Tiek „tamsiosios”, tiek „šviesiosios” triados naudoja trijų bruožų, kurie dominuoja žmonių charakteryje ir leidžia susidaryti įspūdį apie asmenybę, rinkinį. Tačiau, jei „tamsioji” triada apibūdina žmogaus norą manipuliuoti kitais, tai „šviesioji” – norą jais rūpintis.
„Tamsioji“ ar „šviesioji“ triada?
Manoma, kad žmogaus asmenybė visą gyvenimą išlieka tokia pati – jei ir įvyksta pokyčių, jie nėra labai reikšmingi, aiškina Mičigano valstijos universiteto psichologas Bill Chopik ir Šiaurės Ilinojaus universiteto profesorė Suzanne Degges-White.
Tačiau tai nereiškia, kad jos neįmanoma pakeisti: kai kurie „tamsūs“ bruožai laikui bėgant gali „pašviesėti” dėl apmąstymų ir atgailos. Pagrindinė sąlyga – žmogus turi norėti tapti geresnis pats, o ne verčiamas kieno nors kito. „Visi turime ir blogų, ir gerų paskatų”, – sako Suzanne Degges-White. – „Tačiau kai pirmenybę teikiame „šviesiosios triados” bruožams, parodome geriausią savęs versiją”.
„TAMSIOJI TRIADA”
„Tamsiosios triados” terminas atsirado 2002 m. ir buvo sukurtas siekiant užpildyti spragas kitame asmenybės bruožų skirstymo modelyje – „Didžiajame penkete”, į kurį įėjo tokie bruožai kaip:
- ekstraversija,
- atvirumas,
- geranoriškumas,
- sąžiningumas,
- neurotiškumas.
Būtent į juos atsižvelgiama „tamsioje triadoje”.
Makiavelizmas
Asmuo manipuliuoja, griebiasi gudrybių ir apgaulės, kad pasiektų savo tikslų. Pirmasis „tamsiosios triados” bruožas pavadintas garsaus italų diplomato Niccolo Machiavelli, kurį amžininkai laikė gudriu, neprincipingu ir amoraliu, vardu.
Narcisizmas
Antrasis „tamsiosios triados” bruožas apibūdina į save susikoncentravusio žmogaus charakterį. Jis visada įpratęs būti dėmesio centre, siekia dominuoti ir save iškelia aukščiau už visus kitus.
Psichopatija
Pavojinga savybė reiškia asmens nesugebėjimą jausti užuojautos kitam žmogui arba empatijos deficitą. Ji taip pat provokuoja asmenį rizikingai elgtis, pavyzdžiui, psichopatai dažnai piktnaudžiauja narkotinėmis medžiagomis ir dažniau įvykdo nusikaltimus.
„ŠVIESIOJI TRIADA”
„Šviesioji triada” atsirado tik 2020 m. – tai iš esmės „tamsiosios triados” bruožų inversija: asmens, kurį aplinkiniai laiko geru, bruožai.
„Apskritai žmonės, kuriems būdinga daugiau „šviesiosios triados” bruožų, yra labiau orientuoti į bendradarbiavimą, dažniau stengiasi suburti komandą, kurioje yra, geba įžvelgti geriausius žmonių bruožus. Tai labai pozityvus požiūris į pasaulį, apimantis pagarbą tiek sau, tiek kitiems”, – aiškina Suzanne Degges-White.
Kantizmas
Kantizmas – tai žmogaus gebėjimas naudoti visus savo išteklius dėl noro padėti kitiems, nes taip elgtis teisinga, net jei jis to nenori ir neturi naudos iš savo veiksmų. Žinoma, ši savybė buvo pavadinta vokiečių filosofo Immanuel Kant vardu.
Humanizmas
Asmuo, kurį galima laikyti tikru humanistu, mano, kad visi žmonės yra lygūs ir vertingi, visus reikia gerbti ir su visais elgtis taip, kaip norėtumėte, kad būtų elgiamasi su jumis.
Tikėjimas žmogišku gerumu
Ši savybė leidžia žmonėms laikyti kitus a priori gerais ir nesitikėti iš jų apgaulės. Žmogus iš prigimties yra geras ir geba elgtis teisingai – tai pagrindinė šio tikėjimo nuostata.