Visuomenė šiuolaikinėms moterims kelia gana specifinius reikalavimus – iki trisdešimties metų turime spėti įgyti gerą išsilavinimą, išmokti gaminti maistą, ištekėti, pagimdyti, nusipirkti gerą automobilį, pasiimti būsto paskolą, sukurti verslą ar padaryti karjerą… Milijonai moterų gyvena spaudžiamos šių „turiu“ bei „privalau“ įsitikinimų ir nesijaučia laimingos. Kaip nuo to išsilaisvinti ir ar iš tiesų esame ką nors kam nors skolingos?
KOKIA PROBLEMA?
„Laikrodis tiksi!”, „Ką pasieksi be diplomo?”, „Ar nori likti senmerge?” – tokie įspėjimai ir klausimai persekioja tas, kurios „nukrypsta“ nuo priimtų standartų ir gyvena pagal savo norimo gyvenimo scenarijų.
Deja, bet šie stereotipai persekioja, verčia jausti kaltę ir savo nepilnavertiškumą. Bet ar moteris išvis kažkam kažką privalo? Ar ji kažkam kažką skolinga? Tikrai ne.
KĄ VERTA DARYTI?
Suvokti, kad nesate niekam nieko skolinga
Stereotipų ir nuostatų rinkinys apriboja pasirinkimo galimybes, įspraudžia mus į rėmus ir galiausiai veda prie neurozės.
Moteris, gyvenančias „privalai” priespaudoje, dažnai iki trisdešimties metų (o kartais ir anksčiau) apima galinga nusivylimo banga dėl nesugebėjimo būti tobulai ir pateisinti visus lūkesčius. Taigi kuo greičiau suprasite, kad niekas, išskyrus jus, neturi teisės rašyti jūsų gyvenimo scenarijaus, tuo daugiau laimingų metų sau padovanosite.
Pradėti gyventi atskirai nuo tėvų
Gyvendami tėvų namuose, negalime visiškai perimti suaugusiųjų žmonių vaidmenų. Psichologiškai įstringame vaikiškoje, priklausomoje padėtyje, net jei pačios gaminame maistą ir užsidirbame pragyvenimui. Jei iki 30 metų niekada nesusidursite su suaugusiųjų problemomis, iššūkiais, atsakomybe ir sprendimais, rizikuojate visiems laikams tapti „mamos mergaite”.
Išsigydyti vaikystės traumas
Paslėptos vaikystės traumos gali trukdyti siekti tikslų, kurti sveikus santykius, adekvačiai vertinti tikrovę. Todėl svarbu su jomis dirbti savarankiškai arba sunkesniais atvejais – kartu su psichoterapeutu.
Atrasti ir priimti savo individualumą
Būti savimi yra nepaprastai svarbus įgūdis. Vis tik neretai pradedame žvalgytis aplink, stengiamės kam nors įtikti, elgiamės nenatūraliai, prarandame savo unikalumą, pamirštame savo talentus ir stipriąsias puses.
Svarbu laiku prisiminti, kad esate vienintelė tokia, turinti unikalių savybių rinkinį. Nesistenkite atrodyti ar elgtis kaip kas nors kitas.
Suvokti savo vertybes
Vertybės yra mūsų gyvenimo pagrindas. Jų nesuvokdami nežinome, kuo pasikliauti, kuo remdamiesi priimti sprendimus, kaip susidėlioti prioritetus; nežinome, kas mus įkvepia ir leidžia jaustis pilnaverčiais. Kas jums iš tikrųjų rūpi? Laisvė? Šeima? Tobulėjimas? Kūrybiškumas? Prieš trisdešimtmetį pageidautina išstudijuoti savo pagrindinių vertybių rinkinį ir pradėti kurti jomis paremtą gyvenimą.
Rasti savo tikslą ir eiti savo keliu
Tikslas turėtų būti suprantamas ne kaip vienintelis dalykas, kurį turėtumėte daryti visą likusį gyvenimą, bet kaip pagrindinė jūsų funkcija. Tai, ką darote geriau už kitus, kas jus nuolat traukia. Kažkas, be ko jūs nesate jūs.
Apsupti save tinkamais žmonėmis
Laikui bėgant daugelis ryšių, kurie buvo palaikomi tik socialinių konvencijų, suyra, ir gali atrodyti, kad likai vienas. Kad taip neatsitiktų, turite apsupti save tais, su kuriais jus sieja bendros vertybės ir interesai. Tegul jų bus nedaug, bet tai bus žmonės, su kuriais tikrai jauku ir šilta, su kuriais bendravimas pripildo ir įkvepia.
Pradėti rūpintis savo kūnu
Pageidautina kuo anksčiau suvokti, kad kūnas yra mūsų sielos namai. Tai ne nuomojamas butas, iš kurio galima išsikraustyti… Elkitės su juo rūpestingai, rūpinkitės sveikata, mankštinkitės, tinkamai maitinkitės, prižiūrėkite savo odą.
Išmokti išmintingai valdyti išteklius
Laikas, pinigai ir energija yra pagrindiniai ištekliai, kuriuos turite valdyti, kitaip visos jūsų svajonės liks smėlio pilimis. Iki 30-ies metų itin svarbu pereiti nuo vartotojiško požiūrio prie investicinio – išmokti protingai investuoti pinigus, nešvaistyti jų veltui, nukreipti savo energiją vertingiems projektams, o ne švaistyti ją bereikalingiems svaičiojimams, racionaliai paskirstyti savo laiką, nešvaistyti jo.