Kur ieškoti paramos šiame nestabiliame pasaulyje? Ar yra koks nors universalus vertybių sąrašas, kuriuo galėtume vadovautis? Į šiuos ir kitus klausimus atsakysime šiame straipsnyje.
Pokyčių krizė
„Jaučiuosi taip, tarsi iš po manęs būtų išmušta žemė. Negaliu laisvai kvėpuoti”, – tokias frazes vis dažniau girdime iš kolegų ir artimųjų. Šiame greitame, nuolat besikeičiančiame pasaulyje, atrodo, kad senasis gyvenimas prarado savo reikšmę, kadaise buvę svarbūs tikslai nustojo mus motyvuoti.
Anksčiau mus rėmę ramsčiai nebeveikia. Be jų bet kokie tikslai pakimba „beorėje erdvėje”. Nuolat jaučiame, kad mūsų jėgų ir energijos nepakanka.
Jei suvokiame, kad niekaip negalime pasiekti naujo finansinio stabilumo lygio, persikelti į kitą šalį ar sukurti darnių santykių poroje… Ką daryti? Tokiu metu turime vadovautis savo vertybėmis.
KĄ LABIAUSIAI VERTINAME ŠIAME NESTABILIAME PASAULYJE?
Besikeičiančiame pasaulyje asmeniniai prioritetai tampa labai svarbūs, galima sakyti, esminiai. Pavyzdžiui, jei laisvė mums yra ypatinga vertybė, tai skatina ieškoti nuotolinio darbo su lanksčiu grafiku, mokytis kalbų ir keliauti arba gilintis į kriptovaliutas ir investavimą.
Vis labiau vertinamas asmeninis bendravimas, todėl susitikimai su draugais ar išvykos į sodybą aplankyti tėvų tampa dar prasmingesni. Kūryba tampa nebe hobiu, o profesija, nes nebėra prasmės jos atidėti „rytojui”.
Prioritetai padeda mums nukreipti energiją tinkama linkme, nešvaistyti jos veltui ir greičiau pasiekti tikslus.
KAIP SUŽINOTI, KAS MAN SVARBU?
Norėdami pradėti dirbti su savo vertybėmis, turite jas nustatyti. Tai padaryti jums padės pateiktas testas. Į klausimus atsakykite raštu ir kuo išsamiau.
Testas:
Kas man svarbu?
Kas man yra vertinga?
Kas mane daro laimingą?
Ką noriu pakeisti savyje ir pasaulyje?
Kas mane įkvepia?
Ne visi atsakymai gali būti lengvi, kai kuriems prireiks daugiau laiko.
Norėdami išsiaiškinti savo prioritetus, galite naudotis Rokeacho vertybių sistema. Sąraše yra dvi verčių klasės:
- Galutinės arba tikslinės vertybės – sveikata, laimingas šeimyninis gyvenimas, gamtos grožis, pasitikėjimas savimi ir kt;
- Instrumentinės arba instrumentinės vertybės – tikslumas, jautrumas, drąsa įtvirtinant savo ir kitų nuomonę.
Rokeacho vertybių sistema yra tik vienas iš pavyzdžių. Galime naudoti ir kitus sąrašus; jų nesunku rasti saviugdos literatūroje ir tinklaraščiuose.
Vėliau, iš bendro sąrašo pašaliname viską, kas nereikalinga, ir paliekame sąvokas, kurios kelia didžiausią rezonansą. Išrikiuokite vertybes pagal jų svarbą šiuo metu. Susidarome bendrą prioritetų vaizdą, kuris leidžia sukurti asmeninį planą, kaip judėti pirmyn – link tikslo.
Jei jūsų vertybių sąrašo viršuje yra meilė, jūsų pagrindinis tikslas gali būti sukurti darnius santykius su savo pora. Ar pirmenybę teikiate kitų žmonių laimei ir gerovei? Galbūt netolimoje ateityje lankysite finansinio raštingumo kursus, pradėsite mokyti arba įsteigsite labdaros fondą?
Dinamika
Mūsų vertybės gali keistis – tai normalu. Todėl geriau su jomis dirbti visą laiką:
- Laikas nuo laiko atsakykite į pateiktus klausimus apie vertybes;
- Atnaujinkite prioritetų sąrašą;
- Kartkartėmis pasitikrinkite, ar jūsų tikrovė atitinka nustatytas vertybes;
- Pasiekę savo tikslus, išsikelkite naujus tikslus.
KĄ DARYTI, JEI VERTYBIŲ NĖRA?
Net ir turėdami universalų vertybių sąrašą, kiekvienas iš mūsų pasirenka skirtingas vertybes. Kai kurie iš mūsų pirmenybę teikia sveikatai ir asmeninei laisvei, kiti – trokštamai profesijai ir finansinei sėkmei.
Mūsų vertybės gali būti visuotinai pripažintos (sąžiningumas, gerumas ar meilė) arba jos gali neatitikti priimtų normų, būti unikalios.
Kartais girdime ar sakome frazę: „Aš neturiu jokių vertybių”. Vėliau paaiškėja, kad vis tik mums svarbi kolegų pagarba, pareigos jausmas, gebėjimas logiškai mąstyti ir kiti dalykai.
Palaipsniui atsiranda kitų vertybių, į kurias galime atsiremti, sukurti savo atramos sistemą.
MUMS NEREIKIA NIEKIENO KITO PRIMETAMŲ PRIORITETŲ
Dirbdami su savo vertybėmis galime susidurti su svarbiu klausimu: ar yra neteisingų prioritetų?
Atsakymas – nėra klaidingų vertybių. Tačiau sąlyginai galime kieno nors kito vertybes pavadinti klaidingomis. Tokius prioritetus, tikėtina, suformavo mūsų vaikystė ir tėvų šeima arba mūsų santykiai poroje. Dažnu atveju mes net nesuprantame, kam priklauso vertybės: mums, kitam asmeniui ar visuomenei.
Mūsų šalyje ilgą laiką bendrieji kolektyviniai/visuomeniniai prioritetai buvo labai svarbūs. Tuo tarpu asmeninės vertybės buvo antrame plane ir visuomenė jų neskatino. Ilgą laiką buvo smerkiamas asmeninio turto ir reikšmingos karjeros siekis.
Šiandien vis daugiau dėmesio skiriame sau, ieškome paramos iš vidaus, o ne iš išorės. Mūsų vertybės gali nesutapti su šeimos ar net visos visuomenės vertybėmis. Tačiau mūsų pačių prioritetai mums yra svarbesni, nes tik jų dėka galime išsikelti tikslus ir judėti į priekį.
Kai mus supantis pasaulis praranda savo stabilumą, asmeninės vertybės padeda mums atrasti naujas prasmes. Kokios jos bus, priklauso tik nuo mūsų. Kiekvieną dieną priminkite sau savo vidinius prioritetus ir siekite vidinės harmonijos. Viskas yra mūsų rankose.