2024 m. pasaulyje buvo parduota net 17,1 mln. naujų elektromobilių. Elektromobilių pardavimų augimas didžiausioje pasaulio rinkoje – Kinijoje – pasiekė rekordinį 40 proc. lygį. Kiek kartų pastaruoju metu skaitėte, kad visi nusigręžia nuo elektromobilių, automobiliai leidžia šaknis salonuose, o elektromobilių pardavimai šluoja dugną? Iš dalies tai tiesa, bet tik tuo atveju, jei susitelksime į konkrečias rinkas, pavyzdžiui, Lenkiją ar Vokietiją. Tiesą sakant, tokių automobilių gamintojai 2024 metus tikrai laikys sėkmingais. Problema ta, kad ne tie gamintojai, apie kuriuos dauguma mūsų galvoja.
Elektromobilių pardavimai pasiekė dugną? Taip, bet tik prie Oderio, Reino ir Vyslos upių
Visus praėjusius metus Europos pirkėjai buvo bombarduojami naujienomis apie elektromobilių pardavimų nuosmukį Vokietijoje. Taip nutiko dėl netikėtai sustabdytų subsidijų tokiems automobiliams įsigyti. Oficialiai tai buvo susiję su Vokietijos Konstitucinio Teismo (Bundesverfassungericht) sprendimu, kuris gruodžio viduryje suabejojo, kaip federalinis Pertvarkos ir klimato apsaugos fondas disponuoja lėšomis.
Rezultatas – nuo 2024 m. sausio mėn. smarkiai smukę elektromobilių pardavimai Vokietijoje ir maždaug trečdaliu susitraukusi vietos rinka. Neoficialiai ekspertai teigia, kad tai buvo smūgis, nukreiptas prieš „Tesla“ plėtrą Vokietijoje, kuri elektromobilių registracijos reitinguose lenkė savo vokiškus konkurentus.
Elektromobilių pardavimai Lietuvoje 2024 m.
Remiantis Regitros duomenimis elektromobilių skaičiaus Lietuvoje augimas išliko stabilus visus metus ir automobilių parkas per šiuos metus išaugo nuo 11,9 tūkst. metų pradžioje iki 16,5 tūkst. metų pabaigoje, t.y. 4,6 tūkst. grynųjų elektromobilių.
„Lyginant su 2023 m., elektromobilių skaičius išaugo 2,2 karto, o su 2022 m. – 3,3 karto. Lietuvoje pastebimai plečiasi naudotų elektromobilių rinka – 2024 m. pirmą kartą jų buvo įregistruota dvigubai daugiau nei naujų elektromobilių. Antrinės rinkos augimas didina elektromobilių prieinamumą, sudaro sąlygas didesniam įperkamumui, todėl ir šiais metais galima tikėtis stabilaus elektromobilių skaičiaus augimo“, – teigia „Elektrum Lietuva“ elektromobilių produktų vystymo vadovė Laura Doraitė-Gudavičienė.
Elektromobilių vairuotojų skaičiaus augimas pastebimas ir tarp bendrovės „Elektrum Drive“ programėlės, skirtos patogesniam įkrovimui, vartotojų. 2024 m. pabaigoje buvo užfiksuota 3200 „Elektrum Drive“ vartotojų – vien nuo praėjusių metų pradžios šis skaičius išaugo beveik 5 kartus.
Pasauliniai elektromobilių pardavimai 2024 m. Milžiniškas augimas
Deja, dėl informacijos iš Vokietijos pliūpsnio daugelis vairuotojų klaidingai įsivaizduoja, kas šiuo metu vyksta pasaulinėje automobilių rinkoje. Iš tiesų, remiantis vienos iš pirmaujančių elektromobilių analizės bendrovių „Rho Motion“ analizėmis, praėjusiais metais elektromobilių paklausa pasaulyje išaugo net 25 proc.
Milžinišką indėlį į praėjusių metų statistiką įnešė Kinija, kurioje 2024 m. buvo užregistruota net 11 mln. baterijomis varomų elektromobilių, arba daugiau nei 64 proc. visų tokių transporto priemonių pasaulyje. Palyginti su 2023 m., Kinijos elektrinių automobilių rinka išaugo net 40 proc.
Apie nemažą augimą galima kalbėti ir kalbant apie JAV bei Kanadą. 1,8 mln. 2024 m. užregistruotų naujų elektromobilių reiškia 9 proc. didesnį tokių automobilių pardavimą.
Duomenys apie „likusį pasaulį“ – taip pat rodo bendrą elektromobilių pardavimų padidėjimą iki 1,3 mln. registracijų (+27 proc. per metus).
Elektromobilių pardavimai Europoje. Senasis žemynas įstrigo senajame pasaulyje
Vienintelė – skaičiuojant bendrai (ES, ELPA ir Jungtinė Karalystė) – rinka, kurioje pernai sumažėjo registruotų elektromobilių skaičius, yra Europa. Skaičiuojant visą žemyną, pernai Europoje užregistruota apie 3 mln. elektromobilių, t. y. 3 proc. mažiau nei prieš dvejus metus.
Šaltinis: Interia.pl
Susikiškite tuos savo elektrinius kibirus į vieną savo gilią vietą. Šlykštus užsakytas straipsnis, plauti smegenims neva kaip tas šūdas gerai. Paimkime bent 1 daugiabutį Lietuvoje, man pvz mano – 90 būtų, ir tarkime kokie 80 būtų turėtų tuos kibirus. Ir ką tada? Pastatytume kokias 5 įkrovimo stotelės? Jūs bent žinote kiek valandų kraunasi tas mėšlas? Kur logika? Krovimo kaina jei dabar gaunasi kaip dyzelį pilti. Dar kart klausimų kur logika? Tai čia tik mano namas, o aplink dar šimtai tokių namų. Tai?! Kur ir kaip žmonės krautų? Ir kam jei kainuoja tiek pat? O kur dar belekokie remonto kaštai? Kiek teršalų išmetama, kad pagaminti tą mėšlą! Kur utilizuoti sugedusias baterijas? Kiek jis kainuoja ar bent žinote. Taigi dar kart pasikartosiu, susikiškite juos sau į vieną vietą!
Europa Kiniško šlamšto nemėgsta,ir laukia kada bus daugiau km.galinčių nuvažiuoti elektromobilių ,su kieto būvio baterijom.