Jaučiatės pavargęs vos tik pabudęs? Po pietų nuolat trūksta energijos? Dažniausiai energijos trūkumas susijęs su netinkamu gyvenimo būdu. Tačiau, neretu atveju, užtenka net ir nedidelių įprastos rutinos pokyčių, kad jaustumėtės žvalesniu ir energingesniu. Pateikiame 7 patarimus, kurie padės padidinti energijos lygį.
Patarimai, kurie padės jaustis energingesniu bei žvalesniu
RASKITE SVEIKŲ BŪDŲ, KURIE PADĖS SUSIDOROTI SU STRESU
Visi puikiai žinome, kad emocinė perkrova išsunkia energiją. „Stresas daro didžiulę įtaką mūsų fizinei savijautai. Blogą savijautą neabejotinai gali sukelti padidėjęs streso lygis”, – teigia Stanfordo medicinos mokyklos (JAV) psichiatrė Nina Vasan.
Kaip įveikti stresą ir atgauti jėgas? „Pasistenkite savo dienotvarkėje rasti laiko reguliariai meditacijai arba sąmoningumo praktikai – pradžiai pakaks penkių minučių”, – rekomenduoja N. Vasan. Nepamirškite ir kitų sveikų būdų – daugeliui žmonių padeda, pavyzdžiui, dienoraščio rašymas arba pasivaikščiojimai gamtoje.
APRIBOKITE SUVARTOJAMO KOFEINO KIEKĮ
Kai jaučiamės prislėgti, dažnai kyla pagunda išgerti dar vieną puodelį kavos (trečią ar ketvirtą). Tačiau per didelis kofeino kiekis gali sukelti paradoksalią reakciją – silpnumą ir mieguistumą.
„Jei per dieną suvartojate daug kofeino (jo yra kavoje, arbatoje, gazuotuose ar energetiniuose gėrimuose), tai gali sutrikdyti jūsų miego režimą, o tai savo ruožtu gali lemti energijos praradimą”, – aiškina šeimos gydytojas Alfred Tallia.
Tačiau nereikėtų iš karto atsisakyti kofeino. „Staigus kofeino vartojimo sumažinimas gali sukelti abstinencijos sindromą – silpnumą ir mieguistumą, nes mūsų organizmas jau yra pripratęs prie stimuliuojančio poveikio”, – aiškina A. Tallia. Todėl ekspertai rekomenduoja palaipsniui mažinti kavos (ir kitų kofeino turinčių gėrimų) kiekį iki tokio lygio, kuris nesukels miego problemų ar kitų sutrikimų.
LAIKYKITĖS MIEGO GRAFIKO IR HIGIENOS
Visi žinome, kaip svarbu pakankamai išsimiegoti ir kaip stipriai nuo to priklauso mūsų energijos lygis kitą dieną. Svarbu ne tik miego kiekis, bet ir kokybė. Kokybiškam miegui reikia laikytis tam tikrų taisyklių, kurios dažnai vadinamos miego higiena.
Pagrindinės taisyklės:
- Stenkitės kasdien atsigulti ir keltis tuo pačiu metu.
- Susikurkite sau gerai pažįstamą vakaro ritualą (persirengimas, vakarinis dušas, dantų valymas ir t. t.) ir stenkitės jį kartoti be pakeitimų – tai padės organizmui prisitaikyti prie miego ritmo.
- Likus pusvalandžiui iki miego stenkitės nesinaudoti elektroniniais prietaisais, nesiklausykite garsios muzikos, venkite fizinio krūvio.
- Prieš pat miegą pritemdykite šviesą kambaryje.
BŪKITE FIZIŠKAI AKTYVUS
Daugybė tyrimų įrodė, kad judėjimas ir reguliari fizinė veikla yra absoliučiai būtini normaliam energijos lygiui palaikyti. Nebūtina valandų valandas praleisti sporto salėje ar bėgioti daugybę kilometrų.
„Net lengvi, nedidelio intensyvumo fiziniai pratimai pagerina deguonies įsisavinimą organizmo audiniuose ir padidina hormonų gamybą, o tai suteikia energijos antplūdį. Visiems, kurie skundžiasi nuovargiu, pirmiausia patariu būti fiziškai aktyvesniems”, – sako Nina Vasan.
GERKITE DAUGIAU SKYSČIŲ
Energijos sumažėjimą dažnai lemia dehidratacija. „Šio poveikio mechanizmas gana paprastas: raudonieji kraujo kūneliai kraujyje perneša deguonį organizme. Kai įvyksta dehidratacija, raudonieji kraujo kūneliai susitraukia ir perneša mažiau deguonies. Šis deguonies trūkumas sukelia nuovargį, dirglumą ir nerimą”, – aiškina gydytoja Raelene Brooks.
STENKITĖS MAŽIAU NAUDOTIS ELEKTRONINIAIS PRIETAISAIS
Naudojimasis elektronikos prietaisais vakarais gali „išmušti” iš ritmo mūsų biologinį laikrodį, todėl sutrinka miegas ir pablogėja savijauta. „Jei per daug laiko praleidžiame prie kompiuterio, televizoriaus ar išmaniojo telefono ekrano, gali sutrikti nervų sistemos dalys, kontroliuojančios miegą ir budrumą”, – aiškina Nina Vasan.
Tačiau net ir dienos metu nereikėtų pernelyg ilgai be pertraukos žiūrėti į elektroninius ekranus – tai gali sukelti akių nuovargį, galvos skausmus ir sumažinti dėmesio koncentraciją. Harvardo universiteto ekspertai rekomenduoja vadovautis taisykle „20-20-20”: kas 20 minučių žiūrėdami į ekraną turėtumėte 20 sekundžių perkelti žvilgsnį į kokį nors objektą, esantį maždaug apie 6 metrų atstumu.
VALGYKITE REGULIARIAI IR NEPRALEISKITE VALGYMŲ
Tikriausiai pastebėjote – jei praleidžiate pusryčius ar pietus, vėliau dažnai jaučiatės silpni ar mieguisti. Kartais aplinkybės neleidžia laiku pavalgyti pietų, ir tame nėra nieko blogo, tačiau, jei įmanoma, turėtumėte vengti praleisti valgymą ir stengtis valgyti daugiau maistingųjų medžiagų turinčio maisto.
„Kad mūsų smegenys tinkamai funkcionuotų, būtina valgyti visavertį maistą. Jei praleidžiame valgymą, tai gali turėti įtakos mūsų savijautai ir energijos lygiui”, – aiškina Alfredas Tallia.
Tallia taip pat rekomenduoja vengti naujoviškų dietų, pagal kurias reikia drastiškai mažinti kalorijų kiekį arba atsisakyti maistinių medžiagų kategorijų (pvz., angliavandenių). Tokie drastiški mitybos pokyčiai taip pat gali sukelti nuovargį.
IŠVADA
Retkarčiais pasitaikantys nuovargio priepuoliai yra normalus ir natūralus reiškinys.
Tačiau jei beveik visą laiką jaučiatės silpni, tai gali reikšti sveikatos problemą. Jei tinkamai maitinatės, pakankamai miegate, esate pakankamai fiziškai aktyvūs, tačiau jaučiate nuolatinį silpnumą, kuris tęsiasi ilgiau nei dvi savaites, verta pasikonsultuoti su gydytoju.