Tiesa gimsta ginčuose – tai tiesa, bet tik tuo atveju, jei žmonės ginčijasi pagal taisykles. Tai reiškia, kad reikia pateikti logiškus argumentus, iliustruoti juos pavyzdžiais, išlikti atviram ir, žinoma, nesileisti į asmeniškumus bandant įžeisti kitą asmenį. Tačiau ką daryti, jei ginčas nuėjo per toli?
Kaip ginčytis, kad niekas nesijaustų įžeistas?
- PADARYKITE PERTRAUKĄ
Laimėti ginčą reiškia padaryti diskusiją konstruktyvią, o ne sugriauti santykius. Visada turėkite tai omenyje.
Dažnai būna, kad besiginčijantieji jaučiasi negirdimi vienas kito ir tada vis kartoja tuos pačius dalykus. Dėl to ginčas tampa dar karštesnis, o žmonės pradeda varžytis sąmoju, pamiršdami galutinį diskusijos tikslą. Atrodo, kad tiesiog norima tarti paskutinį žodį. Ir tai yra neteisinga.
Tai, kas iš tiesų turi įtakos – tai pertrauka. Kad ir dešimties minučių. Tiesiog atitraukite savo dėmesį, užsiimkite kuo nors kitu. Netrukus pradėsite savęs klausinėti: dėl ko ginčijatės ir kodėl esate tokie įsitempę? Pasistenkite suprasti, ar ši diskusija padeda suprasti vienas kito pozicijas, ar vis didesnė įtampa verčia jus sakyti dalykus, dėl kurių vėliau gailėsitės.
Net ir nedidelė pauzė suteikia galimybę visiškai pakeisti pokalbio kryptį ir pabandyti iš tikrųjų išsiaiškinti tai, kas svarbiausia.
- SUMAŽINKITE ĮTAMPĄ
Kartais, norėdami praskaidrinti nuotaiką, turite padaryti ką nors linksmo ir lengvo. Taip pat tinka ir mieli komplimentai. Tik tegul tai neskambės kaip sarkazmas – juk nenorite, kad žmogus pagalvotų, jog iš jo juokiamasi.
Nekaltas juokelis padeda sumažinti pokalbio temperatūrą ir pakeisti nejaukią nuotaiką į kur kas ramesnę. O kai atvėsite, spręsti reikalus bus tikrai lengviau.
- PASIRINKITE „SLAPTĄ“ ŽODĮ
Dėl šio dalyko tikrai verta susitarti iš anksto. Pavyzdžiui, žodis „stop“ gali padėti sustabdyti karštą pokalbį ir grįžti prie jo vėliau, kai visi nurims.
Taip pat galite nustatyti „tylos režimą”, jei reikia apmąstyti visus dalykus, kuriuos vienas kitam pasakėte. Tai taip pat padeda susidėlioti mintims. Svarbu aiškiai kalbėtis apie tai, kad kitas asmuo nemanytų, jog yra ignoruojamas ar jo vengiama.