Tiesioginiai grasinimai, šantažas, atviros pagyros – įgudę manipuliatoriai retai elgiasi taip neapdairiai. Dažniausiai jie randa kur kas plonesnių susaistymo gijų ir nepastebimai jas traukia.
KOKIUS METODUS NAUDOJA MANIPULIATORIUS?
Jo ir jūsų prisiminimų „perrašymas”
Jei kokioje nors situacijoje viskas susiklostė ne taip, kaip norėtų manipuliatorius, būkite tikri: jis ar ji iškart „pamirš” šį nelaimingą įvykį. Ir tuo pat metu jis ar ji stengsis jus įtikinti, kad nieko neįvyko – jūs „įsivaizdavote”, „sapnavote”, „susipainiojote” ir apskritai „viską prisimenate ne taip”.
Ir, greičiausiai, anksčiau ar vėliau tikrai pradėsite abejoti savimi ir savo prisiminimais.
Manipuliatoriai meluoja sau bei kitiems ir daro tai įtikinamai. Ir būtent dėl to yra tokie pavojingi.
Bandymų aptarti situaciją vengimas
Tokie žmonės atsisako prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ar elgesį. Todėl dažniausiai jie naudoja „vengimo“ taktiką, kad nereikėtų prisiimti atsakomybės už tai, ką padarė.
Jie – atsakymų vengimo ir temos keitimo meistrai.
Manipuliatoriai meistriškai maskuojasi komplimentais, žodžiais, kuriuos labiausiai norime iš jų išgirsti. „Tu žinai, kad man nėra svarbesnio žmogaus už tave” – ir tada mes ištirpstame, pamiršdami tai, kas iš pradžių mus nuliūdino.
Aukos žaidimas
Sunki vaikystė, žiaurūs ar šalti tėvai, patyčios mokykloje – tokias istorijas jis pasakos vėl ir vėl, pridėdamas vis naujų detalių ir jomis paaiškindamas savo elgesį ar „charakterio bruožus”.
Ir kai tik jums nusibos jo klausytis, pridės naujų smulkmenų, pavyzdžiui, papasakos, kaip jam dabar blogai, koks sunkus laikotarpis… Na, kaip reikšti pretenzijas žmogui, kuris ir taip yra nelaimingas?
Priešpriešiniai kaltinimai
Manipuliatorius nepaaiškinamai apverčia bet kokią situaciją aukštyn kojomis ir dėl visko kaltina kitus. Tai yra klasikinis jo gynybos būdas – išsisukti nuo atsakomybės ir palikti jums kaltės jausmą.
KAIP JAM PASIPRIEŠINTI?
Nustatykite ribas – tvirtas, neperžengiamas. Be abejo, lengviau pasakyti, nei padaryti, bet tai vienintelis būdas išsaugoti savo saugumą, kitaip ir toliau būsite „traukiami už virvučių“.
Ribos reiškia, kad neleidžiame kitiems kontroliuoti savęs ir vadovauti mūsų gyvenimui. Kad neskubame „gelbėti” kito žmogaus ar prisiimti kaltės už tai, ko nepadarėme, ir nesijaučiame įpareigoti nuolat dėl visko teisintis. Kad mūsų savivertė nepriklauso nuo to, ką apie mus sako kiti.