Jei nenorite, kad jumis naudotųsi, jei nesate pasirengę viso gyvenimo nugyventi pagal kitų žmonių sugalvotas taisykles, jei norite tapti laimingesni, verta išmokti gyventi remiantis savo norais ir poreikiais.
Ką reikia daryti, kad nustotumėte gyventi pagal kitų žmonių taisykles?
Suprasti, kad turite laisvę rinktis
Visada. Jūs galite daryti bet ką ir tik jūs vienas sprendžiate, ką galite sau leisti, o ko ne. Net jei gyvenate su tironu, esate priklausomas nuo tėvų, skolingas bankams, turite 15 vaikų ir daugybę kitų dalykų, kurie jus slegia, jūs vis tiek turite pasirinkimo laisvę. Ir turėjote prieš tai. Štai kodėl turite skolų, 15 vaikų ir tironišką vyrą.
Tai paprasta tiesa – jūs esate laisvi rinktis. Ir neprivalote rinktis to, ką manote, kad turėtumėte ar privalėtumėte rinktis.
Pasirinkimo laisvė – pasakykite tai ir pabandykite tai patirti kaip nekintamą tiesą: „Aš esu laisvas rinktis“.
Prisiimti atsakomybę
Dabar antroji šios laisvės dalis – atsakomybė. Prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą ir pasirinkimus. Galite palikti savo vyrą tironą, išeiti iš nemėgstamo darbo ir t. t. Ir tai taip pat bus pasirinkimas. Jūsų pasirinkimas, už kurį turite būti atsakingas.
Suvokti ir priimti galimas pasekmes
Kiekvienas sprendimas turi pasekmių, o suaugusiojo pozicija – pačiam būti atsakingam už savo gyvenimą. Ir aiškiai suvokti, kad tą pasirinkimą padarėte pats. Sprendimas pasiųsti narcizišką viršininką toli ir ilgam reiškia, kad teks ieškoti kito darbo, sprendimas tylėti, šypsotis ir ramiai toliau sėdėti – kad niekas nepasikeis, o jūs dirbsite su kretinu. Abu sprendimai yra pasirinkimai. Nieko nedarymas taip pat yra pasirinkimas. Išeitis yra, tik ji jums gali nepatikti.
Pagrindinė jūsų užduotis – prisiimti atsakomybę už viską, kas vyksta ir vyks jūsų gyvenime. Sąžiningai išanalizuokite, kodėl priimate šiuos sprendimus, ir priimkite juos iš suaugusiojo pozicijos.
Būti sąžiningu su savimi
Jūs nesiruošiate išsiskirti su smurtautoju? Gerai. Bet pasakykite sau tiesą: „Aš to nedarau ne todėl, kad neturiu pasirinkimo, o todėl, kad dabar nenoriu su vaikais gyventi nuomojamame bute ir prarasti komfortą. Arba bijau, kad niekas kitas manęs nenorės, todėl taikstysiuosi su tuo, ką turiu. Arba gėdijuosi būti išsiskyrusi, nes mane mokė, kad negalima sugriauti šeimos…“
Nesvarbu, kokia priežastis, svarbu ją pripažinti ir prisiimti atsakomybę už tokį pasirinkimą.
Praktinės užduotys, kurios padės prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą
- Paimkite rašiklį, popierių ir surašykite viską, kas jums iš tiesų svarbu gyvenime.
- Dabar perskaitykite tai dar kartą ir išbraukite iš ten tai, kas jums nepriklauso. Išbraukite tai, kas, jūsų manymu, turėtų būti normalaus žmogaus vertybių sąraše, ir surašykite tai, kas jums tikrai vertinga, nežiūrėdami į nieką ir niekur. Kad būtų aiškiau: jei šeima nėra jūsų prioritetų sąraše, nerašykite jos ten, nes tarsi priimta, kad tai viena svarbiausių vertybių.
- Pažvelkite į tai, ką surašėte, kas jūsų netenkina. Pavyzdžiui, jūsų svarbiausia vertybė yra saugumas. Tačiau jūs gyvenate baimėje, neturite pinigų arba dirbate didelės rizikos darbe. Išanalizuokite, kodėl ir kuriuo momentu kažkas pasidarė ne taip ir kodėl kenčia viena svarbiausių jūsų gyvenimo vertybių. Tiesiog analizuokite ir darykite išvadas.
