Ką daryti, kai skruzdėlės patenka į jūsų namus ar pasirodo sode, pievoje, žolėje, trinkelių tarpuose? Šiame straipsnyje aprašome, kaip išnaikinti ir atsikratyti skruzdžių.
Skruzdžių rūšys Lietuvoje
Faraoninė skruzdėlė
Faraoninė skruzdėlė (lot. Monomorium pharaonis ) tai mažiausia pagal dydį Lietuvoje sutinkama skruzdėlių rūšys.
Skruzdėlės gyvena kolonijomis. Jų aktyvumas, gyvybingumas priklauso nuo jų kolonijos dydžio. Vienoje kolonijoje gali gyventi iki 200 motinėlių, o visoje kolonijoje naminių skruzdėlių galima priskaičiuoti virš milijono ir daugiau.
Šios skruzdėlės greitai keliauja iš vienų patalpų į kitas per sienose, grindyse esančius plyšius, pro vandens, dujų vamzdžius, ventiliacijos angas, elektros rozetes, apšildymo įrangos įvadus.
Pievinė skruzdėlė
Pievinė skruzdėlė (lot. Tetramorium caespitum) – tai tamsiai rudos arba rausvos spalvos skruzdėlės 2-4 mm. dydžio. Jų vystymosi laikas vidutiniškai trunka apie 30 parų, aktyviausios birželio-liepos mėnesiais, kolonijos sudaro iki 10 000 vienetų ir daugiau.
Skruzdžių darbininkių gyvenimo trukmė 5 metai, skruzdės karalienės gyvena daug ilgiau. Dažniausiai sutinkamos po šaligatvių plytelėmis, prie pastatų pamatų, kiemuose po trinkelėmis, akmenimis, medinėmis konstrukcijomis ir t.t. Minta įvairių maistu.
Šios skruzdėlės ieškodamos maisto patenka į gyvenamąsias patalpas, užteršia jas bei sukelia riziką žmonių sveikatai, kadangi jos gali pernešti įvairius žmogui pavojingus mikroorganizmus. Daro žalą šaligatviams išstumdamos smėlį iš po grindinio, kenkia sodo augalams.
Sodinė skruzdėlė
Sodinė skruzdėlė (lot. Lasius niger) – tai tamsiai rudos ar juodos skruzdėlės 3 – 4 mm dydžio. Skruzdėlės darbininkės, ieškodamos maisto, patenka į gyvenamąsias patalpas.
Jų kolonijos įsikuria po grindimis esančiose ertmėse, keraminių plytelių plyšiuose, palangėse ir kt. Skruzdėlės intensyviai bėgioja ieškodamos maisto ir kojomis užteršia maistą, indus, virtuvės įrangą. Sodų, parkų juodosios skruzdėlės aktyviai pradeda keliauti į patalpas vasarą ir rudenį.
Kaip išnaikinti skruzdeles? Kovos būdai
Kai kurių augalų lapai, stiebai ir sultys gali atbaidyti skruzdėles. Norint pasiekti rezultatą, šiais augalais klojami skruzdžių takai arba jais pririšami prie medžių kamienų.
Šie augalai yra:
- medetkos;
- česnakai;
- bazilikas;
- levandos;
- pelynas;
- narcizai;
- ricinos aliejaus;
- rozmarinas;
- katžolė.
- Taip pat galite pasodinti mėtų ir valerijonų arba susmulkinti ir pabarstyti juos ant žemės šalia skruzdėlyno. Taip pat galite naudoti pomidorų žieveles ar petražoles.
- Kalkės. Sumaišius su pelenais, soda ir kai kuriomis cheminėmis medžiagomis, kalkės yra geras skruzdžių repelentas.
- Druska. Kai kurie sodininkai pabarsto druską ant skruzdėlyno, o paskui palaisto vandeniu.
- Boro rūgštis (parduodama vaistinėje). Ši rūgštis turi būti skiedžiama su karštu vandeniu, tada pilama ant žemės šalia skruzdėlyno arba impregnuojamas skuduras, kuris dedamas šalia skruzdėlyno. Norėdami paruošti šį skystį, pakanka paimti 2 šaukštus cukraus ir 10 gramų boro rūgšties miltelių. Norint viską ištirpinti, reikės stiklinės karšto vandens. Į jį pilamas cukrus ir boro rūgšties milteliai. Maišykite, kol viskas visiškai ištirps.
- Žibalas. Turi specifinį kvapą, kurio skruzdėlės nemėgsta. Žibalas sumaišomas su vandeniu, o tada atkastas skruzdėlynas palaistomas (jo nereikia deginti!).
- Augalinis aliejus. Jis taip pat praskiedžiamas vandeniu ir tada laistomas ant skruzdėlyno.
- Skruzdžių perkėlimas. Labai paprastas vabzdžių naikinimo būdas. Pakanka atkasti skruzdžių lizdą, rasti karalienę su lervomis ar kiaušinėliais ir perkelti jas į mišką ar kitą vietą už kelių šimtų metrų.
- Cheminiai preparatai. Šiais laikais gausu įvairiausių cheminių preparatų, kurie puikiai kovoja su skruzdėmis. Šių preparatų galite rasti įvairiose didesnėse maisto ir ne maisto parduotuvėse. Šie preparatai dažniausiai būna miltelių pavidalo.
Taip pat skaitykite: