Kai šeimoje auga dukra, tėvams tenka nelengva užduotis išmokyti ją užmegzti sveikus ir pagarba paremtus santykius. O tai, savaime suprantama, neįmanoma be savigarbos, meilės sau ir tinkamo požiūrio į bendravimą ugdymo.
KOKIE PAVOJAI?
Deja, šiuolaikiniame pasaulyje vis dar pasitaiko fizinio ir psichologinio smurto prieš mergaites ir moteris. Mergaitės yra pažeidžiamiausios aukos, todėl vyresnio amžiaus žmonių užduotis – padėti joms išvengti nesveikų santykių ir išmokti priimti tinkamus sprendimus dėl savo asmeninio gyvenimo.
Žinoma, nuo smurto ir prievartos gali nukentėti ir vyrai, tačiau šiuo atveju kalbame apie moteris. JAV nuo buvusio ar esamo partnerio rankos kasdien miršta vidutiniškai trys moterys. Kitų šalių statistika tokia pat bauginanti, jei ne dar baisesnė.
„Priešingai populiariems mitams, smurtas šeimoje pasitaiko įvairių pajamų ir tautybių šeimose“, – aiškina psichologė, moterų bei šeimos ekspertė Samin Razzaghi.
KAS SVARBIAUSIA? 7 PATARIMAI
Tam tikrame amžiuje paauglės išgyvena etapą, kai santykiai su bendraamžiais ir potencialiais romantiniais partneriais tampa prioritetu. Ir suaugusieji gali padėti joms išmokti, kaip šiuo svarbiu laikotarpiu užmegzti sveikus santykius. Samin Razzaghi siūlo septynis „meilės patarimus”, kurie bus naudingi kiekvienai mergaitei.
- Pasitikėti savo intuicija
Intuicija yra galingas moterų sprendimų priėmimo įrankis, todėl mergaitė turėtų išmokti pasitikėti savimi. Tai taip pat svarbus pažinimo būdas, tačiau mūsų „vyriškoje” kultūroje, kur vertinama logika ir faktai, mes patys nutraukiame savo dukrų ryšį su šia dovana. Dažnai mergaitėms indoktrinuojama: tai, ką jos mano esant teisingu pasirinkimu, yra nelogiška arba neracionalu.
Pasimatymų metu intuicija gali padėti mergaitėms išvengti bendraamžių seksualinio spaudimo, suvokti tinkamą partnerio pasirinkimą ir išlaikyti asmenines ribas.
Tėvai gali išmokyti dukrą pasikliauti savo vidiniu kompasu klausdami: „Ką sako tavo intuicija?” arba „Koks buvo tavo pirmas impulsas toje situacijoje?”.
- Mąstyti kritiškai
Mergaitės turi suprasti, kad jų įsivaizdavimą apie sveikus santykius veikia informacinis fonas – muzika, knygos, socialinė žiniasklaida ir reklama. Mokyti dukras kritiškai mąstyti gali padėti vaidmenų modeliavimas arba klausimai: „Ką reiškia būti mergaite mūsų kultūroje?”, „Kaip turėtų vykti pasimatymai?”, „Kaip tu apie tai sužinai?” ir pan.
Pasak Samin Razzaghi, turėti kritinį mąstymą – tai klausti savęs: „Kuo aš tikiu?”, „Kodėl aš tuo tikiu?”, „Ar tai tikrai tiesa?”, „Kas čia ne taip?”.
- Suprasti skirtumą tarp įsimylėjimo ir meilės
Socialinės žiniasklaidos ir išmaniųjų telefonų pasaulyje tai ypač svarbu. Socialinė medija sudaro klaidingą įspūdį, kad iš tikrųjų ką nors pažįstame. Tačiau žmonių įvaizdis socialiniuose tinkluose ne visada atitinka tai, kokie jie yra iš tikrųjų.
Mergaites reikėtų mokyti skirti laiko žmogui pažinti. Jos turi žinoti, kad santykiams užmegzti reikia laiko ir pastangų.
Pasitaiko, kad pirmas įspūdis intuityviai būna tikslus. Tuo pačiu, pasimatymo metu, žmonės stengiasi parodyti savo geriausią pusę, todėl nereikia skubėti suartėti.
Žmonės yra kaip svogūnai, juos reikia lupti sluoksnis po sluoksnio, kad pažintumėte jų pagrindines vertybes ir charakterį. O tai geriau daryti be ašarų…
- Suprasti, kad pavydas nėra meilės ženklas
Pavydas yra kontrolė, o ne meilė. Tai pagrindinis smurto paauglių santykiuose veiksnys. Sveikoje sąjungoje partneriams nereikia kontroliuoti vienam kito.
- Nekonkuruoti su kitomis moterimis
Kartu su pavydu žengia ir konkuravimas. Šis jausmas grindžiamas baime arba kažko trūkumu. Merginos turėtų mokėti nekonkuruoti su niekuo, išskyrus save.
Kolektyvinė moterų užduotis – išmokyti vyrus tinkamai elgtis su jomis. Jei vaikinas apgaudinėja, tai nereiškia, kad kita mergina yra geresnė. Tai reiškia, kad jis turi problemų su ištikimybe ir sąžiningumu. Be to, tikėtina, kad su naująja mergina jis elgsis maždaug taip pat, kaip ir su ankstesniąja, nes naujoji nėra „ypatingesnė” už buvusiąją.
- Įsiklausyti į savo poreikius
Dar viena moterų dovana yra gebėjimas įsijausti ir parodyti empatiją, gebėjimas padėti kitiems. Ši savybė yra būtina, tačiau jei mergina visada aukoja savo poreikius – anksčiau ar vėliau ji gali sukaupti per daug pykčio, nuoskaudų ar net fiziškai susirgti.
Tėvai turi išmokyti dukrą, kad vienintelis būdas, kaip ji gali ką nors duoti kitiems, yra suprasti savo poreikius ir gebėti juos perteikti partneriui, kai kuriais atvejais priimant jo atsisakymą.
- Pirmiausia – meilė sau
Dėl vyraujančio auklėjimo, dauguma mergaičių santykiams teikia ypatingą reikšmę – daug didesnę nei berniukai. Tai gali būti vertinga dovana, bet kartais taip pat veda į savigraužą. Mergaitės dažnai per daug nerimauja dėl to, ką apie jas galvoja žmonės.
Atsakingi bei mylintys tėvai moko dukrą sveikos meilės sau. Tai reiškia, kad pirmiausia ji turi rūpintis savo poreikiais ir gerove, kurti sveiką santykį su savimi – keistis, augti, tobulėti. Tai svarbiausia pamoka tam, kad mergaitė ateityje užmegztų tvirtus ir saugius santykius, kuriuose yra vietos meilei ir pagarbai.