Kultūrinės normos Lietuvoje ir daugumoje kitų šalių yra palankesnės partnerystės atžvilgiu. Todėl, jei žmogus su niekuo nesusitikinėja, nėra sukūręs šeimos, neretai manoma, kad su juo kažkas negerai… Bet ar tikrai?
PRIIMTINI VISI PASIRINKIMAI
Ne visi jaučiasi gerai būdami poroje, ne visiems sekasi, ne visiems pavyksta rasti savo žmogų ir sukurti rimtus santykius. Ir tai taip pat yra normos variantas – bent jau tam tikrą gyvenimo laikotarpį.
Tačiau visuomenės spaudimas lemia tai, kad vienišiai pradeda jaustis socialiai prastesni. Taigi, šeimos kuriamos principu „juk taip reikia”, o paskui greitai išyra. O vaikai, gimę dėl to, kad „taip turi būti”, retai kada jaučiasi laimingi.
Įsitikinimas, kad vienatvė yra mažiau pageidautina nei santykiai ar santuoka, yra pavojingas – tai skatina menkavertiškumo jausmą, nes vieni sąmoningai pasirenka būti vieni, kiti, galbūt, norėtų artimų santykių, bet dar nerado savo „sielos draugo”.
8 VIENATVĖS PRIVALUMAI
Jei šiuo metu dėl kokių nors priežasčių neturite antrosios pusės ir tai jums kelia stresą, štai 8 argumentai, kurie gali sumažinti jūsų nerimą. Tiesiog mėgaukitės tuo, kad:
…kontroliuojate savo laiką
Santykiai beveik visada susiję su prisitaikymu vienas prie kito.
…galite sutelkti dėmesį į save
Savęs tobulinimas yra pagrindinis buvimo vienišu privalumas. Asmeninis, karjeros, bet koks kitas augimas vyksta greičiau, kai yra galimybė visiškai susikoncentruoti į tikslą.
…nereikia eiti į kompromisus
Tu ir tik tu esi atsakingas už save ir savo veiksmus. Neprivalai pranešti, kas skambino 23 val. vakaro, paklausti, ar netrukdo įjungta šviesa, kai skaitai ar dirbi iki vidurnakčio. Niekas nekelia jums reikalavimų ir nenurodinėja, ką daryti.
…jūsų niekas neerzina, galite mėgautis ramybe
Nėra tokio dalyko kaip santykiai be ginčų. Dažnai jie virsta emociniais kalneliais: tai į viršų – į euforiją, tai į apačią – į stresą. Vienatvė suteikia ramų gyvenimo būdą. Niekas nebaudžia tylėjimu, niekas nekritikuoja. Ir, beje, jei su niekuo nekuriate santykių, tai ir skaudžių išsiskyrimų nepatirsite.
…galite susitikinėti su kuo tik norite
Vienatvė – tai ne tik socialinė, bet ir asmeninė laisvė. Galite flirtuoti, eiti į pasimatymus ir nesijausti kaltas dėl vienos nakties nuotykių.
…turite mažiau pareigų
Jūsų energija yra ribotas išteklius. Santykiuose esantys žmonės dažniau ją „išleidžia“ kitiems, o ne sau.
…neprivalote daryti nieko, ko nenorite
Jūsų vyro įmonės vakarėlis, jūsų žmonos vidurinės mokyklos susitikimas… Vienas iš svarbiausių buvimo vienišu privalumų yra tas, kad jums nereikia daryti nieko, ko nenorite. Jūs paprasčiausiai neturite tokios pareigos.
…galite valgyti, ką norite
Psichologai, apklausę vienišus žmones, nustebę pastebėjo, kad daugelis tai laiko privalumu. Pavyzdžiui, jei laikotės vegetariškos dietos, o jūsų partneris yra klasikinis mėsos valgytojas, jums nereikės gaminti jam mėsos ir klausytis komentarų apie tai, kad jūsų mityba jam atrodo „ne itin normali“.
IŠVADOS
Vienatvė pirmiausia yra laisvė. Joje nėra spaudimo, kuris gali kilti romantiškuose santykiuose, ji leidžia žmonėms gyventi tokį gyvenimą, kokio jie nori, ir siekti geriausios savo versijos, nesigręžiojant į nieką kitą.
Vis dėlto psichologai pabrėžia, kad dar nėra pasirengę atsakyti į klausimą, ar vieniši žmonės yra laimingesni, palyginti su tais, kurie turi partnerį. Abi šios hipostazės turi savo privalumų ir trūkumų. Ir tai yra tema, kuriai reikia daugiau tyrimų.