Mokslininkai nustatė, kad miego trūkumas mažina gebėjimą filtruoti neigiamus prisiminimus. Kuo geriau sureguliuotas žmogaus miego režimas, tuo lengviau jam pradėti gyvenimą „iš naujo“.
Miego svarba
Rytų Anglijos universiteto mokslininkai nustatė ryšį tarp nemigos ir psichikos sveikatos problemų, kurias sukelia nemalonūs prisiminimai. Ši informacija gali padėti rasti įvairių būdų, kaip gydyti potrauminio streso sindromą ir kitus psichikos sutrikimus.
Tyrimo eiga
Tyrime dalyvavo 85 sveiki suaugusieji, kurie buvo suskirstyti į dvi grupes. Viena grupė naktį praleido laboratorijoje ir visą naktį praleido miegodami. Kita tiriamųjų grupė miegojo labai mažai.
Tada dalyviams buvo atliekamas funkcinis magnetinio rezonanso tyrimas, kurio metu jie atliko kognityvinę užduotį – bandė slopinti nepageidaujamus prisiminimus. Žmonėms buvo rodomi neutralūs ir emociškai įtempti vaizdai, o po to duodamas nurodymas nuslopinti kilusias asociacijas.
FMRI duomenų analizė parodė reikšmingus smegenų aktyvumo skirtumus tarp grupių. Dalyvių, kurie gerai išsimiegojo, smegenų srities, atsakingos už vykdomąsias funkcijas, įskaitant dėmesio kontrolę, impulsų slopinimą ir emocijų reguliavimą, – aktyvumas buvo gerokai didesnis.
Tai rodo, kad geras miegas padeda veiksmingai „užblokuoti“ prieigą prie nepageidaujamos informacijos.
Kuo reikšminga REM miego fazė?
Ypatingo dėmesio nusipelno REM miego fazės vaidmuo. Dalyviai, kurie daugiau laiko praleido REM fazėje, pademonstravo už atminties kontrolę atsakingų neuroninių tinklų suaktyvėjimą. Tai patvirtina prielaidą, kad REM fazės miegas vaidina lemiamą vaidmenį atminties konsolidavime ir selektyviame slopinime.
Šioje fazėje vyksta aktyvus informacijos apdorojimas ir galbūt būtent čia prisiminimai yra „atrenkami“, o vėliau „archyvuojami“ arba, atvirkščiai, blokuojami nuo sąmoningos prieigos.
Svarbu pažymėti, kad tyrime aprašyti mechanizmai gali būti sutrikę žmonėms, turintiems psichikos sutrikimų, tokių kaip depresija, įvairūs nerimo sutrikimai ir potrauminio streso sutrikimas.
Mokslininkai pabrėžė, kad miego sutrikimai gali pabloginti šias būkles, nes sutrikdo normalų atminties kontrolės mechanizmų veikimą. Ateityje mokslininkai planuoja ištirti įvairių miego gerinimo metodų, pavyzdžiui, kognityvinės elgesio terapijos nemigai gydyti ir farmakologinių intervencijų poveikį smegenų struktūrų, susijusių su nepageidaujamų prisiminimų slopinimu, aktyvumui.