Daugeliui iš mūsų rūpi, kaip jaučiasi artimi žmonės. Deja, bet dažnai pernelyg didelis uolumas neišeina į naudą santykiams. Kuriuo momentu galite atsisakyti padėti artimajam ir kaip tai padaryti jo neįžeisdami? Ar manipuliavimas ir žaidimas gailesčiu gali derėti su meile ir pagarba?
SKIRTINGI GAILESČIO TIPAI: KOKIE JIE?
Empatija
Pirmiausia verta suprasti, ką reiškia žodis „gaila“. Kai ko nors gailime, parodome tam žmogui, kad jis mums rūpi, kad jį užjaučiame ir todėl nesame abejingi jo jausmams. Tokiose situacijose gailestis yra naudingas – tai empatijos ir gerumo, kurie mus daro žmonėmis, apraiška. O kartais to reikia visiems, net stipriausiam ir atspariausiam žmogui.
Manipuliavimas
Kai išreiškėte gailestį žmogui, kuriam to reikėjo, padrąsinote jį, kartu sudėliojote veiksmų planą – tai yra sveikas rūpestis.
Tačiau yra žmonių tipų, kurie, pasitelkę gailestį, bando jus įtraukti į priklausomus santykius – ir tai yra manipuliacijos pradžia.
Priklausomuose santykiuose toks asmuo stengsis ištrinti ribas tarp savęs ir jūsų. Šį procesą sveiko žmogaus psichika suvokia kaip kėsinimąsi į jo asmenybę, į jo „aš”, ir mes nesąmoningai stengiamės „pabėgti”, nutraukti ryšį.
Tokios „gelbėtojo“ paieškos kyla iš savigailos. Tai destruktyvus įprotis, atsirandantis dėl žmogaus nesugebėjimo susidoroti su sunkumais, išspręsti savo problemas. Susiradęs tinkamą „gelbėtoją“, manipuliatorius siekia gyventi „jo sąskaita“.
KAIP SUSTABDYTI MANIPULIAVIMĄ?
Supraskite, ko žmogui reikia
Svarbu suprasti, ko iš tikrųjų reikia žmogui, kurio gailitės. Gal paramos? Galbūt reikia jį pralinksminti? O gal, priešingai, padrąsinti žengti pirmą žingsnį, kad pabustų motyvacija?
Stebėkite savo jausmus
Nežaiskite žaidimų su manipuliatoriais, laikykitės savo ribų. Jei jaučiatės nepatogiai, vadinasi, jos pažeistos. Nustatykite, kuriuo momentu pasijutote „persistengęs” ir kas konkrečiai jums nepatinka.
Ginkite savo asmenines ribas
Jei atėjo laikas nustoti gailėtis, visada galite mandagiai pasakyti: „Manau, kad šioje situacijoje tik tu gali nuspręsti, kas tau geriausia”. Jei tai pasakysite keletą kartų, manipuliatorius supras, kad nebesate jo „gelbėtojas“ ir ieškos naujos aukos.
LYČIŲ YPATUMAI
Vyrus ir moteris vienija tai, kad pirmiausia esame gyvi žmonės, kurie panašiai reaguoja į problemas. Skirtumas tik tas, ką konkrečiai norime daryti toliau. Pavyzdžiui, vyrai dėl auklėjimo stereotipų dažnai linkę užmerkti akis prieš problemą arba net neigti jos egzistavimą. Moterys, priešingai, pasineria į situaciją, suskaidydamos ją į atomus.
Štai kodėl pagalbos forma yra skirtinga. Tradiciškai vyriškas požiūris į pagalbą – judėti į priekį. Moteriškas požiūris reikalauja visai ko kito: suprasti priežastis ir tada galbūt padėti veiksmais.
Tačiau pasaulis keičiasi, ir lyčių stereotipai, susiję su gailesčiu ir užuojauta, pamažu tampa nebeaktualūs. Todėl prieš vienaip ar kitaip reaguodami paklauskite, kokio atsako laukia jūsų artimas žmogus. Galbūt partneriui reikia išsipasakoti, o draugė nori, kad padėtumėte jai sudaryti aiškų ir konkretų veiksmų planą.
IŠVADA
Be abejo, manipuliacija būna įvairių formų. Mes visi kartais šiek tiek gudraujame, ir dažniausiai tai būna trumpalaikiai nekenksmingi veiksmai, neturintys jokių pasekmių. Manipuliavimas tikrąja to žodžio prasme visada susijęs su nepagarba ir nuvertinimu. Apie savęs ir savo interesų iškėlimą į pirmą vietą. Manipuliatorius jus „myli“ būtent tol, kol atliekate savo funkciją. Kai tik nustosite tai daryti, jo „meilė“ labai greitai praeis.
Taigi turite rinktis: arba tikrą meilę ir pagarbą, arba dozuojamas meilės apraiškas.
Idealų bet kuriuo atveju nėra, o kartais tenka priimti žmogų su tam tikrais charakterio ypatumais. Tačiau jei santykiuose nuolat tenka gailėtis žmogaus, kuris nenori nieko keisti, prisiminkite: rūpinimasis kitu prasideda nuo rūpinimosi savimi ir savo jausmais.