Smurtas santykiuose ne visada yra akivaizdus. Galbūt jūsų partneris nenaudoja fizinės jėgos, tačiau jo įžeidimai jau seniai tapo kasdienine norma. Jei taip, jums verta paskaityti šį straipsnį.
Kivirčai ir susitaikymai porose yra įprasti, tačiau jei jie įvyksta per dažnai, yra pagrindo didesniems apmąstymams. Smurtas santykiuose ne visada yra akivaizdus. Tai gali būti įžeidimai, gąsdinimai, pažeminimas, kiekvieno žingsnio sekimas, atsisakymas klausytis, melas, seksualinis priekabiavimas. Tamara Star, psichologijos specialistė, dirbanti su smurto artimoje aplinkoje aukomis, išvardija 8 latentinio poros smurto požymius, galinčius paveikti tiek moteris, tiek vyrus.
Didžiausia rizika su tuo susidurti yra tiems iš mūsų, kurie jau ankstyvoje vaikystėje arba paauglystėje susidūrė su nuolatiniu manipuliavimu. Vaikai, ant kurių nuolat buvo šaukiama, kuriais buvo manipuliuojama atsiprašymo dovanų gausa, kurie buvo įbauginti, pažeminti, užgniaužti morališkai ir fiziškai, užauga nežinodami, kokie yra įprasti ir teisingi meilės santykiai. Jei jūsų vaikystė buvo kupina emocinių pakilimų ir nuosmukių, suaugęs galite nesuvokti tikrosios savo vertės ir vietos poros santykiuose.
Pateikiame piktnaudžiavimo santykiuose signalus, į kuriuos turite atkreipti dėmesį, kad galėtumėte laiku imtis veiksmų ir nebekentėti.
ESATE PERNELYG DĖMESINGAS SAVO PARTNERIO POREIKIAMS IR NORAMS SAVO SĄSKAITA
Jūs vaikštote ant pirštų galų tiesiogine ir perkeltine prasme, kad tik jo nenuliūdintumėte. Gali būti, kad elgėtės taip pat su savo tėvais, ir dabar, nesąmoningai, namuose ir su draugais bei darbo kolegomis. Jūs labiau mėgstate patylėti, pasilaikyti savo nuomonę, kad tik nesukeltumėte konfliktinės situacijos, bei iš visų jėgų pateisinate netinkamą elgesį su jumis – „aš per daug stipriai reaguoju į viską“.
Tai aiškūs ženklai, kad jūs neklausote savo vidinio balso. Visada, kai jus užvaldo abejonės – „Ar turiu teisę dėl to nusiminti?” – praleidžiate svarbius dalykus, kuriuos sako jūsų vidinis balsas. Išgirskite jį.
BEVEIK NUSTOJOTE BENDRAUTI SU SAVO DRAUGAIS
Jūs neturite laiko susitikti su draugais, nes visą laisvalaikį skiriate savo partneriui ir jo poreikiams. Pradedate jaustis izoliuotas – partneris reikalauja, kad kreiptumėte dėmesį tik į jį. Gali būti, kad vis dar randate pateisinimų jo elgesiui. Psichologai nustatė, kad aukos poziciją santykiuose užimantis asmuo, pamažu, praranda pasitikėjimą savimi ir ima kaltinti save dėl visų santykių problemų.
STENGIATĖS IŠVENGTI BET KOKIO KONFLIKTO
Užuot išsakęs viską, kas jus skaudina, jūs tylite, kad išlaikytumėte ramybę. Be to, vengiate konfliktų bet kurioje gyvenimo srityje, ne tik namuose, bet ir darbe. Galbūt tai darote iš įpročio arba dėl to, kad esate per daug emociškai pavargęs. Atrodo, kad gyvenate stipriuose emociniuose gniaužtuose. Išsilaisvinkite iš jų.
JŪS NEMĄSTOTE APIE SAVO JAUSMUS IR POREIKIUS
Vaikai, gyvenantys su narciziškais, egoistiškais tėvais, išmoksta juos „iškelti“ į priekį ir rūpintis tik jų interesais, pamirštant savuosius. Tokioje šeimoje augęs žmogus, įpranta būti savo tėvų, o paskui ir artimo žmogaus „tėvu“, pateisinti juos ir kaltinti save, ignoruoti savo poreikius ir norus vardan įtikimo kitiems.
JŪS KELIATE SAU PAVOJŲ DĖL SAVO PARTNERIO ELGESIO
Tai gali būti, pavyzdžiui, jo agresyvus vairavimo stilius. Jūs bijote ir jaudinatės, tačiau tylite, kad neišprovokuotumėte eilinio jo pykčio priepuolio.
JAUČIATĖS LABAI PAVARGĘS IR IŠSEKĘS
Visą dieną jaučiatės siaubingai išsekęs. Jums vis sunkiau sekasi išspręsti elementarias kasdienes problemas, susijusias su jūsų gyvybiniais poreikiais – jūsų mintys apsiblaususios, jūs nebesate tikri, kad jūsų poreikiai yra svarbūs. Nustojote jaustis kompetentingu žmogumi, nebepasitikite savo žiniomis ir patirtimi.
TURITE INTYMIŲ SANTYKIŲ PRIEŠ SAVO VALIĄ
Ar šis scenarijus kartojasi vis dažniau? Kiekvieną kartą, kai ką nors darote prieš savo valią, kad tik nesileistumėte į konfliktus, atiduodate savo jėgas kitam, išduodate save.
ATLEIDŽIATE VĖL IR VĖL…
Galbūt jau keletą kartų buvote nutraukęs santykius? Ir vėl atleidote? Jūs atleidžiate blogą savo partnerio elgesį, suteikiate paskutinę (vėl ir vėl) galimybę ir pasitikite tuščiais pažadais, kurie niekada neišsipildo.
Tikroji meilė daro prielaidą, kad abu partneriai yra lygūs, jie santykiuose duoda ir ima vienodai. Žinoma, kartais dėl mylimojo galime padaryti tai, ko nenorime, tačiau kai tokie veiksmai tampa įpročiu, tai yra blogas ženklas. Jei du emociškai sveiki asmenys myli vienas kitą, jie gerbia vienas kito ribas, dalijasi kaltės našta – jei kažkas nesiseka, ir kartu bando rasti išeitį iš padėties – be abipusių įžeidimų ir įtūžio.
Taip pat skaitykite: