Žvilgsnis, gestai, mimika gali parodyti žmogaus ketinimus be žodžių. Išmokti „skaityti” šiuos ženklus, kad suprastumėte tikrąjį pašnekovo požiūrį į jus ir jo slaptus troškimus, tikrai verta. Tačiau ar tai padaryti taip paprasta? Kokie yra neverbalinio bendravimo spąstai? Atsakymai šiame straipsnyje.
7/38/55 YRA…
Neverbalinis bendravimas – tai informacijos perdavimas naudojant kūno kalbą. Dažnai ji būna nesąmoninga, todėl leidžia gauti daug daugiau informacijos apie situaciją ir tikrąjį pašnekovo požiūrį į ją.
Paanalizuokime psichologo Albert Mehrabian sukurtą modelį, kuriuo dažnai naudojasi verslininkai. Jis aiškinamas taip: pirmosios pažinties metu žmogus 7 % pasitiki tuo, ką sako kitas žmogus (verbalinė komunikacija), 38 % – tuo, kaip jis kalba (paralingvistinė), ir 55 % – tuo, kaip jis atrodo (neverbalinė).
Jūsų pašnekovas pasitikės vyraujančia bendravimo forma, kuri pagal Mehrabian modelį yra neverbalinio poveikio – tai tonas ir veido išraiška, o ne pažodine žodžių reikšme. Nesusikalbėjimo atvejais, kai kūno kalba sako ką nors kita nei žodžiai, gestai ir veido išraiška vis tiek yra lemiamas veiksnys.
Kodėl taip atsitinka?
Kad ir kaip slėptumėte savo jausmus, jie vis tiek atsiskleis per kūno kalbą. Todėl, jei žmogus nenuoširdus, kad ir kaip jis stengtųsi tokį suvaidinti, jo emocijos jį išduos. Kas nors gali sakyti: „Tu toks geras!”, bet jo balsas gali perteikti kitokį signalą. Todėl itin įdomu pastudijuoti neverbalinę bendravimo kalbą, kad geriau suprastumėte tikrąsias partnerio mintis.
7/38/55 taisyklės taikymas priešingai lyčiai
Pirmą kartą su kuo nors susitikę norite padaryti gerą įspūdį, daugiau sužinoti apie pašnekovą. Tačiau kaip nustatyti, kad jis sako tiesą, o ne tik naudojasi proga geriau pasirodyti jūsų akyse?
Atkreipkite dėmesį į gestus, kurie pasirodo pokalbio metu. Atminkite, kad sakomi žodžiai sudaro tik 7 % bendravimo. Ar jo (jos) ištarti žodžiai atitinka gestus? Svarbu, kad jūsų pačių neverbaliniai signalai atitiktų tai, ką sakote. Priešingu atveju pašnekovas gali suabejoti, ar pokalbyje esate nuoširdus, ar sakote tiesą.
Stebėkite pokalbio toną. Pavyzdžiui, pradėjote diskutuoti tema, dėl kurios turite skirtingas nuomones. Iš pašnekovo kūno kalbos pradedama spręsti apie nepalankią pokalbio baigtį. Jei galiausiai partneris nusprendžia kalbėti ramiai ir aiškiai, vadinasi, jis nori sulėtinti diskusijos tempą, atvėsinti pokalbio aistrą ir ekspresiją.
Vyrai ir moterys skiriasi vienas nuo kito. Daug kas, žinoma, labiau priklauso ne nuo lyties, o nuo charakterio. Tačiau vis dėlto galima atsekti bendras tendencijas. Taigi, paprastai vyrų gestai yra galingesni ir laisvesni. Pagal juos galima nustatyti, ar jis pasitiki savimi, ar yra drovus. Moterų tarpe vyrauja subtilesni ir grakštesni signalai. Jei kalbame apie flirtą, tai taip pat pastebima žvilgsnyje ir lūpų judesiuose.
Atskira tema – prisilietimai, ypač santykių pradžioje. Juos galima apibūdinti kaip atstumo išbandymą. Svarbu ir tai, kaip toli vienas nuo kito yra pašnekovai.
Nėra aiškios kiekvieno judesio transkripcijos. Kaip ir sapnų, negalima aiškinti pagal sapnų vadovėlį, nes kažkam vienas simbolis reiškia viena, kitam – kita. Tas pats ir su psichosomatinėmis reakcijomis. Čia viskas priklauso nuo individualių žmogaus savybių.
Skirtingose kultūrose egzistuoja neverbalinio bendravimo skirtumai. Vienam žmogui vienoks gestas gali atrodyti įprastas, kitam – įžeidžiantis. Jei vyras ir moteris yra iš skirtingų kultūrų, tai reikia turėti omenyje.
Svarbiausia, kad jūsų subjektyvus suvokimas sutaptų su tuo, kaip jus mato ir kiti.