Darbuotojų atleidimą ir darbo vietų mažinimą visada lemia daug sudėtingų ir kartais prieštaringų priežasčių. Tam įtakos turi tokie veiksniai kaip infliacija, noras sumažinti gamybos sąnaudas, perkeliant procesus į pigesnės darbo jėgos šalis, taip pat įmonių bankrotai ar teisiniai konfliktai.
Ekspertai ir institucijos, pavyzdžiui, Lenkijos ekonomikos institutas arba Manpower Group, pateikia skirtingas darbuotojų atleidimo priežasčių analizes. Viena vertus, darbo rinką gali keisti dirbtinio intelekto (DI) plėtra, kita vertus, 19 proc. įmonių (remiantis Manpower Group ataskaita) svarsto galimybę mažinti darbuotojų skaičių dėl kitų veiksnių. Kurie ekonomikos sektoriai nukentės labiausiai?
Kas nukentės labiausiai?
Lenkijos pašto vadovybė paskelbė, kad 2025 m. atleis nuo 8 500 iki 10 000 darbuotojų. Šiuo metu vyksta konsultacijos su profesinėmis sąjungomis, po kurių bus sudarytas atleidimų, vadinamų „savanorišku išėjimu iš darbo“, grafikas. Poczta Polska pabrėžia, kad neplanuoja tipinių grupinių atleidimų, o diegia savanoriško atleidimo iš darbo programą, pagal kurią sutartį galima nutraukti abipusiu susitarimu. Ji taip pat paskelbė didžiausią iki šiol vykdytą skydų programą iš darbo išeinantiems asmenims.
Portalo „Rzeczpospolita“ duomenimis, „Beko Europe“ paskelbė uždarysianti savo gamyklą Lodzėje, todėl bus panaikinta 1 100 darbo vietų. Toliau bus atleista 700 Vroclave esančios šaldytuvų gamyklosdarbuotojų.
Portalo „Money“ duomenimis, energetikos sektoriuje veikianti bendrovė „Edison Next Poland“ taip pat ketina atleisti 55 darbuotojus iš Tychy ir Bielsko-Biała esančių gamyklų. Didžiausia Lenkijoje baltosios buitinės technikos gamintoja „Amica“ taip pat paskelbė, kad 2025 m. kovo pabaigoje atleis 49 darbuotojus.
Savo ruožtu amerikiečių korporacija „Lear Corporation“, kaip pranešė Vroclavo žiniasklaida, iš viso planuoja panaikinti 608 darbo vietas, įskaitant tiek gamybos, tiek biuro pozicijas. Pirmoji darbuotojų atleidimo banga įvyko 2024 m. gruodį (147 žmonės), kitos bangos planuojamos sausio (114 žmonių), vasario (283 žmonės) ir kovo mėnesiais (64 žmonės).
Pasaulio ekonomikos forumo prognozės
Pasaulio ekonomikos forumas (WEF) prognozuoja, kad iki 2027 m. pasaulyje gali išnykti daugiau kaip 80 mln. darbo vietų. Rizikos sektoriai yra šie:
- biurų administravimas,
- buhalterija ir finansai,
- gamyba,
- paslaugos.
Šaltinis: Polsatnews.pl