Sužinoti, kad mylimas žmogus jus apgaudinėjo, yra be galo skaudus smūgis. Kodėl tai įvyksta? Kokios nematomos/nenujaučiamos priežastys gali slypėti už partnerio neištikimybės? Atsakymai – šiame straipsnyje.
Partnerio neištikimybės priežastys
BIOLOGINIS POLINKIS
Plačiai paplitęs įsitikinimas, kad vyrai yra labiau linkę į neištikimybę nei moterys. Tačiau mūsų seksualinis temperamentas dažniausiai priklauso nuo tam tikrų hormonų veiklos, o jų dominavimas ne visada susijęs su lytimi.
Pavyzdžiui, genas, atsakingas už dopamino („laimės hormono”) gamybą, vaidina svarbų vaidmenį tiek vyrų, tiek moterų seksualiniame elgesyje. Kuo jis labiau dominuojantis, tuo didesnė tikimybė, kad asmuo turi didelių seksualinių poreikių ir gali neapsiriboti vienu seksualiniu partneriu. Dopaminą gamina fiziologiškai malonūs pojūčiai, kuriuos sukelia ir seksas.
Tyrimai parodė, kad daugiau nei 50 proc. vyrų ir moterų, kuriuose dominuoja šis genas, yra ne tik linkę į rizikingą elgesį, bet ir dažniau apgaudinėja savo partnerius nei tie, kuriuose šis genas yra mažai paplitęs.
Vazopresinas, hormonas, atsakingas už meilę ir empatiją, taip pat yra susijęs su seksualinio aktyvumo reguliavimu. Šių hormonų stiprumas vyrams, kad ir kaip būtų keista, gali paaiškinti didesnį jų polinkį būti ištikimiems savo partnerėms.
Ar tai reiškia, kad vyras, turintis tam tikrus genus, yra labiau linkęs jus apgaudinėti? Žinoma, ne. Tai reiškia, kad jis gali būti labiau į tai linkęs, tačiau jo elgesį lemia ne tik genetika. Pirmiausia svarbios asmeninės psichologinės savybės ir jūsų santykių gilumas.
FINANSINĖ NELYGYBĖ
Tyrimai rodo, kad poros, gaunančios vienodas pajamas, yra mažiau linkusios vienas kitą apgaudinėti. Tuo tarpu vedę vyrai, kurie uždirba gerokai daugiau nei jų žmonos, yra labiau linkę būti neištikimi. Sociologo Christiano Munscho (Konektikuto universitetas) atliktas tyrimas rodo, kad namų šeimininkės meilužius susiranda 5 proc. atvejų. Tačiau jei vyras nusprendžia tvarkyti namų ūkį ir rūpintis vaikais, tikimybė, kad jis bus neištikimas, yra 15 proc. didesnė.
NEIŠSPRĘSTI KONFLIKTAI SU TĖVAIS
Vaikystėje mus persekiojusios bėdos gali paskatinti pakartoti neigiamą santykių su partneriu scenarijų. Jei tėvai nesugebėdavo išspręsti šeimos problemų ir dažnai konfliktuodavo, vaikai tokį santykių modelį perkelia į suaugusiųjų gyvenimą. Neištikimybė partneriui tampa būdu išvengti atviro ir sąžiningo pokalbio.
Despotiški, pernelyg kontroliuojantys tėvai dažnai būna priežastis, dėl kurios iš protesto jausmo baudžiame neištikimą partnerį, kurį siejame su motina ar tėvu. Pyktis ir nuoskauda iš tikrųjų yra nukreipti į tėvus, su kuriais mes ir toliau palaikome sudėtingą vidinį dialogą.
POŽIŪRIS Į BUVUSĮ PARTNERĮ
Jei išrinktasis vis dar jaučia stiprius, net neigiamus jausmus ankstesniam partneriui, tikėtina, kad vieną dieną jis sugrįš prie praeities istorijos. Jam reikės pagaliau išsiaiškinti: baigti ar tęsti.
Dažnai neteisingai interpretuojame frazę „Nekenčiu savo buvusio. Tai nereiškia, kad santykiai nutrūko, priešingai, neapykanta yra stipri emocija, palaikanti vidinį ryšį su asmeniu. Tam tikrais atvejais tai gali padėti atnaujinti santykius.
Gali būti daugybė priežasčių, galinčių paskatinti partnerį būti neištikimu. Tačiau visada yra vidinis pasirinkimas – ar apgaudinėti mylimą žmogų, ar ne. Ir kiekvienas yra atsakingas už šį pasirinkimą.
Taip pat skaitykite:
- Ar jūsų santuoka nelaiminga? 10 požymių
- Krizė šeimoje: kaip sugrįžti į įprastas vėžes, kol dar nevėlu?