Vaiko mokymosi sėkmė, sveikatos būklė, gyvenimo būdas – visa tai priklauso ne tik nuo jo asmeninių savybių, bet ir nuo to, kokie bruožai iš „didžiojo penketo” būdingi jo tėvams.
Tėvų charakterio poveikis vaiko gyvenimui
Tėvų charakteris daro didžiulę įtaką jų vaikų gyvenimui. Tai, koks esate žmogus – santūrus ar išdidus, nuolaidus ar dirglus, neramus ar nerūpestingas – neišvengiamai daro įtaką jūsų vaikams tiek gerąja, tiek blogąja prasme. Tokią išvadą padarė Vašingtono universiteto (JAV) psichologai, kurių straipsnis paskelbtas žurnale „Infant and Child Development”.
Mokslininkai analizavo beveik devynių su puse tūkstančio 11-17 metų amžiaus vaikų ir jų tėvų duomenis. Visiems jiems reguliariai buvo atliekami įvairūs tyrimai, susiję su vaikų gyvenimu – pavyzdžiui, atmosfera šeimoje, sveikata, mokymosi rezultatais, žalingų įpročių buvimu.
Be to, tiek vaikams, tiek tėvams buvo tikrinami „penki didieji” pagrindiniai asmenybės bruožai:
- ekstraversija (visuomeniškumas),
- bendruomeniškumas (draugiškumas, polinkis bendradarbiauti su kitais),
- sąžiningumas (organizuotumas, patikimumas, atsakingumas),
- neurotiškumas (emocinis nestabilumas, nervingumas, nerimas),
- atvirumas naujai patirčiai (kūrybiškumas, vaizduotė, intelektas).
Pagal tai, kiek tam tikra savybė išreikšta žmogaus charakteryje, galima sudaryti jo asmenybės modelį.
Surinktos informacijos analizė parodė, kad, nors paties vaiko asmenybės bruožai vaidina didelį vaidmenį formuojantis jo gyvenimui, niekada nereikia nuvertinti tėvų įtakos.
Pavyzdžiui vaikų, kurių tėvai yra ekstravertai, akademiniai rezultatai dažnai yra geresni. O nerimastingų, emociškai nestabilių tėvų vaikai turi daugiau šansų ne tik prastai mokytis, bet ir sirgti, turėti antsvorio ir niekuo nesidomėti už mokyklos ribų. Tokie tėvų asmenybės bruožai kaip emocinis stabilumas, draugiškumas, sąžiningumas ir atvirumas naujai patirčiai siejami su gera vaikų sveikata, gerais mokymosi rezultatais ir gausiais pomėgiais.
Kalbant apie optimalius tėvų ir vaikų charakterių derinius, gerai, kai abi kartos yra draugiškos ir emociškai stabilios – tokioje situacijoje negalima skųstis nei įtempta atmosfera šeimoje, nei prastais vaikų mokymosi rezultatais. Tuo pat metu neurotiški, nerimastingi vaikai, kurių tėvai pasižymi panašiomis asmenybės savybėmis, dažnai pasižymi dideliu kūno masės indeksu, nustatė mokslininkai.