Akimirka, kai kavinėje ar restorane gaunama sąskaita, turi daug reikšmių. Pagal gerų manierų taisykles – abu išsitraukia pinigines, ir būtent šią akimirką nulemiamas jų istorijos tęsinys…
TRADICINIS POŽIŪRIS
Daugelis žmonių sąskaitos apmokėjimą susieja su tyliu vyro kvietimu ir tyliu moters sutikimu. Ar visada taip yra? Ar tai reiškia, kad vyras, kviesdamas moterį į restoraną, tikisi kažko daugiau? Ir ar jis turi teisę taip elgtis?
Daugeliui vyrų tai yra aksioma. Moterims tai opus klausimas. Iš tikrųjų viskas gana paprasta: tai, be abejo, susiję su pinigais ir intymumu, bet taip pat ir su kažkuo nesąmoningu. Kažkuo sudėtingesniu, iš pirmo žvilgsnio nematomu.
Netinkamas gestas, kelios sekundės dvejonių, ir santykių istorija gali būti sugriauta dar neprasidėjusi. „Jei jis apsikabina, iškart išsitraukiu piniginę, kad duočiau jam suprasti, jog nenoriu likti jam skolinga,“ – sako 39 metų Lijana.
Tačiau impozantiškasis 50-metis Algirdas mano, kad galantiškumas nurodo vyrams mokėti, o moterims – nekreipti į tai dėmesio: „Jei ji nori apmokėti savo sąskaitos dalį, iškart sugriauna pasimatymo magiją.”
SIMBOLINĖ PINIGŲ REIKŠMĖ
Tačiau ne visi su tuo sutinka. Kyla klausimas: kalbėti apie tai ar ne?
„Tą akimirką, kai jis paklausė: „Taigi, ką darysime su ta sąskaita?” – visa vakaro magija išgaravo. Tai ne dėl pinigų, bet vyras, kuris neima situacijos į savo rankas, mano akimis, praranda savo žavesį ir patrauklumą”, – dalijasi 40-metė Kristina.
28 metų Urtė, pamačiusi, kad jos kompanionas iš piniginės ištraukė mažiau pinigų, nei reikėjo sąskaitai apmokėti, sulaukė paaiškinimo: „Tai už arbatą…” „Taigi turėjau sumokėti savo dalį. Romantiška, nieko negali sakyti!” – nusijuokė.
O 35 metų Eduardas prisipažįsta, kad tą akimirką, kai reikia apmokėti sąskaitą, jis visada bijo, kad pametė kreditinę kortelę, net jei žino, kad piniginėje turi pakankamai pinigų.
„Jei susitikimas turi ne draugišką, o jausminį-intymų foną, atsiskaitymo akimirką simbolinė pinigų vertė gerokai padidėja”, – aiškina psichologas Enrico de Sanctis. – „Tai reiškia, kad vyras tarsi sako: aš rodau, kad noriu tave suvilioti, žinau, kaip patenkinti tavo norus”.
Tai tipiškas mandagus elgesys, už kurio slypi ir konkurencija su kitais vyrais. Kartu moteris gauna atsakymą į klausimą, kiek ji „verta”.
GEISMO IR TRAUKOS DĖSNIAI
Dar ne taip seniai, vardan lyčių lygybės, moterys primygtinai reikalavo savo sąskaitos dalį apmokėti vienodai su vyrais. „Tačiau šiandien merginos tikisi, kad vyras už jas sumokės, nes tai įrodo jo vyriškumą”, – atsidūsta feministė ir „The New York Times” žurnalistė Maureen Dowd.
„Šiuo metu kalbama ne apie vyrų ir moterų lygybę, – aiškina psichologė Gabriele Traverso, – o apie tą meilės santykių etapą, kai moteris nesąmoningai tikisi, kad vyras tuo pat metu pasirodys esąs ir saugantis tėvas, ir rūpestinga motina: taip kultūriniu lygmeniu pasireiškia lyčių trauka viena kitai”.
Tačiau yra ir platesnė interpretacija: vyras, siūlantis pasidalyti sąskaitą, patiria kitą vaidmenų pasiskirstymo formą.
Vis dėlto tik nedaugelis moterų pritaria šiai hipotezei. „Dažnai vyrai naudojasi pasiteisinimu dėl feminizmo, už jo slėpdami savo šykštumą”, – tvirtina trisdešimtmetė Aurelija. – „Man atrodo teisinga ir normalu, kad per pirmąjį pasimatymą moka vyras. Jis turėtų mane suvilioti, parodyti dosnumą taip, kad nedarytų man spaudimo. Kitaip istorija neprasideda gerai”.
„Visada apmoku sąskaitą, nes jaučiu: ji to nori, – aiškina 49 metų Ignas. – Man tai tarsi pasakymas jai: aš tavęs noriu ir esu pasirengęs padaryti viską, ko tik tu norėsi. Jei ji su tuo sutinka, vadinasi, ji su manimi yra tame pačiame „skyriuje“.“
Tačiau ne visiems vyrams toks požiūris artimas: kai kurie apmoka sąskaitą tiesiog dėl gerų manierų. „Aš moku restorane, nes taip buvau išmokytas. O tai, kas vyksta vėliau, į šią sąskaitą neįskaičiuota”, – tikina 23 metų Dovydas.
NAUJI VAIDMENYS, NAUJI ŽAIDIMAI
Sąskaitos apmokėjimas yra subtilus momentas ir tam, kuris buvo pakviestas. „Jei sutikčiau eiti į pasimatymą su žmogumi, su kuriuo vėliau nenorėčiau turėti intymių santykių, jausčiausi taip, tarsi tiesiog pasinaudočiau situacija”, – tvirtina 49 metų Lina. – „Buvo metas, kai supratau, kad vyras, kuris mane pakvietė į pasimatymą, į mūsų pasimatymą investavo nemažai pinigų… Galiausiai pasijutau jam skolinga.“
Pasak psichologės Gabriele Traverso, nėra jokios priežasties jaustis skolingam: „Vyras, kuris pasitiki savo vyriškumu, nesijaučia nuskriaustas, jei pasimatymas netęsiamas, lygiai taip pat kaip moteris, kuri pasitiki savimi ir savo orumu, nesijaučia kalta: juk ji jau pasiūlė jam mainais malonumą būti šalia. Ir to pakanka.”
Tačiau pasitaiko atvejų, kai moterys, kurios tikisi tęsinio, neparodo to vyrui, drovėdamosis arba nežinodamos, ar jis nori to paties.
„Jei moku už mus abu, jaučiuosi laisvesnis. Man nereikia jos vilioti į lovą, kad padėkočiau už kompaniją”, – sako 35 metų Žilvinas. – „Ir priešingai, galiu specialiai pakviesti į pasimatymą jaunesnę merginą, kuri imasi iniciatyvos ir mėgsta vaidinti moterį, kuri viską sprendžia pati. Aš irgi žaidžiu šį žaidimą, ir su malonumu.“