Mergaitės paprastai jautriau reaguoja į griežtą auklėjimo stilių nei berniukai, o jų psichika ypač nukenčia, jei griežtesnė iš tėvų yra mama, o ne tėtis. Tokią išvadą padarė tarptautinė psichologų grupė.
Pernelyg griežtas auklėjimas
Tarptautinė psichologų komanda, kurios straipsnis buvo paskelbtas žurnale „Research on Child and Adolescent Psychopathology”, domėjosi, kaip šiurkštūs auklėjimo stiliai – žodinė agresija, psichologinis smurtas, fizinės bausmės – daro įtaką vaikų polinkiui išgyventi ir kaip tai susiję su kultūrinėmis normomis.
Mokslininkai analizavo trijų labai skirtingų kultūrų šalių – Kolumbijos, Italijos ir JAV – vaikų ir tėvų duomenis. Iš viso tyrime dalyvavo 567 motinos, 482 tėvai ir 566 vaikai. Duomenys buvo renkami tris kartus – kai vaikams buvo 10, 12 ir 13 metų. Tėvai buvo apklausiami apie tai, kaip jie asmeniškai auklėjo ir drausmino savo vaikus ir kaip tai priimtina jų kultūroje. Vaikams buvo atlikti psichologiniai tyrimai, siekiant nustatyti ruminavimo požymius, taip pat nerimo ir depresijos simptomus.
Surinktos informacijos analizė parodė, kad kuo griežtesnės yra motinos, kuo dažniau bara, rėkia ir baudžia, tuo aukštesnis dukrų ruminavimo lygis, ryškesni nerimo ir depresijos simptomai. Tačiau tyrimas parodė, kad mamų griežtumas neturėjo tokio neigiamo poveikio sūnų psichikai, o tėčių griežtumas nebuvo toks pavojingas nė vienos lyties vaikų psichikai.
Beje, jei griežtas auklėjimo stilius laikomas kultūrine norma, toks auklėjimas nesukelia vaikams ypatingų psichologinių problemų, nustatė tyrėjai.
Bet kokiu atveju rezultatai rodo, koks svarbus paauglių mergaičių nerimo ir depresijos veiksnys yra santykiai su mama, pažymi tyrimo autoriai.