Ar kada pagalvojote, kodėl vasarą mus supa įvairūs žalios spalvos atspalviai, o rudenį miškai, medžiai ir sodai nusidažo ryškiais ir įvairiais geltonos, raudonos, oranžinės, violetinės spalvos atspalviais? Šiame straipsnyje rasite atsakymą.
Kodėl rudenį medžių lapai tampa geltoni ir raudoni?
Lapų spalvą lemia natūralūs pigmentai, pirmiausia chlorofilas, kuris būtinas fotosintezei ir atspindi žalią spektro spalvą, kitaip tariant, atrodo žalias. Pavasarį ir vasarą chlorofilas atlieka savo pagrindinę funkciją – saulės šviesą paverčia energija, kurią augalas naudoja gyvybei. Rudenį augalai pradeda ruoštis žiemai ir iš lapų į kamieną bei šaknis „pasiima” maistinių medžiagų. Taip sunaikinamas chlorofilas, o skilimo produktai po tam tikros cheminės konversijos tampa geltoni. Ir tai dar ne viskas: daugelio augalų lapuose yra kitų pigmentų – karotinų, kurie morkoms ir moliūgams suteikia oranžinę spalvą. Jie taip pat atlieka svarbų vaidmenį fotosintezėje, tačiau vasarą yra beveik nematomi, nes juos maskuoja žalias chlorofilo atspalvis. Kai jis suskaidomas, karotenai tampa matomi.
Jei mėgstate rudens spalvas ir norite jomis džiaugtis sode iki pat šalnų, nėra nieko paprasčiau: tiesiog pasodinkite nepretenzingų medžių ir krūmų su gražia rudenine lapija.