- Parašykite sąrašą dalykų, apie kuriuos svajojate. Kad nereikėtų perrašinėti, kaip 1 punkte, iš karto rašykite tik savuosius. Jokiu būdu jų neribokite. Pamirškite žodžius „neįmanoma“, „brangu“, „vėlu“ ir pan. Papildoma užduotis – sudarykite materialinių troškimų sąrašą tik sau. Jokių „su šeima nuvykti prie jūros, nusipirkti didesnį butą, nupirkti vaikams telefonus, su vyru nuvykti į Paryžių“. Tik sau.
- Prisiminkite visą savo gyvenimo kelią, suraskite atskaitos tašką, kai viskas ėjo „ne taip“, ir sugalvokite bent 5 įvykių raidos variantus, jei ką nors darytumėte kitaip. Jei yra kelios svarbios sritys, padarykite tai kelis kartus. Pavyzdžiui, kas būtų nutikę, jei būtumėte stojęs ne į ekonomiką, o į žurnalistiką, kaip norėjote 9-oje klasėje. Arba jei būtumėte ištekėjusi ne už Povilo, nes jis labai geras žmogus, o už Igno, arba palaukusi, arba visai netekėjusi. Primenu: jokio savęs graužimo ir kančių „jei tik būčiau…“.
Tikslas – pafantazuoti ir pamatyti, kaip vienu paprastu pasirinkimu galite paveikti savo gyvenimą.
- Dabar įsivaizduokite dabarties akimirką ir, pradėdami būtent nuo šios vietos, surašykite 5 skirtingus savo būsimo gyvenimo iki gilios senatvės scenarijus, iš kurių vienas turi būti iš kategorijos „paliksiu viską taip, kaip yra“. Pasirinkite tą, kuris jums labiausiai patinka.
- Pagalvokite, ko reikia, kad jis išsipildytų. Užsirašykite tai.
- Dabar surašykite dalykus, kurie jums trukdo. Išbraukite visus nemalonius dalykus, tokius kaip „ką žmonės pagalvos“, „esu tam per senas“, ir palikite tik tikras kliūtis.
- Prie kiekvienos kliūties parašykite tris sprendimus, ką galite su ja padaryti. Atsakymas „nieko“ nepriimtinas. Fantazuokite.
- Pažvelkite į viską, kas parašyta, ir apmąstykite, kokius kelius, pasirinkimus turite.
- Pasirinkite vieną sritį, problemą, svajonę ir prisiimkite už ją atsakomybę. Jei esate pasirengę veikti, imkitės veiksmų. Jei nesate pasirengę – sąžiningai atsakykite sau į klausimą kodėl, pripažinkite, kad tai jūsų sprendimas, o ne nelaimingų aplinkybių sutapimas.
Pirmąją svarbią užduotį įvykdėte – pamatėte savo poveikį viskam aplink jus. Anksčiau ar vėliau tai įsitvirtins jūsų mąstyme, ir jūs priimsite sprendimus, nesiremdami kažkieno kito nustatytomis taisyklėmis.
Ko dar svarbu išmokti?
- Leisti sau svajoti ir svajones paversti tikslais.
- Nebijoti pokyčių. Jie yra būtini, naudingi, o kartais kritiškai reikalingi. Išmokite į juos žvelgti kaip į nuotykį, o ne bauginančią bedugnę.
- Pamiršti apie kitų nuomones.
- Esate suaugęs žmogus, turite teisę gyventi taip, kaip norite.
- Išmeskite taisyklių knygą ir visai pamirškite žodį „teisinga“. Teisinga yra tai, kas teikia jums komfortą ir nekenkia kitiems.
Ką svarbu prisiminti?
Tik jūs žinote, kas jums geriausia
Ne mama, ne psichologas, ne draugas – niekas negali jums pasakyti, kaip reikia gyventi. Taigi, kad ir kas vyktų aplink jus ir kad ir kokie autoritetingi būtų jums patarimus duodantys žmonės, nepamirškite, kad tai tik patarimai. Imkite iš jų tai, kas jums naudinga, bet niekada neleiskite, kad kiti vadovautų jūsų gyvenimui. Klausykite savo intuicijos, pasisemkite to, kas svarbu, iš knygų, filmų, mokymų, tėvų patarimų, saviugdos kursų, bet sprendimus priimkite patys.
Kartais nepavyksta
Prisiminkite tai kaip kažką neišvengiamo, bet neleiskite, kad tai jus sustabdytų. Tiesiog nesustokite.