Galbūt nėra prasmės likti kartu ir turėtumėte tiesiog išeiti? Kaip tada pirmam pasakyti partneriui, kad nusprendėte nutraukti santykius, ir kartu kuo mažiau įžeisti jo jausmus? O gal tai laikina krizė, kurią tiesiog reikia ištverti? Galbūt emocinis artumas, šiluma, pasitikėjimas, abipusis palaikymas, meilė, džiaugsmas ir laimė, kurie buvo santykiuose anksčiau, gali vėl sugrįžti?
IŠSISKYRIMAS
Jutos universiteto (JAV) ir Toronto universiteto (Kanada) psichologai, kurių straipsnis publikuotas žurnale „Social Psychological and Personality Science”, siūlo taip elgtis šioje sudėtingoje situacijoje:
- Sudarykite trijų savo partnerio savybių, kurios kažkada padėjo jums jį įsimylėti, sąrašą.
- Prisiminkite bent dvi patirtis, kurios suteikė džiaugsmo jums abiem. Paklauskite savęs: „Ar galime gyvenime rasti ką nors, kas vėl suteiktų mums abiem laimės?”
- Pagalvokite, kas būtent griauna jūsų santykius?
- Ant popieriaus lapo pasižymėkite du stulpelius: viename iš jų surašykite visus gerus dalykus, o kitame – visus blogus dalykus, susijusius su jūsų partneriu.
- Jei jaučiate, kad blogų dalykų yra daugiau nei gerų, tiesiai savęs paklauskite: „Ar jau laikas atsisveikinti?“
- Prieš pasakydami partneriui, kad, jūsų manymu, santykiai baigti, pagalvokite – jei jis ar ji pirmasis išreikštų norą su manimi išsiskirti, kokius žodžius norėčiau išgirsti?
- Paruoškite tekstą, kurį sakysite, ir pasistenkite, kad jis būtų kuo teigiamesnis. Pavyzdžiui: „Mes buvome laimingi kartu ir aš niekada to nepamiršiu. Tačiau dabar tarp mūsų kažkas negerai”.
- Kuo aiškiau išreikškite savo ketinimus: „Man reikia gyventi toliau, noriu būti laimingas.”
- Būkite pasirengę ramiai ir kantriai išklausyti viską, ką jis / ji jums atsakys. Pasistenkite nekreipti dėmesio į piktus žodžius, tiesiog išklausykite ir pasakykite: „Suprantu, kaip tau skaudu.“
- Prisipažinkite, kad jums labai sunku pasakyti: „Viskas baigta”, bet būkite tvirtas: „Mano žodžiai nereiškia, kad turi elgtis kitaip. Sakau tai, nes esu įsitikinęs, kad mūsų santykiai atsidūrė aklavietėje”.
- Iš anksto apgalvokite, ką pasakysite partneriui, jei jis ar ji to paprašys: „Galbūt suteiktum mums dar vieną šansą?” arba „Gal mums reikėtų kreiptis į psichologą?”. Galvodami apie atsakymą prisiminkite, kad „dar vienas bandymas” dažnai grindžiamas sąlygomis ir pažadais, kurių partneris praeityje jau neįvykdė. Kartu, jei jums atrodo, kad santykius dar galima išsaugoti, ir norite pabandyti, kreiptis į šeimos psichologą dėl konsultacijos yra prasminga. Tačiau jei iš anksto esate tvirtai apsisprendę, kad terapija nieko nepakeis, nesitraukite nuo savo pozicijos.
- Jei partneris klausia, ar turite kitą žmogų, nepriklausomai nuo to, ar tai tiesa, ar ne, verta atsakyti: „Mano sprendimas nesusijęs su kitu žmogumi, jis susijęs tik su mumis ir mūsų santykiais”.
- Dar kartą priminkite partneriui, kad jis ar ji yra tas žmogus, su kuriuo išgyvenote laimingus laikus ir kad visada, kai tai prisiminsite, jausitės dėkingi.
Būkite pasirengę, kad net jei priėmėte sąmoningą, apgalvotą sprendimą – kad nutraukti šiuos santykius yra tai, ko tikrai norite, – vis tiek jausite skausmą ir nusivylimą. Vis dėlto, atėjo laikas užversti šį savo gyvenimo puslapį ir judėti toliau.