Visapusiškai gera sveikata reiškia ne tik fizinę ir emocinę gerovę, bet ir gebėjimą užmegzti santykius bei atrasti savo vietą visuomenėje.
KAS TAI YRA?
Mūsų fizinę sveikatą didele dalimi lemia kasdien priimami sprendimai: kokį maistą valgyti, ar sportuoti, kiek valandų miegoti. Jei ko nors negausime, mūsų kūnas apie tai primins nuovargiu ar liga.
Tas pats principas galioja ir psichikos sveikatai: norėdami išlaikyti normalią emocinę būseną, turime stebėti savo streso lygį ir, jei reikia, lankytis pas psichologą.
Tačiau, be šių sveikatos rūšių, egzistuoja ir socialinė sveikata. Tai mūsų gebėjimas bendrauti su kitais žmonėmis ir užmegzti prasmingus santykius. Gerą savijautą šioje srityje lemia tai, kaip lengvai prisitaikome prie įvairių socialinių situacijų.
Geros socialinės sveikatos požymiai yra šie:
- gebėjimas subalansuoti socialinį ir asmeninį laiką;
- įsitraukimas į socialinius ryšius su kitais žmonėmis;
- tvirti ryšiai su šeima ir draugais;
- greitas prisitaikymas prie įvairių socialinių situacijų;
- gebėjimas būti savimi nepaisant aplinkybių;
- pagarbus elgesys su kitais;
- aiškiai apibrėžtos asmenines ribas;
- mėgavimasis gyvenimu.
KAIP TOBULĖTI?
Kiekvieną savaitę bendraukite bent su penkiais žmonėmis
Bendravimas su bent penkiais žmonėmis kiekvieną savaitę gali padėti mums jaustis laimingesniems. Ir nesvarbu, su kuo konkrečiai bendraujame: su giminaičiu, draugu, kolega ar kolege. Svarbu, kad ryšys su šiais žmonėmis mums būtų reikšmingas.
Šią idėją nesunku paversti realybe: galite skambinti vienas kitam telefonu, rašyti SMS žinutes, bendrauti vaizdo pokalbiais, aplankyti vienas kitą ar susitikti pietų.
Užmegzkite santykius su kaimynais
Gerumas yra viena geriausių priemonių ryšiams kurti ir stiprinti. Nenuostabu, kad mokslininkai pataria jį rodyti aplinkiniams, ypač kaimynams. Kodėl būtent jiems? Tikriausiai todėl, kad tai padaryti lengviausia.
JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos mokslininkų atlikto tyrimo dalyviai itin daug laiko skyrė bendravimui su kaimynais: dalijosi naudinga informacija, padėjo nupjauti veją… Ir dėl to patys ėmė jaustis daug mažiau vieniši.
Daugiau kalbėkite telefonu
Kad ir kaip žmonės keiktų išmaniuosius telefonus, „atėmusius” iš mūsų gyvą bendravimą, jų nauda neabejotina. Pavyzdžiui, vienišumo ir nerimo lygis gerokai sumažėja, jei du-penkis kartus per savaitę bent dešimt minučių kalbamės telefonu.
Tačiau, žinoma, vien perpasakoti vienas kitam žiūrėtų filmų siužetus nepadės: šios dešimt minučių turėtų būti skirtos empatiškam dialogui, kai pašnekovai domisi vienas kito gyvenimu ir įdėmiai klausosi.
Užmegzkite artimą draugystę bent su trimis žmonėmis
Naujo Kanados psichologų atlikto tyrimo duomenimis, žmonės, turintys tris ar daugiau artimų draugų, jaučiasi žymiai geriau nei kiti. Ankstesni tyrimai parodė, kad draugystė teigiamai veikia sveikatą ir net prailgina gyvenimą.
Išbandykite savo jėgas grupinėje veikloje
Žinoma, bendravimas „vienas su vienu“ yra svarbus socialinės sveikatos palaikymo veiksnys. Tačiau ne mažiau svarbus ir bendruomenės jausmas. Jį galite rasti savanoriaudami ar lankydami įvairius būrelius / susibūrimus.
IŠVADA
Kaip ir fizinė bei psichinė sveikata, socialinė sveikata reikalauja nuolatinių pastangų. Pabandykite vadovautis pateiktomis rekomendacijomis ir sužinokite, kas jums asmeniškai tinka labiausiai.