Fizinis amžius yra tik metų įspaudas mūsų kūne. Ir, deja, jis ne visada būna susijęs psichologine branda – visi sensta, bet ne visi subręsta. Pagal kokius požymius galite atpažinti infantilią asmenybę?
Psichologinis nebrandumas
NESUGEBĖJIMAS VALDYTI SAVO EMOCIJŲ
Įsivaizduokite mažą vaiką, kuris gatvėje patiria pykčio priepuolį ir visai nesirūpina, kaip tai atrodo iš šalies. Vaikams tai normalu: jie dar nemoka valdyti savo emocijų.
Dabar įsivaizduokite, kad suaugęs žmogus daro tą patį. Tokiu atveju galime sakyti, kad prieš mus – nesubrendęs žmogus, žinoma, jei jis neturi vienokio ar kitokio psichikos sutrikimo.
NEATSAKINGUMAS
Tokie žmonės nenori prisiimti atsakomybės ne tik už kitus, bet ir už save. Jie nemoka organizuoti savo kasdieninės veiklos, nuolat reikalauja paramos iš kitų, mano, kad visi jiems kažką skolingi, bėga nuo būtinybės priimti sprendimus.
PRIKLAUSOMYBĖ NUO VIEŠOSIOS NUOMONĖS
Jei žmogus visus savo veiksmus pasąmoningai vertina kitų požiūriu, tai neabejotinas jo nebrandumo požymis. Psichologinis brandumas reiškia pasitikėjimą savo veiksmais, savo požiūrio gynimą, gebėjimą aiškiai argumentuoti savo poziciją.
EGOCENTRIŠKUMAS
Psichologiškai nebrandus žmogus yra susikoncentravęs tik į save ir susitelkęs tik į savo norus. Jis gali nesuvokti, kad jo artimieji turi savų poreikių, kad jiems taip pat gali skaudėti, kad jie yra pavargę ir jiems periodiškai reikia paramos ir padrąsinančių žodžių. Toks elgesys dažniausiai yra nesąmoningas – asmuo to nedaro tyčia, jis yra savo vaikiškos ego būsenos įkaitas.
MANIPULIAVIMAS
Ką daro mažas vaikas, kai tėvai jo „neklauso”? Teisingai, įsižeidžia. Dažnai ši vaikiška reakcija persikelia į suaugusiųjų amžių. Pasipiktinimas panašus į manipuliavimą: „Daryk, kaip aš noriu, ir aš nustosiu piktintis”. Tai veda prie nesugebėjimo spręsti konfliktus.
NEADEKVATUS POŽIŪRIS Į ĮVYKIUS
Suaugęs žmogus supranta visko, kas vyksta jo gyvenime, tarpusavio ryšį. Jis nepuola į euforiją, kai gauna materialinės naudos, ir kartu drąsiai sprendžia susikaupusias problemas.
Nesubrendusi asmenybė to nemoka.
Jei pasiseks, jis supras, kad dėl visų savo bėdų yra kaltas pats, ir galbūt sugebės pats pasikeisti – ypač jei atsiras žmogus, pasirengęs jį palaikyti. Likusieji – aplinkiniai, kolegos ir artimi žmonės – gali tik laukti.
KAIP PASIEKTI PSICHOLOGINĘ BRANDĄ?
Išmokite valdyti emocijas
Svarbu bent jau pradėti atpažinti pačias emocijas. Vos tik užklupus neigiamam jausmui, užduokite sau klausimus: „Kodėl taip reaguoju?”, „Ką jaučiu?”, „Ko noriu?”. Svarbu ne slopinti savo išgyvenimus, o suprasti jų priežastis ir tada juos transformuoti. Padėti gali sportas, kūryba ar mėgstama veikla.
Analizuokite savo išgyvenimus
Gebėjimas iš sudėtingos gyvenimo situacijos „ištraukti“ teigiamus dalykus ir analizuoti savo klaidas padeda sėkmingiau susidoroti su užduotimis. Tai dar vienas psichologinės brandos požymis.
Nebijokite klysti
Kartais situacija atrodo nesuprantama ir paini, todėl norisi atsitraukti, kad nepadarytumėte klaidų. Tačiau neturėtumėte to daryti. Geriau pasižadėkite sau ištaisyti klaidą, jei ji įvyks. O jei staiga nepavyks to padaryti, bet kokiu atveju įgysite vertingos patirties, dėl kurios tapsite dar brandesnis.