Ar esate patenkintas savimi ir savo socialine padėtimi visuomenėje? Tikimės, kad taip. Juk tai gali turėti įtakos ne tik jūsų psichinei pusiausvyrai, bet ir sveikatai.
Tyrimai rodo, kad nepatenkinti savo socialine padėtimi žmonės turi vidutiniškai daugiau sveikatos problemų – jie dažniau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, hipertenzija, diabetu, nutukimu, skundžiasi padidėjusiu cholesterolio lygiu. O tie asmenys, kurie yra patenkinti savo padėtimi visuomenėje, turi vidutiniškai mažiau fiziologinių nukrypimų.
Kodėl taip yra? „Savęs lyginimas su kitais kelia nerimą. Viskas, kas blogina mūsų psichinę sveikatą, anksčiau ar vėliau paveikia ir mūsų fizinę sveikatą”, – aiškina psichologė Jenny Cundiff.
Lėtinis stresas gali sukelti hipertenziją, kuri, savo ruožtu, didina širdies priepuolių ir insulto riziką. Stresas taip pat dažnai skatina mus rinktis nesveiką gyvenimo būdą: rūkyti, netinkamai maitintis, persivalgyti, nesportuoti.
Žinoma, pasiturintys, aukštą statusą visuomenėje turintys žmonės yra vidutiniškai sveikesni – jie gali sau leisti gerą mitybą, medicininę priežiūrą ir gyventi geros aplinkos vietovėse. Tačiau tyrimai rodo, kad nepriklausomai nuo objektyvios finansinės padėties, subjektyvus asmens savo padėties suvokimas taip pat turi įtakos jo sveikatai.
Svarbus vaidmuo tenka kitų žmonių požiūriui
„Mūsų įsivaizdavimas apie savo statusą socialinėje hierarchijoje neatsiranda iš oro. Jei nuolat susiduriame su „valdingu” ar priešišku požiūriu, tai gali turėti įtakos mūsų savigarbai”, – sako Cundiff.
Įdomu tai, kad toks pat poveikis pastebimas ir visuomenėse, kuriose nėra didelio skirtumo tarp turtingųjų ir vargšų. Antropologas Christopher von Rueden tyrinėjo Čimanės indėnų (Bolivijos vietinių gyventojų) gyvenimą. Čimanės visuomenėje medžiotojai ir ūkininkai turi maždaug vienodą turtą, tačiau jų politinė įtaka nėra vienoda.
Von Rueden tyrimai parodė, kad įtakingesnių čimanų visuomenės narių kraujyje yra mažesnis kortizolio („streso hormono”) kiekis.
„Socialinės hierarchijos apačioje esantys žmonės jaučia stresą, nes iš esmės negali kontroliuoti savo gyvenimo. Be to, dėl neužtikrintumo dėl ateities jie dažnai „gyvena šia akimirka” ir nesistengia kurti ilgalaikių planų. Dažnai dėl šios priežasties jie nesistengia gyventi sveikai”, – aiškina Christopher von Rueden.
Ar įmanoma pakeisti požiūrį į savo socialinį statusą?
Tai nelengva užduotis, bet ją galima atlikti. „Kol bus „sukurta“ teisingesnė visuomenė, gali padėti platus socialinių ryšių tinklas, dalyvavimas įvairiose grupėse ir kitų žmonių parama”, – aiškina von Rueden.
„Patartina susitelkti į save ir savo gyvenimą, mažiau lyginti save su kitais ir prisiminti, kad esame vertingi ir unikalūs net ir neturėdami geros karjeros ir didelių pajamų. Markas Tvenas kartą pasakė, kad lyginimasis su kitais gali atimti iš mūsų gyvenimo džiaugsmą”, – sako Jenny Cundiff.
Taip pat skaitykite:
- Kaip apsaugoti savo psichiką nuo nuolatinio neigiamos informacijos srauto?
- Užgniaužti jausmai: 5-ios emocijos, kurios užstringa mūsų kūnuose