Pavydas gali būti tylus ir liūdnas, gali būti aršus ir aistringas… Tačiau ką daryti, jei santykiuose jo visai nėra? Psichologai ramina: neskubėkite galvoti, kad tai reiškia jausmų atšalimą.
PAVYDAS
Pavydas kartais atrodo kaip itin archajiškas jausmas, kuriam šiuolaikiniame pasaulyje nebėra vietos. Ir vis dėlto mums vis dar nepatinka, kai žmogus, kuris mums rūpi, vis daugiau laiko praleidžia su kuo nors kitu – ir dar mažiau, jei jį akivaizdžiai traukia kas nors kitas.
SU KUO SUSIJĘS PAVYDAS?
Pavydas dažnai kyla dėl sustiprėjusio savininkiškumo jausmo – kai vienas iš partnerių įtvirtina savo teises kito atžvilgiu, manydamas, kad šis jam priklauso visiškai ir nedalomai.
Visiškai atsikratyti šio jausmo neįmanoma. Jis vienu ar kitu laipsniu būdingas kiekvienam, tačiau jį reikia mokėti kontroliuoti – tai vadinama emociniu intelektu.
Nesugebėjimas susidoroti su pavydu ir jį kontroliuoti gali rodyti, kad esate emociškai nesubrendusi asmenybė. Net ir išoriškai ramus žmogus gali jaustis įskaudintas, apgautas ir apleistas – tokiu atveju svarbu atpažinti savo jausmus ir pasikalbėti apie juos su partneriu, kad būtų rastas koks nors kompromisinis sprendimas.
KĄ DARYTI, JEI PAVYDO NĖRA?
Jei, pavyzdžiui, po kelerių santuokos metų vyras nustojo pavydėti žmonos, galima teigti, kad savo neigiamus jausmus jis pasilieka sau, nes jau pakankamai „užaugo”.
Kitas variantas – jis suvokia sutuoktinę kaip savarankišką asmenį, kurio teises ir laisves reikia gerbti.
O gal jis tiesiog pasitiki savo žmona ir yra įsitikinęs, kad ji niekada jo neapgaus.
Jei vyras nerodo pavydo, tai yra norma, o ne priežastis nerimauti. Jei pastaruoju metu jo elgesyje kažkas pasikeitė, reikia išanalizuoti, kas konkrečiai, ir imtis veiksmų atsižvelgiant į situaciją. Atminkite: pavydas nėra meilės požymis ar simptomas, tai – žmogaus savybė.
KODĖL MUMS RŪPI PAVYDO STOKA?
Kai kurios moterys stengiasi nuraminti pernelyg pavydžius vyrus, kitos nerimauja, kad jų vyrams nepakankamai rūpi jų gyvenimas.
Psichologai teigia, kad svarbiausia ne pavydo nebuvimas, o jausmas, kad santykiuose kažkas pasikeitė ne į gerąją pusę. Pavyzdžiui, partneriai tapo abejingesni vienas kitam, jie turi vis mažiau bendrų interesų, dažniau leidžia laiką atskirai, dingsta artumo jausmas. Galbūt dingo intymumas…
Tokiu atveju verta mąstyti ne apie pačią pavydo stoką, kaip tokią, – bet apie tai, kas ir kodėl vyksta santykiuose.