Vadovaujančius postus neretai užima narcizai. Tokie žmonės linkę perdėtai sureikšminti savo pasiekimus ir nuopelnus, neįtikėtinai pasitiki savimi, yra užtikrinti savo pranašumu prieš kitus ir tuo, kad yra nusipelnę valdžios. Tuo pat metu jie labai charizmatiški ir mėgsta būti dėmesio centre – visi šie klasikiniai narciziškos asmenybės bruožai atveria jiems kelią į viršūnę.
Trys pagrindiniai požymiai, kad jūsų viršininkas – narcizas
Jis prisiima visus nuopelnus, o kaltę perkelia kitiems
Viskas, kas pavyksta, yra viršininko nuopelnas, o jei kas nors nepavyksta, jis visada perkelia kaltę kitiems žmonėms – pavaldiniams, kolegoms arba išorinėms aplinkybėms.
Savo nesugebėjimą priskirti nuopelnus ne sau, o kam nors kitam, bosas maskuoja apibendrintais pagyrimais: jis gali girti komandos darbą, neišskirdamas nė vieno konkretaus žmogaus, bet viskas skambės taip, kad visiems būtų aišku – iš tikrųjų jis kalba apie save.
Narcizišką viršininką gąsdina talentingi, iniciatyvūs, sėkmingi darbuotojai. Užuot skatinęs tokį žmogų, suteikęs jam galimybių tobulėti, narciziškas viršininkas stato jam kliūtis ir nori, kad šis darbuotojas dirbtų ne sau, ne įmonei, o jo (viršininko) įvaizdžiui gerinti.
Jis niekada nesiklauso
Normalu, kai viršininkas daug kalba – aiškina, moko, įvardija tikslus ir uždavinius. Tačiau jei jis niekada nesiklauso, ką jam sako pavaldiniai, tai narcizo požymis. Geras vadovas žino, kokia vertinga gali būti kolegų, net ir esančių žemiau karjeros laiptais, nuomonė. Bet kadangi narcizas mano, kad tik jo mintys ir nuomonė yra svarbios ir vertingos, klausytis visų kitų jam – laiko švaistymas.
Jis nuolat reikalauja, kad kiti juo žavėtųsi, o kitus – menkintų
Narcizas pavydi kitų žmonių sėkmės ar šlovės. Susižavėjimas ir pagarba, skirta kitam žmogui, o ne jam, jį žeidžia.