Sužinokite kaip naikinti amarus. Šiltą vasarą daugelį sodo augalų puola amarai. Šį pavojingą daugelio daržovių, vaisių ir gėlių pasėlių kenkėją nelengva sunaikinti.
Amarai – tai mikroskopinių vabzdžių kenkėjų šeima, kuri puola įvairių augalų lapus ir ūglius. Vaismedžiai (obelys, kriaušės, gudobelės, šermukšniai), daržovės (pomidorai, paprikos, baklažanai), rožiniai augalai (rožės, erškėtuogės, avietės) ir žoliniai augalai (lapijos, saulėgrąžos) dažniausiai užsikrečia amarais. Vabzdžiai galingais nasrais praduria lapus ir geria maistingas sultis.
Kaip naikinti amarus sode?
Amarų antplūdžiai dažniausiai prasideda piktžolėtose lysvėse: šis vabzdys gyvena ant tokių piktžolių kaip pienės, kvietrugiai, varnalėšos ir laukinės ramunėlės. Iš jų jis persikelia į kitus augalus. Todėl pirmoji ir svarbiausia apsaugos nuo amarų priemonė – reguliariai ravėti piktžoles ir nupjauti žolę aplink auginamus augalus. Amarus taip pat platina skruzdėlės. Tarp šių vabzdžių egzistuoja simbiozė: maitindamiesi amarai iš augalų pašalina visą cukrų – medaus rasą, kuria minta skruzdės.
Amarai vaismedžiuose
Taigi svarbi priemonė, padedanti išvengti amarų, yra skruzdėlynų kontrolė. Juos galima perkelti už daržo teritorijos arba nunuodyti insekticidais ar specialiais milteliais. Ypač sunku susidoroti su skruzdėlėmis ant vaismedžių. Kad jie negalėtų palįsti po laja ir su savimi nešti amarų lervų, prie kamienų reikia priklijuoti gaudyklių juostas.
Nepaisant įvairių liaudiškų kovos su amarais priemonių – nuo lapų purškimo skalbiamojo muilo tirpalu iki laistymo pomidorų lapų nuoviru, insekticidai yra veiksmingiausi. Jei užkrėtimas prasidėjo seniai ir amarai gana smarkiai išplito, cheminį apdorojimą galima papildyti mechaniniu metodu: amarų pažeistų ūglių šalinimu.
Amarai augaluose
Žolinius daugiamečius augalus, pavyzdžiui, bijūnus, reikėtų visiškai nupjauti, nes šaknys liks neužkrėstos, o dirvožemį aplink augalą pabarstyti bet kokiu insekticidu. Jei kalbame apie rožes ir sumedėjusius krūmus, kurie yra nevalgomi, nupjauname visas užkrėstas šakas ir apdorojame krūmus sisteminiais insekticidais. Jie veikia ilgai, įsiskverbia į augalo vidų ir neleidžia amarams jo graužti ateityje.
Tokie preparatai netinka vaisiams ir daržovėms apdoroti. Vietoj jų naudojami žarnyno insekticidai. Šie preparatai neįsigeria į šakeles ir jaunus lapus, lieka ant paviršiaus ir lengvai nuplaunami lietaus ar laistymo metu. Jų nebrangiai galima rasti beveik visose didesniuose prekybos centruose („Senukai”, „Moki-Veži”, „Depo”, „Ermitažas”, „Žalia stotelė” ir t. t.
Kaip naikinti amarus tradicinėmis priemonėmis?
Daugelis sodininkų nemėgsta sklype naudoti pesticidų, tad siūlome keletą tradicinių būdų.
Pelenų antpilas kovai su amarais
Sumaišykite stiklinę medžio pelenų su 5 litrais vandens ir palikite 12 valandų prieš purkšdami užkrėstą sėklų guolį. Tai vienas veiksmingiausių amarų kontrolės būdų.
Amarų muilo tirpalas
Į 1 litrą vandens įpilkite 4-5 valgomuosius šaukštus indų ploviklio, skalbimo miltelių, skysto muilo arba skalbiamojo muilo. Geriau naudoti muilą be stiprių kvapiųjų medžiagų, nes jų kvapas, priešingai, pritraukia kenkėjus.
Ištirpinkite muilo gabalėlį (100 g) 10 litrų vandens ir gautu skysčiu apipurkškite augalus purkštuvu.
Muilo ir sodos mišinys nuo amarų
Į 1 litrą šilto vandens įpilkite 1/4 gabalėlio tarkuoto skalbiamojo muilo ir 1 valgomąjį šaukštą sodos. Jei naudosite tik valgomąją sodą be muilo, ją greitai nuplaus krituliai, ir viską teks daryti iš naujo.
Purškimas tabako pagrindu nuo amarų
Jums reikės stiklinės tabako, tabako lapų arba tiesiog cigarečių nuorūkų. Tabaką išvirkite 5 litruose verdančio vandens, palikite parai ir perkoškite. Tirpalas būna gana koncentruotas, todėl prieš derliaus nuėmimą jo nenaudokite ant augalų. Vaisius skinkite ne anksčiau kaip praėjus savaitei po apdorojimo.
Karšti vaistažolių užpilai nuo amarų
Amarai negali pakęsti „aštraus maisto”. Krienai, česnakai ir aštrieji pipirai padeda atsikratyti šio vabzdžio be didelio vargo. Smulkiai supjaustykite krienų šaknis ir lapus, trečdalį indo pripildykite verdančiu vandeniu. Palikite parą brinkti.
1-2 aitriųjų pipirų ankštis supjaustykite griežinėliais, užpilkite litru verdančio vandens, palikite keletą valandų brinkti. Paruošti česnakų užpilą šiek tiek sunkiau. Smulkiai supjaustykite arba sutrinkite didelę česnako skiltelę ir išvirkite ją 1 litre vandens. Kai skystis atvės, į jį įpilkite 2 šaukštelius bet kokio ploviklio ar muilo ir 2 šaukštus augalinio aliejaus.
Amarus išnaikinti nėra lengva, tad reikėtų apsišarvoti kantrybe.
Taip pat skaitykite: