Jie gali stipriai sunerimti dėl mažmožių arba nervingai reaguoti į jūsų pokštą. Itin jautrūs žmonės nėra verkšlentojai – jie tiesiog šiek tiek kitokie ir jiems reikia ypatingo elgesio.
Itin jautrūs žmonės
„Kai buvau darželyje, vienas berniukas iš mano grupės išmetė mano mėgstamiausią knygą pro langą, – pasakoja dvidešimtmetė Kotryna. – Prisimenu, kaip baisiai verkiau – ne dėl knygos, o dėl to, kad nekenčiau to berniuko.” Pagrindinis padidėjusio jautrumo požymis yra stiprios emocijos, kurios gali kilti dėl pačių nereikšmingiausių priežasčių.
Kai kurie iš mūsų tiesiog aštriau suvokia viską, kas jiems nutinka, ir tai nebūtinai yra blogai. Psichologė Elaine Airon apskaičiavo, kad padidėjusio jautrumo žmonės (hipersensityvūs) sudaro apie 20 proc. visuomenės. Tai reiškia, kad bent vienas iš jūsų pažįstamų, draugų ar šeimos narių yra vienas iš jų.
Ko turėtumėme nepamiršti bendraudami su padidinto jautrumo žmonėmis?
JIE DAUG VERKIA
Hipersensityvūs žmonės gali verkti, kai yra laimingi, liūdni ar susierzinę. Tai nereiškia, kad jie jaučiasi blogai. Tiesiog jie viską, kas jiems nutinka, išgyvena labai intensyviai, o ašaros padeda emocijoms išsilaisvinti.
JIE NEBŪTINAI YRA INTRAVERTAI
Intravertiškumas gali eiti koja kojon su padidintu jautrumu, tačiau taip yra ne visada. Elaine Airon nustatė, kad trečdalis padidinto jautrumo žmonių iš tikrųjų yra ekstravertai. Jiems dažnai reikia dar daugiau dėmesio, nes jiems sunku reguliuoti savo emocinę būseną, jie yra labiau priklausomi nuo kitų.
JIE NERVINASI, KAI REIKIA PRIIMTI SPRENDIMĄ
Gebėjimas greitai ir užtikrintai priimti sprendimą nėra stipriausia padidinto jautrumo žmonių savybė. Net kai kalbama apie tokius nereikšmingus dalykus kaip kavinės pasirinkimas pietums. Priežastis ta, kad jie labai bijo priimti neteisingą sprendimą: o kas, jei maistas kavinėje bus per brangus, muzika per garsi, padavėjai juos ignoruos, o jų kompanionui ten nepatiks.
JIE REAGUOJA Į MENKIAUSIUS POKYČIUS
„Jei esate įpratę žinutes baigti šypsenėle, bet šį kartą uždėsite tašką, būkite ramūs: mes tai tikrai pastebėsime”, – sako Kotryna. – „Ir tikriausiai susinervinsime“. Hipersensityvūs žmonės paprastai labai jautriai reaguoja į tai, kas vyksta jų aplinkoje, ir akimirksniu pastebi, kai kažkas vyksta ne taip.
JIE VISADA PASIRENGĘ IŠKLAUSYTI
Jei jums reikia draugiško peties, galite drąsiai kreiptis į juos. Hipersensityvūs žmonės gali palaikyti pokalbį, tačiau geriausiai jiems sekasi būti dėmesingais klausytojais. Galite būti tikri, kad jie jūsų nepertrauks, nesiblaškys ir nekeis temos.
JIE NEKENČIA TRIUKŠMO IR GARSIŲ GARSŲ
Greitai važiuojantis traukinys, automobilių garsiniai signalai, pernelyg garsiai bendraujantys kolegos… Visi šie dalykai mus ne tik erzina – mes kenčiame, tarsi kiekvienas garsas būtų kalamas į galvą. Pasak Elaine Airon, visa tai susiję su sumažėjusiu jautrumo slenksčiu, dėl kurio bet koks dirgiklis atrodo stipresnis.
JŲ DARBO ĮPROČIAI YRA GANA NEĮPRASTI
Idealu dirbti namuose arba bet kurioje ramioje vietoje. Tai leidžia susikaupti ir išlaikyti nervus. „Hipersensityvūs žmonės moka pasinaudoti savo stebėjimo galimybėmis, – sako Elaine Airon. Jie moka apgalvoti idėjas ir jas pateikti taip, kad į jas būtų atsižvelgta rimtai. Jų analitiniai gebėjimai ir atidumas kitų pastebėjimams leidžia jiems būti puikiais komandos nariais (jei tik nesistengia būti paskirti atsakingais už svarbius sprendimus).
JIE NEMĖGSTA GADINTI SAU NERVŲ
Siaubo filmas ar trileris nėra geras pasirinkimas, jei norite į kiną nusivesti padidinto jautrumo žmogų.
JIE PRASTAI TOLERUOJA KRITIKĄ
Vengti visko, kas gali sukelti pernelyg didelį susijaudinimą, yra būdingas padidinto jautrumo žmonių bruožas. Dėl to jie stengiasi daryti viską, kad patys neįžeistų kitų žmonių jausmų ir nesukeltų jų nepasitenkinimo.
JIE VISKĄ PRIIMA ASMENIŠKAI
Bendraudami su padidinto jautrumo žmonėmis venkite pašaipų. Žinoma, galbūt jie patys mėgsta pajuokauti ir stengiasi į gyvenimą žvelgti su humoru, tačiau net užuomina, kad su jais gali būti kažkas negerai, juos nervina.
JIE LABAI JAUTRŪS SKAUSMUI
Skausmas taip pat yra stimuliacijos forma. Nenuostabu, kad padidinto jautrumo žmonės jį suvokia aštriau. Elaine Airon tyrimai patvirtino, kad padidinto jautrumo žmonės turi žemą skausmo slenkstį, o skausmo laukimas (pvz., odontologo kabinete) gali priversti juos jausti skausmą net tada, kai niekas jų neliečia.
JIE SVAJOJA APIE GILIUS SANTYKIUS
Itin jautriems žmonėms sunku užmegzti naujas pažintis. Netikėtumo stresas, galimų nemalonumų lūkestis, kančia aiškinantis, ką galvoja pašnekovas, – visa tai juos vargina. Itin jautrūs žmonės ieško patikimo, jautraus partnerio, su kuriuo galėtų atsipalaiduoti ir kuriuo galėtų visiškai pasitikėti.
JIE NEGALI PASIKEISTI
Padidėjęs jautrumas nėra užgaida ar charakterio yda. Psichologai nustatė, kad su empatija ir pažinimu susijusios padidinto jautrumo žmonių smegenų dalys labiau sužadinamos, kai jiems parodomos veido nuotraukos su stiprių emocijų pėdsakais. Kitaip tariant, toks elgesys yra biologiškai užprogramuotas.
Jei jūsų aplinkoje yra padidinto jautrumo žmogus, pasistenkite būti jam jautrus. Greičiausiai jis pats gerai žino apie savo ypatumus, tačiau jis tikisi supratingumo ir iš jūsų.