Partneris staiga pasikeičia: jis pripažįsta, kad klydo, atsiprašo, apiberia jus komplimentais ir dovanomis. Ar tai reiškia, kad dabar jūsų santykiai pasikeis į gerąją pusę? Visa tai gali būti tik gudrūs spąstai.
KODĖL TAI VYKSTA?
- Partneris iš tikrųjų nori su jumis elgtis geriau – arba kad kitų akyse atrodytų geriau, arba kad įtikintų save, jog yra geras žmogus.
- Partneris kažko iš jūsų nori.
- Santykiai perėjo į kitokio smurto šeimoje fazę.
Laikinas geras elgesys leidžia smurtautojui įtikinti save, kad visos problemos kyla dėl jūsų, nes jis juk „toks geras ir dosnus”. Tačiau tokie „geros valios“ laikotarpiai yra tik nauja kontrolės ir manipuliavimo taktika, kuri sukuria pokyčių iliuziją, bet kartu nukreipia jūsų dėmesį.
Angie Atkinson, psichologė, dirbanti su klientais, nukentėjusiais nuo smurto šeimoje, mėgsta pateikti pavyzdį, kuris vaizdžiai iliustruoja tai, ką tenka iškęsti aukoms. Įsivaizduokite žvejybinį kabliuką su masalu.
Kai partneris staiga tampa malonus (sako komplimentus, atsiprašo, skiria dėmesio), jis tarsi užmeta jums „slieką”.
Tai reiškia, kad yra sukuriama gerumo iliuzija. Įsitikinusi, kad priešais ją yra maisto, žuvis bando nukąsti gabalėlį ir tuoj pat užkimba ant kabliuko. O kas atsitinka su pagauta žuvimi? Ji nužudoma, išdarinėjama ir suvalgoma! Ji miršta bandydama numalšinti alkį.
Smurtautojas jaučia jūsų pažeidžiamumą ir žada duoti jums būtent tai, ko trokštate. Jis siūlo „masalą” turėdamas omenyje jūsų giliausius nepatenkintus poreikius. Ir jūs užkimbate ant kabliuko.
Neapsigaukite. Supraskite, kad geras jūsų partnerio elgesys yra nulemtas priežasčių, kurios greičiausiai neturi nieko bendra su jūsų interesais. Smurtautojai iš tiesų yra priklausomi nuo galios ir kontrolės jausmo.
AUKOS PORTRETAS
Žinoma, auka jokiu būdu nėra kalta dėl to, kas vyksta. Psichologas ir smurto artimoje aplinkoje reabilitacijos specialistas Lundy Bancroft pabrėžia: „Už smurtą ir prievartą visada atsakingas tik vienas asmuo – tas, kuris ją vykdo.“ Tačiau smurto šeimoje aukoms būdingi tam tikri bruožai:
- greitai pamiršta smurto atvejus,
- visada pasirengusios suprasti ir atleisti, nelaiko nuoskaudų,
- labai nori padėti savo artimajam pasikeisti į gerąją pusę,
- į smurtą žiūri kaip į bendrą problemą, kurią reikia spręsti kartu,
- yra linkusios prisiimti atsakomybę už vienokį ar kitokį partnerio piktnaudžiavimą.
Susidūrusi su „pagerėjusiu“ požiūriu, auka pradeda iš tiesų tikėti, kad partneris pasikeitė, tapo geranoriškas ir vertas pasitikėjimo. Ji, pernelyg pasitikėdama „geruoju partneriu“, tampa itin atvira, pažeidžiama ir atskleidžianti visas silpnybes – ateityje jis tikrai tuo pasinaudos.
PAVOJINGI UŽRAKTAI
„Gerais laikais“ smurto auka dažnai pamiršta tikrąją santykių su partneriu dinamiką, tikėdamasi, kad ateityje jis vėl elgsis tinkamai. Būtent dėl to smurtą patyręs partneris nenori nutraukti santykių. Taip sukuriamas traumuojantis prisirišimas.
Savo ruožtu aukos reakcija vis labiau įtikina smurtaujantį partnerį, kad jis turi teisę galvoti tik apie save ir daryti, ką nori.
Pakeisti dinamiką nėra lengva: auka dažnai būna emociškai išsekusi ir vienintelis dalykas, kuris ją palaiko, yra tie trumpi gerumo laikotarpiai. Dėl to ji laikosi įsikibusi fantazijų („vieną dieną viskas bus gerai”), o smurtautojas džiaugiasi didėjančios galios ir kontrolės jausmu.
Jei atsidūrėte tokioje padėtyje ir norite ištrūkti iš spąstų, svarbu nepuoselėti klaidingų vilčių, kad jūsų partneris pasikeis. Šios iliuzijos laiko jus spąstuose, stiprina bejėgiškumo jausmą ir neišvengiamai baigiasi nusivylimu, kai partneris grįžta prie senojo elgesio modelio.