-jų metų amžiaus, tačiau kartais ši būklė „atsiskleidžia” gerokai vėliau. Papasakosime, kokie įspėjamieji požymiai vaiko elgesyje gali rodyti autizmo spektro sutrikimą.
6 ankstyvieji autizmo požymiai
VENGIA BENDRAUTI
Aiškiausias sutrikimo požymis – noro bendrauti su kitais nebuvimas, kai vaikas neturi poreikio socialiai bendrauti. Autizmą turintys vaikai dažniausiai demonstruoja, kad nori kuo greičiau atsisveikinti su žmogumi ir būti palikti vieni.
SLEPIA AKIS / NUSUKA ŽVILGSNĮ
Ne visi autizmu sergantys vaikai vengia žiūrėti žmonėms į akis, tačiau šis bruožas vis tik yra gana dažnas ir lengvai pastebimas. Žmonės, neturintys autizmo spektro sutrikimo, paprastai gerai jaučiasi tiesiogiai žiūrėdami į akis, nes jiems rūpi užmegzti emocinį ryšį su kitu žmogumi.
NEŽAIDŽIA ĮPRASTŲ ŽAIDIMŲ
Verta būti atidiems, jei vaikas visai nesidomi komandiniais ar vaidmenų žaidimais, kuriuose dalyvauja kiti vaikai. Galbūt jis dažniausiai žaidžia vienas, kruopščiai tvarkydamas ir kategorizuodamas aplink jį esančius daiktus, dažnai sudėdamas žaislus ir paskui juos grąžindamas atgal. Arba jis gali būti pernelyg įsitraukęs į tą patį žaidimą – tai lengva pastebėti.
PERNELYG JAUTRUS / PAŽEIDŽIAMAS
Vaikas gali verkti net dėl menkiausios priežasties – dėl sutepto džemperio, kruopų su gumulėliais, garsių balsų ar tam tikrų garsų. Toks elgesys gali rodyti, kad jis patiria sensorinę perkrovą – tai padidėjęs jautrumas įvairiems dirgikliams.
STAIGA SUSTINGSTA ARBA KENČIA NUO NERVINIŲ TIKŲ
Nerviniu tiku laikomas pasikartojantis elgesys, kuris atrodo kompulsyvus – paprastai tai galima pastebėti žaidimo metu. Kartais būna, kad vaikas sustingsta kaip statula, o jo bendraamžiai, priešingai, elgiasi aktyviai. Tačiau čia svarbu atskirti autizmą nuo obsesinio-kompulsinio sutrikimo.
NEREAGUOJA Į SAVO VARDĄ
Autizmas taip pat turi įtakos verbalinio bendravimo įgūdžių raidai. Pavyzdžiui, vaikas gali atsisakyti kalbėti iki labai vėlyvo amžiaus – ir tada staiga pradėti formuluoti pilnus sakinius. Kartais vaikai net nereaguoja į savo vardą – vėlgi todėl, kad nejaučia poreikio bendrauti.