Jei norite ankstyvą pavasarį džiaugtis svogūninių gėlių grožiu (tulpėmis, narcizais, hiacintomis ir žydrėmis), rudenį jas reikia sodinti teisingai. Kaip pasirinkti naują vietą ir paruošti žemę? Kada ir kaip sodinti svogūnėlius? Atidžiai skaitykite toliau, kad nepraleistumėte nė vieno vertingo patarimo.
Kada ir kaip sodinti tulpes, narcizus, hiacintas, žydres rudenį?
Pirmiausia reikia nuspręsti, kada sodinti tulpių, narcizų, hiacintų, žydrių svogūnėlius. Kada geriausia tai daryti rudenį? Pradėsime nuo to, kad svogūnėliams įsišaknyti reikia maždaug dviejų savaičių. Tiek laiko po pasodinimo lauke turėtų būti gana šilta. Būkite atsargūs, stebėkite gamtą ir išstudijuokite artimiausių dienų prognozę. Paprastai tinkamiausias laikas yra rugsėjo pabaiga arba spalio pradžia. Tačiau ką daryti, jei orus sunku nuspėti?
- Jei pasisodinote svogūninių gėlių ir oras pablogėja anksčiau, nei tikėjotės, būsimą gėlyną uždenkite agroplėvele, plėvele, šienu, šiaudais arba džiovintų augalų atraižomis.
- Jei prieš pasodinant svogūnėlius staiga atšalo – palaukite, kol ateis atšilimo laikotarpis.
[highlight color=”orange”]Naudingas patarimas! Rudenį svogūnėlius sodinkite ne vienu kartu, o keliomis dalimis, savaitės intervalu. Taip pavasarį galėsite mėgautis laipsnišku žydėjimu, o žydėjimo laikotarpis bus ilgesnis.[/highlight]
Sėjomainos principas svogūninėms gėlėms tinka tiek pat, kiek ir daržovėms. Po 3-4 metų, praleistų vienoje vietoje, augalus reikia perkelti į kitą vietą. Priešingu atveju jie gali susirgti ligomis ir patirti vystymosi problemų.
Renkantis vietą gėlynui, reikia atsižvelgti į keletą aspektų:
- Drėgmė. Pasirinktoje vietoje neturėtų kauptis vanduo, o gruntiniai vandenys neturėtų būti per aukšti, tačiau venkite aukštų vietų, kur dėl vėjų drėgmė per greitai išgaruos.
- Apšvietimas. Nesodinkite tulpių ir kitų svogūninių gėlių medžių ar pastatų pavėsyje. Vėsiomis pavasario dienomis jiems reikės daug šildančių saulės spindulių.
- Dirvožemis. Kad užaugtų gražūs žiedai su visomis veislės savybėmis, pasirūpinkite, kad dirvožemis pasižymėtų šiomis savybėmis: purumas, drėgmės sulaikymas, šiek tiek rūgštus arba neutralus rūgštingumas, derlingumas. Tręškite prieš 2 mėnesius.
- Estetika. Rudenį pasodinti svogūnėliai pradeda žydėti ankstyvą pavasarį, o vasaros pradžioje palieka pliką dirvos lopinėlį. Patyrę sodininkai rado išeitį – jie sodina gėles šalia daugiamečių augalų.
Eiga: Gėlių sodinimas rudenį
Prieš sodinimą pavasarinių gėlių svogūnėlius reikėtų apdoroti fungicidu. Svarbu atminti, kad dideli svogūnai augina didesnius žiedus ir atvirkščiai. Planuodami sodinimą atsižvelkite į tai, kad nenukentėtų gėlyno estetika.
Planuokite svogūninių gėlių sodinimą:
- Pašalinkite piktžoles iš būsimo gėlyno. Dirvos purenti nebūtina.
- Naudodami specialų įrankį arba matuoklį padarykite skyles iš anksto numatytose vietose. Apskaičiuokite gylį pagal šią formulę: jei dirvožemis lengvas – 3 svogūnėlių aukščiai, jei sunkus – 2. Kiekvienos rūšies gėlių sodinimo tankis turėtų būti nurodytas atskirai.
- Įterpkite gėlės svogūnėlį į žemę, užberkite jį žemėmis ir šiek tiek sutankinkite. Jei dirva per sausa, šiek tiek sudrėkinkite kiekvieną duobutę.
- Būsimą gėlyną uždenkite mulčiuojamąja medžiaga, kuri apsaugos augalų šaknis nuo rudens ir žiemos šalčių.
Taip pat skaitykite: