Turbūt kiekvienas iš mūsų siekiame santykiuose užmegzti atvirą bendravimą. Bet ką daryti, jei jūsų žodžiai labiau kenkia nei padeda? Pasirodo, kad kai kurios frazės gali būti ne tokios nekenksmingos, kaip atrodo. Pateikiame tris pavojingiausių atsakymų pavyzdžius.
3 frazės, kurių nereikėtų sakyti savo partneriui
„TU AMŽINAI…” ARBA „TU NIEKADA…”
Frazė, kuri žudo veiksmingą bendravimą. Toks apibendrinimas gali įsiutinti partnerį. Ginčo įkarštyje labai lengva pasakyti ką nors panašaus. Tačiau nepamirškite, kad jūsų partneris tokiose frazėse girdi paslėptas žinutes, tokias kaip: „Tu esi nevykėlis“, „Visada mane nuvili.” Net jei kalbama apie tokią smulkmeną kaip indų plovimas.
Galite būti nepatenkintas ir norėti tai parodyti savo partneriui, bet jis tai supranta kaip savo asmenybės kritiką, o tai yra skausminga. Partneris iš karto nustoja klausytis, ką norite pasakyti, ir pradeda agresyviai gintis. Tokia kritika tik atstums mylimą žmogų ir jūs tikrai negausite to, ko jums reikia.
Ką sakyti vietoj to?
„Aš jaučiuosi „X”, kai tu darai/nedarai „Y”. Kaip galėtume išspręsti šią problemą?”, „Labai vertinu, kai darai „Y”. Sakinį reikėtų pradėti ne žodžiu „tu”, o „aš” arba „man”. Tokiu būdu, užuot kaltinę partnerį, kviečiate jį į dialogą, kurio tikslas – išspręsti prieštaravimus.
„MAN TAI NERŪPI”
Šeima grindžiama tuo, kad partneriai rūpinasi vienas kitu, tad kam viską gadinti tokiomis neapgalvotomis frazėmis? Pabrėždami abejingą požiūrį bet kokiame kontekste („Man nerūpi, ką valgysime vakarienei”, „Man nerūpi, kad vaikai barasi”, „Man nerūpi, kur šįvakar nueisime”), parodote partneriui, kad jums nerūpi jūsų bendras gyvenimas.
Vienas iš pagrindinių ilgalaikių santykių požymių yra tinkamas požiūris į vienas kitą. O tai atsispindi net ir mažuose dalykuose, ypač – domėjimesi tuo, ką sako jūsų partneris. Jei jis nori, kad atkreiptumėte į jį dėmesį, o jūs aiškiai parodote, kad jums tai neįdomu, tai veikia destruktyviai.
Ką sakyti vietoj to?
Nesvarbu, ką sakote, svarbiausia parodyti, kad jums įdomu klausytis.
„NESVARBU…”
Tokie žodžiai reiškia, kad atmetate viską, ką sako jūsų partneris. Jie skamba pasyviai agresyviai, tarsi norėtumėte užsiminti, kad esate nepatenkinti jo elgesiu ar tonu, bet vengiate atviro pokalbio.
Ką sakyti vietoj to?
„Labai norėčiau išgirsti tavo nuomonę apie…”. „Turiu problemų, ar gali padėti?” Tada padėkokite. Nenuostabu, kad partneriai, kurie reguliariai dėkoja vienas kitam, dažniau jaučiasi vertinami ir palaikomi, o tai padeda lengviau įveikti santykių įtampos laikotarpius.
KOKIA YRA GALUTINĖ IŠVADA?
Kiekvienam pasitaiko akimirkų, kai partneris erzina. Gali atrodyti, kad verta būti nuoširdžiam ir atvirai išsakyti savo nusiskundimus, tačiau tai duoda priešingą rezultatą.
Paklauskite savęs: „Ar tai tikrai rimta problema, ar tik nereikšminga smulkmena, kurią visi greitai pamirš?” Jei esate tikras, kad tai rimta problema, ramiai ir konstruktyviai aptarkite ją su partneriu, kritikuokite tik tai, ką partneris padarė, o ne tai, koks jis yra, ir nepulkite jo kaltinti.
Šis patarimas nereiškia, kad turite stebėti kiekvieną savo žodį, tačiau jautrumas ir diskretiškumas santykiuose gali būti labai naudingi. Stenkitės dažniau rodyti meilę, nepamiršdami tokių žodžių kaip „ačiū” ar „myliu tave”.