Visi atsakymai, kaip ir kada genėti medžius tiek pavasarį, tiek rudenį. Sužinokite, kaip tinkamai genėti medžius, kad vaismedžiai atneštų didelį ar gausų derlių jau šiais metais.
Palankiausios dienos genėti medžius 2021 metais
Būtina vadovautis mėnulio kalendoriumi, kad obelys, kriaušės, slyvos, vyšnios, vynuogės, agrastai, avietės, serbentai ir kiti vaismedžiai jaustųsi gerai ir duotų gausų derlių.
Pagal mėnulio kalendorių teisinga genėti vaismedžius ir vaiskrūmius „Vaisiaus dienomis“, kai žvaigždė yra Avino, Liūto, Šaulio ženkluose. Sudarėme palankiausių dienų kalendorių, kada geriausia genėti medžius:
Mėnuo | Palankios datos |
Sausis | Sausio 1, 2, 9, 10, 11 dienomis |
Vasaris | Vasario 6 ir 7 dienomis |
Kovas | Kovo 5 ir 6 dienomis |
Lapkritis | Lapkričio 24, 25 ir 26 dienomis |
Gruodis | Gruodžio 3, 21, 22, 23 ir 31 dienomis |
Kaip genėti medžius?
Išskiriami 4 genėjimo tipai:
Formavimas – skirtas sukurti tam tikro tipo ir dydžio vainiką.
Reguliavimas – užtikrinamas palankiausias santykis tarp medžio augimo ir vaisių derliaus.
Atjauninimas – siekiama skatinti senstančių ir senų medžių šakų augimą.
Atkuriamasis – šio genėjimo tikslas yra atstatyti apleistų ar pažeistų augalų augimą ir derėjimą.
Medžių genėjimo instrukcija
Genėjimas pasodinus
Medžius genėti po pasodinimo reikia net rudenį, bet geriausia pavasarį. Sutrumpinkite visas šakas, jos vėliau suformuos vainiką. Pagrindinė taisyklė: didesnės šakos sutrumpėja trečdaliu, silpnos – perpus. Visos nereikalingos šakos, esančios žemiau būsimo vainiko, išpjaunamos pačiame žiedo pagrinde.
Jaunų medžių genėjimas
Medžių genėjimas pirmaisiais metais po pasodinimo yra skirtas didelių šakų parinkimui ir pirmųjų vaisių šakų formavimui. Pašalinkite visus stačius ūglius, augančius į karūnos viršų, ir vėl patrumpinkite nereikalingas šakas, kad medžio karūna būtų piramidės formos.
Suaugusio medžio genėjimas
Kol medis reguliariai duoda vaisių, genėjimas užtikrina darnų vaisių formavimosi ir augimo ryšį. Sutrumpinkite visas stačias viršūnes ir konkuruojančias šakas iš centro. Taip pat genėkite senas, labai šakotas šonines šakas, kurios duoda mažai vaisių arba visai jų neduoda.
Anti-senėjimo genėjimas
Pavasarį pašalinamos senos šakos. Kitais metais galėsite grįžti prie įprasto genėjimo.
Nors obelys, kriaušės, vyšnios, serbentai ir kiti vaisiniai augalai pavasarį džiugina nuostabiu žydėjimu, bet reikia nepamiršti, kad vaismedžiai auginami norint surinkti gausų ir kvapnų derlių. Todėl svarbiausia genėti vaismedžius kasmet.
Kiek genėti medžius?
Kiek genėti priklauso nuo vaisių derliaus rūšies, medžio ar krūmo amžiaus ir poskiepio.
Medžiai ant stiprių ir vidutinio dydžio poskiepių, turinčių stiprią šaknų sistemą, suformuoja platų vainiką ir, gerai prižiūrėdami, gali sulaukti 30 metų. Kiti vaismedžiai, kurių poskiepiai yra mažesni gyvena trumpiau, tačiau tuo pačiu metu jie pradeda derėti anksčiau – jau trečiaisiais metais po pasodinimo. Dažniausiai šie vaismedžiai būna 3-5 m aukščio. Siaura ir žema lajos forma ypač tinka obelų auginimui. Visos nesėkmingai išsidėsčiusios ir aiškiai sustorėjusios lajos viršūnės turi būti pašalintos. Kaulinių vaismedžių vainikas pradeda formuotis jaunuose, dvejų – ketverių metų medžiuose. To atidėti negalima, nes suaugusios vyšnios, trešnės ir slyvos sunkiai performuoja vainiką ir skausmingai reaguoja į didelių šakų pjovimą.
Taip pat skaitykite: