„Flegmatikas” iš graikų kalbos verčiamas kaip „gleivės”: šio temperamento žmonės pasižymi stipria, stabilia, bet slopinama nervų sistema. Psichikai būdingas inertiškumas, nejudrumas – tokių žmonių nuotaika paprastai būna stabili, tačiau reakcijos ir „persijungimo“ greitis – lėtas.
FLEGMATIKAS
Flegmatikai – patikimi žmonės ir puikūs darbuotojai, nes jie puikiai priima nusistovėjusią rutiną. Tokie žmonės turi stiprią nervų sistemą, jiems nebūdingi impulsyvūs sprendimai, jie pirma pagalvoja, o tik paskui daro. Tai leidžia jiems patogiai išsisukti iš krizinių situacijų.
Tokio temperamento žmogus vengia konfliktų – tai gana harmoninga asmenybė, pasižyminti gera savireguliacija. Flegmatikai linkę į intravertiškumą, bet ne todėl, kad nemėgsta žmonių, o todėl, kad jiems labiau patinka rami, nuošali ir monotoniška veikla.
- EMOCIJŲ SKURDUMAS
Flegmatikai – emociškai stabilūs žmonės, o jų išgyvenimai nepasižymi ryškumu. Jų veido išraiškos dažnai būna gana skurdžios, o judesiai – lygūs ir neskubrūs. Jie sunkiai toleruoja kitų žmonių emocinius protrūkius.
„Persijunginėti“ tarp užduočių jie geba pakankamai lėtai, pakankamai sunkiai priima pokyčius, naujoves.
Šio tipo charakterio žmonės gali turėti sunkumų su saviraiška, savęs pateikimu, jiems taip pat sunku suprasti kitų žmonių emocijas. Todėl flegmatikams svarbu ugdyti emocinį intelektą, raiškumą, studijuoti, kas yra emocijos, išmokti jas įvardyti žodžiais.
Jei žmogus nesusitvarko su savo emocine dalimi, tai gali sukelti aleksitimiją – nesugebėjimą atpažinti ir įvardyti savo jausmų ir emocinių poreikių. Tai savo ruožtu gali sukelti depresines būsenas.
Taip pat flegmatikams pažįstamas atidėto gyvenimo – atidėliojimo sindromas, dėl to, kad jiems sunku pradėti ką nors nauja, imtis kokios nors nestandartinės užduoties. Reikėtų pažymėti, kad flegmatikai turi gerus savitvarkos įgūdžius dėl to, kad yra emociškai stabilūs. Jie lengvai, nors ir ne greitai, susiformuoja naudingus įpročius.
KOKIA PROFESIJA TINKA FLEGMATIKUI?
Tokių žmonių negalima vadinti reformatoriais ir krizių valdytojais. Tai veikiau „pilkieji kardinolai” – stabilūs darbuotojai ir partneriai.
Flegmatikai nepakeičiami visur, kur reikia palaikyti stabilius, monotoniškus procesus. Pavyzdžiui, tokiems žmonėms puikiai tinka dispečerio, laboranto, inžinieriaus, gydytojo, sistemos administratoriaus, juvelyro, korepetitoriaus profesijos.
FLEGMATIKO SUDERINAMUMAS SU KITAIS TEMPERAMENTO TIPAIS
Tai nekonfliktiški žmonės, todėl išoriškai gerai sutaria su visais kitais temperamento tipais. Ką nors gali erzinti jų konformizmas, už kurio iš tikrųjų slypi nenoras ginčytis. Tačiau emociškai ryškaus temperamento tipo žmonės tokį elgesį gali laikyti bailumu ir neatsakingumu, nors iš tikrųjų taip nėra.
Flegmatiško temperamento priešingybė – cholerikas, ir, beje, jie gali gana gerai vienas kitą subalansuoti. Tiesa, tai įmanoma tik esant bendriems interesams.
Sangvinikui sugyventi su flegmatiku sunkiau: nepaisant to, kad stiprus ir greitas temperamento tipas gali subalansuoti flegmatiką, sangvinikas greitai „persijungia“ ir atvėsta, o tai sukelia abipusį nusivylimą ir susierzinimą. Sangvinikas suvokia flegmatiką kaip lėtą ir pernelyg sunkiai kažkam pasiryžtantį žmogų, o flegmatiką erzina sangviniko paviršutiniškumas.
Su melancholiku flegmatikas gali sudaryti gerą tandemą, nes jie abu labai jautrūs. Flegmatikai, kaip ir melancholikai, renkasi atsiskyrėlišką ir uždarą gyvenimo būdą, todėl šia prasme jie labai gerai dera. Flegmatikas gali sukurti ramią ir saugią aplinką melancholikams.
KAIP PALENGVINTI FLEGMATIKO GYVENIMĄ?
Flegmatiko vaiko nereikėtų nuolat vežti į skirtingas stovyklas ar dažnai keisti būrelių, mokytojų ar trenerių. Geriau palikti kelias pagrindines veiklas. Svarbu sukurti jam stabilią ir neskubrią aplinką.
Jei tėvai yra judresnio temperamento, jie turėtų prisitaikyti prie flegmatiško vaiko. Taip pat svarbu išmokyti sūnų ar dukrą suprasti savo tempą ir jame jaustis harmoningai. Jokiu būdu negalima vaiko žeminti ar pan.
Flegmatikams reikia mokytis bendravimo įgūdžių – kalbėti apie savo jausmus, išsakyti savo poziciją ir įtvirtinti savo ribas, nes jiems būdingas vengiantis elgesys. Svarbu būti drąsesniam ir daugiau dirbti su savęs pateikimu.
Taip pat reikėtų pabrėžti planavimo įgūdžius, įskaitant ilgalaikį planavimą. Tai padeda flegmatikams numatyti ir švelniai prisitaikyti prie neišvengiamų pokyčių.
Flegmatikai gali nepakankamai save vertinti ir dėl savo uždarumo atimti iš savęs labai daug galimybių. Todėl svarbu ugdyti planavimo ir savimotyvacijos įgūdžius. Taip pat svarbu daugiau bendrauti ir neizoliuoti savęs.