Prieš priimant tokį svarbų gyvenimo sprendimą kaip santuoka – normalu abejoti ar nerimauti. Tačiau kai kuriems žmonėms vien mintis apie susižadėjimą sukelia iracionalią baimę, nerimą ir paniką, gerokai viršijančią įprastas ribas, ir jie daro viską, kad tik išvengtų tokios situacijos. Ši fobija turi pavadinimą – gamofobija.
KAS LEMIA SANTUOKOS BAIMĘ?
Gamofobiją jaučiantys žmonės bijo visko, kas bent kiek susiję su vestuvėmis, santuoka ir stabiliais romantiniais santykiais. Deja, bet tai daro neigiamą poveikį jų gyvenimui ir neretu atveju sukelia socialinę izoliaciją.
Gamofobija paprastai išsivysto dėl kelių išorinių ir vidinių veiksnių derinio. Štai trys iš jų:
Traumuojanti patirtis
Tiems, kurie anksčiau patyrė traumuojančius santykius, gamofobija gali pasireikšti kaip gynybinis mechanizmas.
Baimė prarasti save, savo laisvę ir nepriklausomybę
Ši baimė taip pat gali būti pagrįsta ankstesne neigiama patirtimi. Šiuo atveju ilgalaikių santykių užmezgimas suvokiamas kaip tiesioginė grėsmė nepriklausomybei ir individualumui, o tai sukelia norą bet kokia kaina išvengti santuokos.
Psichologinės problemos, kilusios vaikystėje
Gamofobijos ištakos dažnai glūdi vaikystėje, šeimos aplinkoje ir santykiuose su tėvais, ypač mama. Žemas savęs vertinimas, emocinio artumo baimė – visa tai trukdo žmogui užmegzti normalius gilius santykius, verčia bijoti atsakomybės, įsipareigojimų bei su santykiais susijusių emocinių kančių.
KĄ DARYTI, JEI JŪSŲ MYLIMAS ŽMOGUS TURI IRACIONALIĄ ILGALAIKIŲ SANTYKIŲ IR SANTUOKOS BAIMĘ?
Naudokite simbolinius ritualus
Tai įrodo 2020 m. žurnale „Journal of Social and Personal Relationships” atlikto tyrimo rezultatai. Šis metodas leidžia pakeisti psichologines nuostatas, pažvelgti į situaciją naujoje šviesoje, sumažinti baimę, nerimą ir įtampą.
Norėdami tai padaryti, turite kartu nustatyti prasmingą simbolį, kuris turi asmeninę reikšmę jums abiem, ir sugalvoti ritualą ar ceremoniją, simbolizuojančią jūsų santykių esmę. Būkite lankstūs ir kūrybingi.
Pavyzdžiui, galite kartu pasodinti medį ar gėlę ir reguliariai ją laistyti bei prižiūrėti, taip gilindami ir stiprindami savo ryšį.
Ritualai gali būti atnaujinami ir keičiami vystantis santykiams, atsirandant naujai patirčiai ir lūkesčiams. Svarbiausia išlaikyti reguliarumą ir nuoseklumą, nesvarbu, ar tai vyktų kasdien, kas savaitę, ar kas mėnesį.
Nereikalaukite santuokos ir gyvenimo kartu
Galima praktikuoti trumpalaikį atsiskyrimą ir kartu toliau palaikyti draugystę ir meilę. Tyrimai rodo, kad toks požiūris labai palengvina nuo gamofobijos kenčiančių asmenų būseną, nes „nuima“ nuo jų pečių atsakomybės ir įsipareigojimų naštą bei leidžia pamažu priprasti prie minties apie stabilius santykius.
Laikui bėgant jūsų partneris gali „susidraugauti“ su mintimi, kad jau atėjo laikas gyventi kartu, ir galbūt net panorėti įteisinti jūsų santykius.