Dar senovėje sula buvo labai populiari, dažnas patyręs sodininkas leisdavo sulą iš beržų ir klevų. Prieš keliaujant į mišką būtina žinoti sulos leidimo taisykles ir kaip tai daryti, kad būtų kuo mažiau pakenkta pačiam medžiui. Šiame straipsnyje papasakosime, kaip teisingai leisti sulą iš beržo ir klevo medžių ir kiek sulos galima pritekinti. Taip pat sužinosite, kaip laikyti sulą, kad ji nepasentų ir nesurūgtų.
Beržo ir klevo sula, kuo jos skiriasi?
Šviežia sula salstelėjusi, priklausomai nuo metų, skirtingo skonio, nors ir leidžiama iš to paties medžio. Saldžiausia sula leidžiama iš klevų, kuri lyginant su beržu gali būti net 15-20 kartų saldesnė. Dažniausiai sula leidžiama iš beržų, nes iš jų bėga ilgesnį laiką ir gausiau. Iš klevų sula leidžiama anksčiau ir trumpesnį laiką.
Kuo naudinga sula?
Suloje kaupiasi vitaminai, mineralai. Geriant ją stiprinamas, per žiemą nusilpęs organizmas, ji pasižymi šlapimo takų akmenis tirpinančiomis savybėmis.
Sula šalina iš organizmo susidariusius akmenis, toksinus, šlakus, druskas. Sula gydo inkstų akmenligę, gerina sergančiųjų reumatu, tuberkulioze savijautą, gerina medžiagų apykaitą organizme, stiprina žmogaus organizmą. Suloje yra nemažai svarbių mineralinių medžiagų – kalio, kalcio, geležies, vario. Bendrai stiprina ir valo organizmą, skatina audinių regeneraciją.
Kada leisti sulą iš klevo arba beržo?
Paprastai sula pradeda tekėti, kai pastovi oro temperatūra pakyla bent 1 – 5 laipsniais virš nulio. Ilgėliau pašildžius saulei, jau yra didelė tikimybė, kad medžio kamienu teka šis gėrimas.
Beržų ir klevų sula leidžiama anksti pavasarį, dar nesprogus medžiams. Norint sužinoti, ar jau laikas, reikia nulaužti smulkią šakelę ar peiliu šiek tiek įpjauti medžio kamieną: jei iš pjūvio gausiai tekės sula – laikas ją tekinti.
Tinkama gerti sula pradeda bėgti vidutinei paros temperatūrai pakilus iki 4-6 laipsnių C. Tokia sula bėga 1-2 savaites. Sula baigiasi, kai išsprogsta medžių pumpurai.
Klevai sulą ima duoti maždaug savaitę anksčiau nei beržai. Pastarieji paprastai tekinami balandžio mėnesį.
Kiek sulos galima pritekinti?
Iš vieno beržo arba klevo galima pritekinti iki 100 l sulos.
Sulos tekinimo (leidimo) taisyklės Lietuvoje
Sula leidžiama pragręžus skylę. Skylės sulai leisti gręžiamos ne aukščiau kaip 1 m nuo žemės paviršiaus. Skylių skersmuo neturi būti didesnis kaip 2 cm, o jų gylis medienoje – 3 cm. Atstumai tarp skylių privalo būti didesni nei 10 cm (taisyklės pagal Lietuvos Respublikos ATPK 66 str. 4 dalies 6, 47, 48 punktą). Jei sulą leidžiate ne privačioje valdoje, būtina laikytis keleto taisyklių, kitaip galite būti nubausti pinigine bauda (10-30 Eur).
Leidžiant sulą privačioje valdoje jokie apribojimai netaikomi. Baigus leisti sulą ertmė užkalama mediniu kaiščiu, geriausiai iš tokio paties medžio.
Kaip laikyti sulą, kad ji nepasentų?
Šviežią sulą galima laikyti ir žemoje temperatūroje iki –1,4 °C – tai padėtų pailginti jos laikymo trukmę. Laikant –1 °C temperatūroje, beržų sula neužšąla ir pradinę biocheminę sudėtį išlaiko 6 mėnesius.
Jeigu liko sulos, patariama ją supilstyti į plastikinius butelius ir užšaldyti šaldiklyje. Atitirpinta sula puikiai tiks atsigaivinti karštą vasaros dieną.