Mūsų vidinis monologas gali daug pasakyti apie esamų santykių būklę. Šiame straipsnyje atskleidžiame, kokios mintys ir jausmai gali būti rimtų santykių problemų požymiai.
Mintys
„KAI ESU SU JUO (SU JA), ESU NUOLATINĖJE ĮTAMPOJE – ATRODO, KAD VIENAS NETEISINGAS ŽINGSNIS GALI SUKELTI SKANDALĄ“
Sveikuose santykiuose partneriai jaučiasi atsipalaidavę – kiekvienas gali tiesiog būti savimi.
Tačiau jei būnant su partneriu dažnai jaučiate įtampą, nuolat bijote žengti neteisingą žingsnį, akivaizdu, kad jūsų santykiuose yra problemų. Esant tokios būsenos mums labai sunku atskleisti savo geriausias savybes – tiek santykiuose, tiek kitose srityse.
Patartina kuo greičiau spręsti šią problemą. Svarbu užmegzti sveiką ir konstruktyvų dialogą, pabandyti nustatyti paslėptas problemas ir suprasti, kaip jas galima išspręsti.
„NESUPRANTU, KODĖL JO (AR JOS) NUOTAIKOS NUOLAT KEIČIASI“
Nuotaikų svyravimų pasitaiko visiems. Sveikuose santykiuose partneriai aiškiai supranta, kada ir kodėl kito asmens nuotaika gali keistis. Tokioje poroje kiekvienas suvokia ir žino, kaip reguliuoti savo emocijas (taigi netiesiogiai ir kito emocijas). Mūsų smegenys jau nuo vaikystės išmoksta kurti emocinius ryšius su kitais žmonėmis per abipusį pasitikėjimą.
Nesveikuose santykiuose partnerių nuotaikų kaita atrodo staigi ir gąsdinanti. Tokiu atveju labai svarbu išmokti geriau suprasti vienas kito jausmus, kitaip santykių situacija ilgainiui gali tik blogėti.
„JAUČIU, KAD MES TOLSTAME VIENAS NUO KITO“
Disfunkciniuose santykiuose vyrauja susvetimėjimas ir netikrumas. Žinoma, bet kurios poros emocinio artumo laipsnis gali periodiškai keistis. Tačiau jei nuolat nerimaujate dėl to, kad tolstate vienas nuo kito, tai gali būti rimtų santykių problemų požymis.
„AŠ NESU TIKRAS DĖL JOS (JO) IŠTIKIMYBĖS“
Sveikuose, tvirtuose santykiuose gali pasireikšti nedidelis pavydas, tačiau daugeliu atvejų partneriai neturi priežasčių abejoti vienas kito ištikimybe.
Nuolatinis nerimas dėl galimo partnerio neištikimybės – nesveika būsena. Ji slegia ir trukdo visavertiškai gyventi, dirbti ir bendrauti. Nepamirškite, kad sveiki santykiai turi suteikti mums energijos, o ne ją atimti.
„JAUČIUOSI TAIP, LYG JEI BŪČIAU NEIŠTIKIMAS, JAI (JAM) TAI NERŪPĖTŲ“
Jei mus su partneriu sieja glaudus emocinis ryšys, bet kokia išdavystė (pvz., neištikimybė) sukelia didelį skausmą. Tačiau jei suprantate, kad jūsų galima neištikimybė nesukeltų jūsų partneriui (-ei) didelio sielvarto, tai rodo, kad jūs ir jūsų partneris (-ė) iš tikrųjų nesate artimi. Artimą ryšį instinktyviai norime apsaugoti nuo bet kokio pavojaus.
„VISKAS PASITAISYS, KAI TIK…“
Tiesa, kad gyvenimo sunkumai gali sukelti laikinų problemų santykiuose. Tačiau jei pastebite, kad nuolat priskiriate kylančias problemas išorinėms priežastims, tai yra nerimą keliantis ženklas.
Tvirtuose ir sveikuose santykiuose partneriai padeda ir palaiko vienas kitą sunkumų akivaizdoje, todėl tokie išgyvenimai tik stiprina ryšį, o ne jį griauna. Jei nuolat laukiate, kad problemos išnyks savaime, vos tik kas nors pasikeis (vaikai paaugs, persikelsite į kitą miestą, atsiras naujas darbas ir t. t.), yra nemaža rizika, kad to lauksite visą gyvenimą.